SME

Správny šofér nepije

Nehľadajte najužšiu hranicu medzi pitím a šoférovaním. Po jednom poháriku sadnite za volant najskôr o šesť hodín

Alkohol za volant nepatrí a dobrý šofér nehľadá najužšiu hranicu medzi pitím alkoholu a sadaním za volant. Je však lepšie, ak si odmeria alkohol v dychu a sadne za volant iba vtedy, ak je na nule.Alkohol za volant nepatrí a dobrý šofér nehľadá najužšiu hranicu medzi pitím alkoholu a sadaním za volant. Je však lepšie, ak si odmeria alkohol v dychu a sadne za volant iba vtedy, ak je na nule. (Zdroj: Martin Havran)

Zákon nedovoľuje ani malé pivo. Tolerancia prístroja áno. Na prekrytie stôp alkoholu v dychu sa nespoliehajte, pretože alkohol v tele ostáva. Po žúroch a akciách si overte schopnosť opäť šoférovať alkoholovým testerom. Prístroje však nezneužívajte na hľadanie úzkej hranice medzi pitím a šoférovaním.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Nový zákon o premávke na pozemných komunikáciách nepripúšťa vedenie motorového vozidla pod vplyvom alkoholu. Podobne ako v minulosti, aj podľa nového zákona je povolená iba nula. Prípustná tolerancia 0,14 miligramov alkoholu v dychu je iba metrologická odchýlka prístroja. Ciachované prístroje Drager, ktoré používa polícia ukazujú na displeji údaje v miligramoch. Tie sa podľa tabuľky prepočítavajú na promile.

SkryťVypnúť reklamu

Kto kalkuluje s jedným pivom alebo deci vína za volantom, počíta iba s metrologickou odchýlkou, ale nie so zákonom, pretože ten vyžaduje čistú myseľ aj dych.

V prípadoch ohrozenia života inej osoby môže šofér sadnúť za volant aj so zvyškovým alkoholom alebo tesne po jeho požití. Výnimka platí iba na prekonanie nutnej vzdialenosti potrebnej na privolanie alebo poskytnutie pomoci. „Späť už šofér nesmie pokračovať v jazde,“ povedal Rastislav Čupka, dopravný policajt z Brezna. Jedná sa o prípady dovolenkovania na odľahlých miestach bez signálu a možnosti privolať pomoc.

Odmietnutie sa nevyplatí Prístroj analyzuje určité množstvo vydychovaného vzduchu. Vdychovaním vzduchu do seba sa nedá prístroj oklamať. "Ak aj po opakovanom poučení vodič nesprávne použije prístroj, považuje sa to za odmietnutie vykonania dychovej skúšky," povedal Viktor Plézel, hovorca Policajného Zboru. Pokiaľ sa vodič nemôže z rôznych dôvodov podrobiť dychovej skúške, policajt ho vždy vyzve, aby sa podrobil lekárskemu vyšetreniu.

SkryťVypnúť reklamu

Výhovorka na kompót alebo rumové pralinky neobstojí. Podľa návodu na obsluhu dôkazného alkoholového testera, vyšetrenie je objektívne, ak sa vykoná najskôr 15 minút po poslednom požití akejkoľvek požívatiny, ktorá by mohla ovplyvniť vyšetrenie. Ak má vodič pocit, že mohol nafúkať bezprostredne po zjedení nejakej potraviny, policajt mu umožní opakovanú skúšku po uplynutí pätnástich minút alebo lekárske vyšetrenie a odber krvi. Keď na to vodič nepristúpi považuje sa to za odmietnutie.

Príklad prepočtu miligramov na promile

mg/l 0,05 0,14 0,15 0,24 0,48 0,77 1,25 1,60

promile 0,10 0,29 0,31 0,50 1,00 1,60 2,60 3,33

Nespoliehajte sa na prístroj Presný návod na to, kedy môže šofér sadnúť za volant, aby nenafúkal neexistuje, pretože to závisí od množstva vypitého alkoholu, metabolizmu a rôznych okolností. Spôsobilosť na šoférovanie si možno overiť orientačným meraním alkoholovým testerom. Prístroje rôznych kategórií sa dajú voľne kúpiť. Od ich ceny závisí presnosť merania aj spoľahlivosť. Samovyšetrenie je iba orientačné a ak vodič potom nafúka v ciachovanom policajnom prístroji, odvolanie na osobný merač mu nepomôže. Osobné alkohol testery stoja okolo 50 eur a merajú s odchýlkou plus – mínus desať až pätnásť percent.

SkryťVypnúť reklamu

Kto chce presnejšie meranie doma alebo na pracovisku, musí siahnuť po profesionálnych alkohol testeroch za 250 až 1000 eur. Osobné alkohol testery by mali používať gastronómovia, degustátori alebo šoféri po výnimočných rodinných alebo spoločenských akciách. Mať tester doma na hľadanie najužšej hranice medzi požívaním alkoholu a šoférovaním je nesprávne. Stopy alkoholu na schopnosti správne reagovať a rozhodovať sa v premávke zostávajú v tele podstatne dlhšie ako v dychu.

Kedy sadnúť za volant? Dopravní psychológovia odporúčajú po požití jedného pohárika tvrdého alkoholu alebo dvoch deci vína nesadnúť za volant aspoň päť až šesť hodín. V minulosti si šoféri cestou z krčmy chlipli z nafty aby prerazili alkohol v dychu. Prípravky alebo rady na zastretie alkoholu v dychu fungujú iba krátkodobo alebo vôbec. Navyše ak šofér prekryje alkohol v dychu, neprekryje ho ešte v organizme a v krvi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rýchlosť odbúravania alkoholu v tele uvádzajú odborné pramene napríklad 0,085 g (ženy) až 0,1 g (muži) alkoholu na 1 kg telesnej hmotnosti za hodinu. Vstrebávanie alkoholu sa spomaľuje a znižuje, ak je v žalúdku potrava obsahujúca bielkoviny.

Predchádzajúce praktické testy denníka SME ukázali, že odbúravanie alkoholu je individuálne. Kým jeden testovaný vodič by nemohol po troch hodinách od vypitia rovnakej dávky alkoholu sadnúť za volant, iný by nafúkal rovnú nulu.

Neverte na jedlá a kávu Podľa tabuľkových hodnôt sa telo za hodinu zbaví približne asi 0,1 promile. Nie je pritom dôležité, či človek spí alebo športuje. Ani čierna káva a mastné jedlá neurýchlia vstrebávanie alkoholu. Významným faktorom je telesná hmotnosť, psychické rozpoloženie, únava, stres a návyk organizmu na alkohol. Zvyknutému sa alkohol v dychu odbúrava rýchlejšie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď alkohol v organizme klesne na minimálne hodnoty, neznamená to, že hlava vodiča je úplne fit, pretože nastáva vyššie riziko spánku, prichádza nevoľnosť a duševné problémy, ktoré odvádzajú pozornosť vodiča. Tabletky a rôzne populárne potraviny na zakrytie prítomnosti alkoholu sú výmyslom a nefungujú.

Na alcohol killery sa nespoliehajte Na Slovensko sa dováža niekoľko druhov nápojov na utlmenie účinkov alkoholu, vrátane najznámejšieho vitamínového nápoja zo Spojených štátov s názvom Alcohol Killer. V toxikologickom centre v Bratislave s prípravkami skúsenosti nemajú, pretože sa nimi nikto neotrávil a nedostali sa vôbec do pozornosti lekárov. Ani iní lekári nie sú presvedčení o ich stopercentnom účinku, skôr ich považujú za vitamínový nápoj s placebo efektom. „Všetky killery sú nezmysly, pretože nie sú medicínsky overené, účinok je pochybný. Zahrávať sa s placebom na úrovni alkoholu, zákona a premávky je trúfalosť," povedal Peter Kyčina, lekár internista. Zároveň dodal, že radšej neriskovať a nepiť pred jazdou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 16 234
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 463
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 186
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 159
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 762
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 708
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 680
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 944
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Peter Lacina: Toskánsko za humnami: Spring '25
  2. Eva Bachletová: Naše svetlo
  3. Štefan Šturdzík: Hamas vs Izrael.
  4. Viktor Pamula: Pieseň IMT Smile je stále aktuálnejšia
  5. Milan Buno: Prečo odovzdávame moc zlým a skazeným ľuďom?! | 7 knižných tipov
  6. Aleksander Prętnicki: Cena úspechu - Bratislavský expres
  7. Vladimír Bojničan: Malé zamyslenie sa na “Veľkú noc”
  8. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 34 579
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 812
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 405
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 826
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 395
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 111
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 343
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 338
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťZatvoriť reklamu