BRATISLAVA, BREZNO. Zaoblená trieda E so štvoricou kruhových reflektorov potrebovala kompletnú prestavbu zovňajšku, aj interiéru. Hranatá novinka prišla s klinovitým profilom karosérie a štýlovým dizajnom. Nové tvary nevyniknú v každej farbe, ale biela im rozhodne pristane.
Nevedno, či predné svetlá sú voľným pokračovaním alebo ich tvar našiel inšpiráciu v značke Lexus, ale v v každom prípade fantasticky svietia. Dynamický vzhľad Mercedesu nezaprel značku a zároveň budí pozornosť. Odvážne tvary nesú v sebe riziko straty verných zákazníkov. Tých nových môže E trieda získať priestorom na zadných sedadlách a konečne moderným riešením interiéru.
Bez turbulencie Na prvý pohľad je zrejmé, že C trieda musela hranatým dizajnom zaujať, pretože nový smer sleduje aj trieda E. S výnimkou silného bočného vetra nás aerodynamický hluk neobťažoval a ako sa na túto triedu patrí, aj zvuk štvorvalca pohltila veľká karoséria. Nenarástla však natoľko, aby prerástla vyššiu strednú triedu.
Prístrojový panel prepadol hranám a veľmi pripomína triedu C.
Zvonku sa rozmerovo nič vážne neudialo. Vo vnútri áno. Svoje zvláštne miesto v dobe dvojzónových klimatizácií a panoramatických striech má presklená strecha Mrecedesu. Pozostáva z dvoch dielov, pričom predný sa vyklápa ako klasický šíber. Spod zadného možno stiahnuť polopriesvitnmú roletku. Inžinieri si dali veľmi záležať na odstránení hluku pri otvorenej streche, pretože v aute nie je ani hluk ani prievan. Už dávno sme nemali takú radosť z otvorenj strechy.
Niekto je za chrbtom Už z otočenia kľúča v zapaľovaní je jasné, že vodič nie je sám. Osobný bodyguard jemne napne bezpečnostné pásy a zapne sledovacie mechanizmy priestoru pred autom. Ešte pred nedávnom systém pre vyvolených, dnes štandard pre triedu E. Systém PRE SAFE. Mercedes vo vedomí, že ostatní už dobre poznajú systém stráženia jazdného pruhu alebo mŕtveho uhla udrel po svojom a pre istotu dal Pre Safe do štandardného vybavenia. Každé nové éčko tak pri hroziacom náraze dotiahne pásy, brzdí na maximum a ak sa mu to podarí, aj zastaví.
Predné sedadlá testovaného auta mali pneumatické tvarovanie jednotlivých častí a elektrické nsatavovanie sklonu operadla. Paradoxne, pozdĺžne nastavovanie bolo manuálne. Prečo?
Vodiča, ktorý jazdí vzorovo, nechá systém na pokoji. Maximálne mu po zaregistrovaní nekoordinovaných pohybov volantom odporučí pauzu. Pre safe doplnený o Distronic plus sa odmietavo staval k rozostupom medzi autami, bežným na slovenských cestách. Ak sme dodržali jeho vôľu, už sa medzi Mercedes a auto vpredu niekto vrýpal. Rovnako k priťahovaniu pásov došlo pri ľahkom driftovaní na voľnej ploche. Limuzína bola totiž až nečakane obratná a ochotná vyvádzať. Dokonca so štvorvalcom pod kapotou.
Po vzore ostatných Podobne ako v konkurenčných autách, množstvo tlačidiel na stredovej konzole nahradil otočný ovládač palubného systému a podstatne sa zlepšili priestorové podmienky. Nastupovanie dozadu nevynímajúc. Hranatý interiér lepšie vyzerá v čiernej farbe, avšak prístrojová doska sa na silnom slnku odrážala v čelnom skle.
Veľmi užitočný je šuplík na drobnosti s variabilnou hĺbkou. Nakladacia hrana kufra patrí medzi nižšie v triede.
Popri premyslených detailoch nás zaskočilo zatváranie dverí vodiča a tiež väčšia sila potrebná na zatvorenie prednej kapoty. O niečo vyššie by mal byť umiestnený ovládací panel klimatizácie. Batožinový priestor ponúka výrazne nízku nakladaciu hranu a doplnkový šuplík s nastaviteľnou hĺbkou dna.
Musí stačiť štvorvalec Znižovanie spotreby a objemu motorov poriadne zasiahlo vyššiu strednú triedu. Namiesto základného šesťvalca sa pod kapotou objavil nový štvorvalec 250 CDI s dvojitým preplňovaním a výkonom 150 kilowattov. Charakterom zvuku sa šesťvalcu nevyrovná, ale v ostatnom áno.
Nový sedan vyššej strednej triedy má občas chuť správať sa neformálne.
V nezabehnutom testovacom aute dosiahol priemernú spotrebu v rozsahu od 6,8 do 7,4 litra na sto kilometrov, pritom ponúkol okamžité reakcie a dobrý ťah. Každému je jasné, že pod motýľou nohou dokáže motor jazdiť aj pod šiestimi litrami, ale my sme potrebovali otestovať realitu všedných uponáhľaných dní.
Kto bude etalónom triedy Nie je najlepší sedan vyššej strednej triedy ten, ktorý ide pokojne 250 kilometrovou rýchlosťou po diaľnici. Najlepší je ten, ktorý si dokáže poradiť s hmotnosťou a nedotáčavosťou v ostrých zákrutách. Preto bolo doposiaľ na vrchole rebríčka päťkové BMW. Teraz však prišlo auto, ktoré sa mu chce v mnohom podobať, ale popri tom poskytne lepší komfort.
Vzadu sú dve integrované detské sedačky s výsuvným sedákom a bočnou opierkou na hlavu.
Z podvozka najviac zaujalo výborné riadenie so strmším prevodom, než pred tým. V losom teste veľká limuzína ochotne zatočila bez známok nedotáčavosti. Stabilizačný systém ani po vypnutí úplne nezaspí, ale dovolí šoférovi jazdiť v jemnom kontrolovanom šmyku. S päťstupňovým automatom, to však chce „podlahu“.
Iba päť stupňov? Škandál V časoch studenej vojny čo najvyššieho počtu prevodových stupňov automobilovej elity prišiel šok. „Toto auto má iba päťstupňovú prevodovku.“ Pôvodné sklamanie nedopadlo trápne, pretože 500 Nm krútiaceho momentu si vystačí s dlhými prevodmi.
Príplatková športová súprava AMG novej limuzíne pristane. S takýmito diskami a nízkoprofilovým obutím pozor na obrubníky.
Na rozdiel od inej konkurenčnej značky s Tiptronicom, táto prevodovka využíva charakter naftového motora a zbytočne nepodraďuje. Zdá sa, že niekedy je menej viac. K úplnej spokojnosti s päťstupňovým automatom by prispela charakteristika, akú majú prevodovky ZF.
Výbavu orientujú na bezpečnosť Zmeny k lepšiemu pocítia najmä pasažieri na zadných sedadlách, ale tiež vodič. Ovládanie zložitého auta je podstatne jednoduchšie. Pri výbere verzií stačí tá najzákladnejšia, pretože Mercedes zaútočil na konkurentov rozsiahlym balíkom bezpečnostných prvkov.
Na páčke tempomatu a limitéra rýchlosti sa ovláda aj Distronic PLUS. Mercedes stráži priestor pred autom v rámci štandardného vybavenia.
V štandarde je okrem obvyklých prvkov tiež systém prípravy na náraz Pre Safe, tempomat Speedtronic a systém sledujúci pozornosť vodiča. Novému autu rozhodne pristane balík AMG so športovým podvozkom, osemnásť palcovými diskami AMG a radom ďalších doplnkov.
Kupujem – nekupujem
Stačí pár doplnkov, prirodzené svetlo, dobrá farba a novinka vyzerá úplne inak, než na autosalóne alebo v katalógu. Dlho očakávaná zmena sa automobilke podarila a trieda E, vo mne vzbudila stratené nadšenie. Nie som, si istý či je éčko môj typ, ale nesporné kvality ho radia na vrchol triedy. Teda kupujem. (Rastislav Chvála)
Mercedes E 250 CDI Avantgarde - základné údaje
Cena modelu od 41 055,00 EUR (1 236 822,90 SKK)
Cena skúš. verzie od 44 506,00 EUR (1 340 787,76)
Motor -
Typ radový štvorvalec
Zdvihový objem (cm3) 2143
Výkon (kw/k) 150/204
Pri otáčkach (ot./min.) 4200
Krútiaci moment (Nm) 500
Pri otáčkach (ot./min) 1600
Emisie CO2 (g/km) 159-164
Rozmery -
Rázvor náprav (mm) 2874
Dĺžka (mm) 4868
Širka (mm) 1854
Výška (mm) 1465
Pohotovostná hmot (kg) 1735
Objem palivovej nádrže (l) 59
Prevádzkové hodnoty -
Zrýchlenie 0-100 km/h (s) 7,4
Maximálna rýchlosť (km/h) 239
Spotreba mesto(l/100 km) 8,1-8,3
Spotreba mimo mesto (l/100 km) 4,7-5,0
Kombinovaná spotreba 6,0-6,2
Spotreba v teste (l/100 km) 6,8-7,4
SME spokojní SME nespokojní
Vnútorný priestor Neskoršia reakcia prevodovky
Spotreba verzie 250 CDI Zatváranie vodičových dverí
Jazdné vlastnosti -
Bezpečnostná výbava -
Odkladací priestor v kufri -
Integrované detské sedačky -
Riadenie -