BRATISLAVA. Vodič, ktorý si poškodí auto pre zlý stav cesty, by mal privolať políciu. Aj v prípade, ak škoda nepresiahne 4-tisíc eur, čo je suma, keď je polícia povinná k nehode prísť. Odporúčajú to poisťovne.
„V prípadoch, keď polícia uzná vinu správcu cesty, je možné náhradu škody uplatniť priamo z poistky zodpovednosti správcu cesty alebo z havarijnej poistky poškodeného,“ hovorí Zuzana Wagnerová z Kooperatívy.
„Poškodenie zapríčinené výtlkom na ceste sa dá uplatniť z havarijného poistenia, aj keď udalosť neprešetrovala polícia,“ dodáva Lucia Muthová z poisťovne Allianz. Upozorňuje, že vodič musí v takom prípade zavinenie nehody stavom cesty dokázať. Okolnosti nehody a chybu cesty je najlepšie odfotografovať, prípadne si zabezpečiť svedectvá.
Okolnosti nehody potom preverí poisťovňa. „Ak poisťovateľ zistí, že nie sú pochybnosti o vzniku škody a jej rozsahu, vyplatí klientovi uplatnené poistné plnenie.“
Ak vodič havarijné poistenie nemá, môže si náhradu škody uplatniť priamo u správcu komunikácie. Ak je správca poistený, škodu uhradí jeho poisťovňa. Ak nie, motorista bude musieť ísť na súd.
Anketa
Máte problém s výtlkmi na slovenských cestách? Ako je to vašej krajine?
Małgorzata Wojcieszyńska, poľska novinárka, žijúca na Slovensku

Gergely Túry, fotoreportér z Maďarska

Christoph Thanei, novinár z Rakúska
Myslím, že úroveň slovenských a amerických ciest je približne rovnaká. Horšie je to s parkovaním a šoférovaním. Šoféri sú tu veľmi agresívni a vôbec nerešpektujú pravidlá. Ale kvalita ciest sa nelíši. Len spôsob, akým ľudia na Slovensku jazdia je príliš drsný. Nevážia si, čo majú.
James Shepperd, učiteľ angličtiny z USA
mp