Spolu s klesajúcimi cenami ropy klesajú aj surovinové zásoby ropných spoločností v Rusku. Na vine sú ceny ropy, ktoré podľa metodiky výpočtu zásob Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) USA, používajú medzinárodné spoločnosti, vykonávajúce audit zásob nerastných surovín.
Táto metodika nedovoľuje počítať so zásobami ropy, ťažba ktorých je pri cene, ktorá sa sformovala na koniec fiškálneho roka nerentabilná. Na koniec roka bola táto cena druhu ropy Dated Brent 36,55 USD za barel, čo je 2,6 krát nižšie ako v roku 2007, kedy táto cena bola 96,37 USD/barel. Pokiaľ audítor zistí, že pri takto sformulovanej cene je ťažba nevýhodná, presunie tieto zásoby do kategórie zdrojov.
Prvou „obeťou" sa stal spoločný rusko - britský podnik „TNK - BP", ktorému klesli dokázané zásoby o 113 mil. barelov, čo je 27% zásob jedného z najväčších nálezísk - Verchnečonského. Ďaľšie náleziská, ktoré sa stali takto nerentabilnými spoločnosť nezverejnila.
„Rosnefť" tiež vykonáva audit podľa metodiky SEC. Podľa jej prezidenta S. Bogdančikova, na Vankorskom nálezisku, kde je dokázaných 515 mil. ton, pri súčasných daniach a dopravných nákladoch zarobí za 40 rokov ťažby a pri cene 60 USD za barel najviac 2 mld. USD.
„Lukoil" a „Gazprom nefť" nekomentovali zmenu stavu zásob. Tieto spoločnosti používajú menej konzervatívnu metódu výpočtu zásob, ktorá ráta s dostupnými zásobami v priebehu celej doby životnosti náleziska. O znížení zásob oznámila aj ConocoPhillips, francúzska Total zníži zásoby asi o 1%, nórska Statoil Hydro zníži zásoby o 7%.
Kritika na metódu výpočtu stavu zásob podľa SEC sa ozýva už dávno. Ropné spoločnosti sa snažia o zmenu podmienok výpočtu zásob, ktoré zahŕňajú nielen cenu ale aj doby trvania licencie na užívanie nerastných surovín, vzťahujúcej sa na nálezisko. Od roku 2010 by sa mala brať do úvahy priemerná mesačná cena ropy vždy k prvému nasledujúceho mesiaca.
Zdroj informácií: Neftegaz