BRATISLAVA. Parlament prijal prezidentom vetovanú novelu zákona o poľovníctve, v ktorej zostalo rušenie poplatkov. Ich zrušenie sa podarilo v apríli presadiť vládnemu Smeru-SD. Za opätovné prijatie novely hlasovalo 93 zo 135 prítomných poslancov. Na prelomenie prezidentovho veta bolo treba 76 hlasov.
Poplatky vo výške 15 až 30 € za udelenie výnimiek sa nebudú od septembra platiť za traktory a pracovné stroje označené evidenčnými číslami. Poplatky zaviedol nový cestný zákon, ktorý platí od februára. Podľa poslanca za Smer-SD Jána Richtera bolo potrebné zrušiť poplatky, aby sa nepredražovali potraviny, keďže traktory a pracovné stroje využívajú cesty len keď idú na polia.
Prezidentovi prekážalo na novele o poľovníctve, že ministerstvo obrany malo vykonávať štátnu správu a štátny dozor v prípade poľovníctva v lesoch patriacich do vojenských obvodov. Na žiadosť prezidenta poslanci doplnili do novely, že štátnu správu a štátny dozor robí aj v lesoch, ktoré nie sú vo vojenských obvodoch, ale sú potrebné na zabezpečenie úloh obrany štátu.
Ivanovi Gašparovičovi sa nepozdávalo ani to, že novela umožňovala odvolať sa voči rozhodnutiu obvodného alebo krajského lesného úradu o zakázaní alebo obmedzení určitej činnosti v poľovnom revíri. Prezident tvrdil, že Správny poriadok sa na rozhodovanie lesných úradov nevzťahuje. "Teda nepôjde o rozhodnutie podľa správneho poriadku, a preto sa nebude proti čomu odvolať," uviedol v zdôvodnení prezident. Parlament preto z novely vypustil možnosť podávať odvolania.
Parlament posunul do druhého čítania vládny návrh zákona o označeniach pôvodu výrobkov a zemepisných označeniach výrobkov, ktorá prispôsobuje naše právo európskym smerniciam. Novela určuje postup našich úradov v prípade žiadostí o ochranu označenia pôvodu alebo zemepisného označenia pre vína, ktoré sú vyrobené na Slovensku. Upravuje tiež špecifikáciu vína a konanie o zrušenie zápisu označenia pôvodu alebo zemepisného označenia vína v registri chránených označení pôvodu a zemepisných označení Európskej komisie.