"Inak by zníženie spotrebných daní znamenalo rozpad verejných financií," upozornil predseda vlády. Táto zmena by totiž podľa Fica znamenala výpadok príjmov štátu na úrovni 99,58 až 165,97 milióna eur (3 až 5 miliárd Sk).
Ani jeden z členov krízovej rady pritom podľa premiéra takýto krok nenavrhuje, pretože všetci chápu, aké následky by malo zníženie daní na verejné financie. Napriek tomu je však vláda k zníženiu zdanenia pohonných látok pripravená pristúpiť, pokiaľ sa na to nájdu zdroje, zdôraznil Fico.
V súvislosti s prípadným dodatočným zdanením bánk a strategických podnikov apeloval premiér aj na médiá. "Ak sa na tom zhodneme a budete to dostatočne medializovať tak, ako medializujete znižovanie spotrebných daní, tak to bude veľmi zaujímavá diskusia, kedy sa ukáže, aký vplyv majú banky a ďalší, ktorí majú dnes na Slovensku obrovské príjmy," myslí si Fico.
Proti akémukoľvek znižovaniu daní v čase globálnej hospodárskej krízy a jej dopadov na Slovensko sa vyslovil minister financií Ján Počiatek. Takýto krok by totiž znamenal automaticky výpadok príjmov štátu a jeho oslabenie v čase, keď musí byť naopak vláda pripravená ekonomike pomáhať.
"Znižovanie daní samo o sebe nie je vôbec receptom na dnešný stav, v ktorom sa nachádzame. My máme odbytový problém, je tu kríza dopytu. Zníženie daní spôsobí len výpadok príjmov a obmedzenie možností štátu ako takého. To je všeobecný rozpor, ktorý treba pomenovať," upozornil šéf rezortu financií.
Podľa zástupcu opozície v krízovej rade Vladimíra Tvarošku je problematika prípadného zníženia spotrebných daní na pohonné látky odborne komplikovaná a nedá sa odbiť tak rýchlo, ako to dnes spravili predstavitelia vlády. "V súčasnosti, žiaľ, množstvo ľudí zo Slovenska chodí na osobných autách, ale aj na kamiónoch, tankovať benzín a naftu do zahraničia, čím štát prichádza o celú spotrebnú daň aj o daň z pridanej hodnoty. Preto si myslím, že v tejto problematike je potrebné niečo robiť," upozornil Tvaroška.
Situáciu treba podľa neho v prvom rade analyzovať a až následne prijímať rozhodnutia. "Na dnešné rokovanie rady nebol predložený žiadny materiál, žiadna analýza. Preto som si vyžiadal analýzu tejto situácie a bolo prisľúbené, že ministerstvo financií takúto analýzu vypracuje, zistí koľko kamiónov tankuje v zahraničí a až potom je podľa môjho názoru možné robiť závery k tak závažnej téme, ako je znižovanie spotrebnej dane na benzín a naftu," doplnil Tvaroška.
Na margo návrhu premiéra Fica na prípadné dodatočné zdanenie bánk a strategických podnikov opozičný predstaviteľ konštatoval, že na takýto krok má predseda vlády všetky kompetencie a keď bude chcieť, môže to kedykoľvek zrealizovať. "Mám pocit, že predseda vlády o tejto téme rozpráva už päť alebo šesť rokov. Myslím si, že ak ju chce zrealizovať, tak to určite môže zrealizovať a má všetky kompetencie, aby takýto návrh pripravil, predložil a koaličné strany v parlamente aj schválili," uzavrel Tvaroška.