BRUSEL, BRATISLAVA. Ani prísnejšia metodika nárazových testov nepriniesla lavínu negatívnych výsledkov. Technici inštitútu EuroNCAP hodnotia štyri úrovne bezpečnosti vozidiel - ochranu dospelých cestujúcich, ochranu detí, bezpečnosť chodcov a bezpečnostné systémy v aute.
85 percent zo všetkých predaných exemplárov konkrétneho modelu musí štandardne obsahovať stabilizačný systém, inak nemôže rátať s plným počtom hviezdičiek. Napriek sprísneným kritériám si najvyšší počet hviezdičiek odnieslo päť zo šiestich skúšaných automobilov: Audi Q5, Honda Jazz, Hyundai i20, Kia Soul a Peugeot 3008.
Audi a Honda s výhradami Bezpečnostná úroveň nového kompaktného SUV od Audi i druhej generácie Hondy Jazz je podľa hodnotenia inštitútu EuroNCAP na vysokej úrovni, čo dokumentujú udelené body. Obe vozidlá však spája zaváhanie v ochrane pasažierov v prípade bočného nárazu do úzkej prekážky podobnej stĺpu, či stromu. Audi v tomto ohľade ponúka iba obmedzenú ochranu, najmä kvôli možnému ohrozeniu hrudníka svojho pasažiera.
Úroveň ochrany, akú posádke poskytuje Honda je dokonca nedostatočná. Najhoršie by v prípade skutočnej nehody vyviazol hrudník cestujúceho. Miera stlačenia rebrier totiž prekročila bezpečnú hranicu.
V celkovom hodnotení si však obe vozidlá vyslúžili päť hviezdičiek.
Skvelí Kórejci Zástupcovia dvoch kórejských automobiliek - Kia Soul a Hyundai i20 - vyšli z bariérových skúšok s veľmi dobrým hodnotením a plným počtom hviezd.
Obom autám technici EuroNCAP vyčítali možnosť poranenia dolných končatín pasažierov sediacich vpredu vplyvom tvrdých a nevhodne tvarovaných častí palubnej dosky. Bočný náraz im vyniesol výborné hodnotenie, keďže cestujúcim poskytli takmer stopercentnú ochranu.
Peugeot mal poškodený airbag Najnovší člen rodiny Peugeot obdržal plný počet bodov za ochranu posádky v prípade bočného nárazu. Po bočnom náraze do úzkej prekážky imitujúcej stĺp technici EuroNCAP konštatovali priemernú ochranu hrudníka. Pri vyhodnocovaní nárazu zozadu (neprevádza sa s celým autom, ale iba so sedadlom) do stojacej 3008-čky sa kritika vzniesla na sedadlá. Cestujúcim poskytujú iba priemernú ochranu krčnej chrbtice.
Za ochranu posádky v prípade čelného nárazu si francúzsky výrobok odniesol lichotivé hodnotenie. A to napriek tomu, že skúšaný exemplár mal poškodený airbag spolujazdca, takže plyn z neho unikal nielen z na to určeného otvoru. Tento fakt sa však pod zníženie bezpečnostnej úrovne vozidla nepodpísal. Automobilka prisľúbila, že sa chybou bude zaoberať.
Suzuki len s tromi hviezdičkami Najhoršie hodnotenie spomedzi poltucta testovaných vozidiel dosiahlo Suzuki Alto, ktoré však na slovenskom trhu nenájdete. Priestor pre posádku síce zostal po čelnom náraze takmer bez deformácií, ale inštitút EuroNCAP japonskému miniautu vyčíta zle navrhnutú palubnú dosku, ktorá môže ohroziť dolné končatiny vodiča a spolujazdca. Najohrozenejšia je pravá noha vodiča.
Ochrana hrudníka v prípade bočného nárazu a ochrana krku a hlavy pri náraze zozadu do stojaceho Alta boli vyhodnotené ako priemerné. Pod hranicou priemeru sa Suzuki ocitlo v oblasti ochrany dieťaťa umiestneného v detskej sedačke. Najväčšou výhradou technikov je v tomto prípade nevypínateľný airbag spolujazdca.
Chodci sa musia mať na pozore Audi, Kia, Peugeot ani Suzuki sa k chodcom nesprávajú práve priateľsky. Ich predné časti sú nevhodne navrhnuté, takže v prípade zrážky s človekom mu môžu spôsobiť veľmi vážne zranenia. Najhoršiu úroveň ochrany spomedzi šiestich skúšaných modelov poskytuje Peugeot.
Naopak, chvála sa vzniesla na Hondu Jazz a Hyundai i20. Bolo im udelených 60 a 64 percent z maximálneho bodového zisku, čo sa považuje za veľmi dobrý výsledok.
Hodnotiaca tabuľka EuroNCAP automobil hviezdičky ochrana dospelých detí chodcov bezp. systémy
Audi Q5 5, 92% 84% 32% 71%
Honda Jazz 5 78% 79% 60% 71%
Hyundai i20 5 88% 83% 64% 86%
Kia Soul 5 87% 86% 39% 86%
Peugeot 3008 5 86% 81% 31% 97%
Suzuki Alto 3 55% 46% 35% 29%