BRATISLAVA. Vyzerá to ako ústretová pomoc invalidom. Väčšinou však vyjde draho. Ťažko zdravotne postihnutí majú nárok dostať od mesta zadarmo parkovacie miesto pri svojom bydlisku. Dopravnú značku, ktorá ho označuje, si však väčšinou musia zaplatiť sami.
Náklady na značku, jej dovoz a nastriekanie miesta cestárskou farbou sa môžu podľa odborníkov dostať až na 332 eur. Priemerný invalidný dôchodok je pritom podľa Sociálnej poisťovne necelých 304 eur.
Značka ako majetok
Podobne dopadol aj pán Štefan zo Zvolena, ktorý minulý rok mesto požiadal o parkovacie miesto. Odpoveď bola kladná, no dopravnú značku si mal zabezpečiť sám. Zistil však, že by zaplatil viac, ako je jeho mesačný príjem. Požiadal preto mesto o pomoc. Mestský úrad mu odpísal, že nemôže „financovať cudzí majetok".
„Vychádzame z toho, že keď má občan na prevádzku auta, aj keď ide o invalida, tak má aj na osadenie a dodanie značky," povedal Ján Záchenský zo stavebného odboru zvolenského magistrátu.
Podobný prístup k invalidom ako Zvolen má mnoho slovenských miest. Ide najmä o veľké mestá na strednom a západnom Slovensku ako Žilina, Trenčín a Trnava.
Bratislavské Staré Mesto zasa podľa hovorkyne Aleny Kopřivovej hradí náklady na zakúpenie a osadenie značky iba tým invalidom, ktorí parkujú mimo spoplatnenej zóny, na uliciach tretej a štvrtej triedy.
Ide to aj zadarmo
Oveľa ústretovejšie k invalidom sú veľké mestá na východe krajiny. Prešov a Košice hradia označenie parkovacích miest z rozpočtu. Podobne postupuje aj Nitra.
„Rozhodne to nie je nezanedbateľná suma pre invalidného dôchodcu," reaguje na náklady spojené s vyznačením parkoviska šéf asociácie združujúcej organizácie invalidov Peter Bódy.