Nitra 1. apríla (TASR) Integrovaný dopravný systém v Nitre sa má už onedlho vylepšiť. Ako informoval nitriansky primátor Jozef Dvonč, mesto by malo získať na modernizáciu riadenia dopravy 3.319.392 eur (100 miliónov Sk).
Je to projekt, ktorý organizuje Ministerstvo dopravy SR a Slovenská správa ciest. Ide o riešenie určené pre krajské mestá. V prvom balíku je aj Nitra," uviedol Dvonč.
Inteligentný systém riadenia dopravy v Nitre už funguje. Viac ako rok je tu doprava na niektorých úsekoch riadená počítačom. Ten riadi svetelné križovatky v meste na základe informácií o intenzite dopravy. Nové investície by tento systém mali ešte vylepšiť, rozšíriť na celé mesto a prepojiť s centrálou v Bratislave.
Všetky križovatky by mali byť vymenené za systém led diód, kde bude svetelnosť a vnímateľnosť jednotlivých signálov oveľa lepšia. Bude to zároveň dokončenie nášho projektu. Ten už na niektorých úsekoch funguje, ale po rozšírení by mohol riadiť dopravu v celom meste," uviedol viceprimátor Štefan Štefek.
Integrovaný dopravný systém označovaný aj ako inteligentný systém riadenia dopravy dokáže riadiť svetelnú signalizáciu na križovatkách prostredníctvom počítača, ktorý dokáže rýchlo vyhodnocovať informácie o hustote dopravy v jednotlivých úsekoch a podľa toho prepínať svetlá na semaforoch. Okrem iného umožňuje napríklad vytvorenie zelenej vlny a urýchlený prejazd záchranárskych vozidiel cez mesto. Vďaka tomu, že Nitra na najfrekventovanejších úsekoch už takýto systém zaviedla, nebolo tu po zavedení päťdesiatky nutné prestavovať svetelnú signalizáciu.