BRATISLAVA. Vo svete motoristického športu vládnu najmodernejšie technológie a materiály, ktoré majú s voľnou prírodou iba málo spoločné. Študenti britskej Warwick University sa pokúsili postaviť pretekársky automobil, ktorý by v maximálnej možnej miere využíval materiály na prírodnej báze.
Zemiaková karoséria, čokoládové palivo
Základom pre vznik vozidla ecoF3 sa stal monopost Lola B05/30 z roku 2005 určený pre sériu Formula 3. Jeho pôvodnú kevlarovú kapotáž nahradila nová, vyrobená zo zemiakov. Pilot sedí v sedačke zo sójových bôbov a v ruke drží športový volant s niekoľkými ovládačmi. Namiesto z plastu ho vyrobili z mrkvy.
Na pohon experimentálneho vozidla slúži štvorvalcový motor poháňaný palivom na báze čokolády a rastlinného oleja. Ten sa stal základom aj pre vznik maziva nahradzujúceho klasický motorový olej.
„Eko" neznamená pomalé
Konkrétne výrobné postupy si študenti nechávajú pre seba. Ich cieľom bolo ukázať, že autá ohľaduplné k prírode nemusia byť pomalé a nezábavné. Podľa meraní konštruktérov vyvinie ich ecoF3 maximálnu rýchlosť cez 230 km/h.
Študentov skamali technické predpisy Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA). Tie s monopostami poháňanými palivom na báze čokolády nerátajú. EcoF3 sa preto ostrého porovnania s ostatnými vozidlami tejto formulovej série na pretekárskej trati nedočká.