BRATISLAVA. Slovenskí policajti šikanujú českých vodičov. S takýmto titulným článkom vyšlo sobotné vydanie českého denníka MFDnes.
Noviny sa opierali o prípad vodiča českej firmy, ktorého v okrese Považská Bystrica zastavili slovenskí policajti a chceli vidieť, či má v autolekárničke kartu prvej pomoci. Tá je na Slovensku od 1. mája povinná, ale iba v lekárničkách zakúpených po tomto termíne.
Povinnosť sa navyše netýka zahraničných vodičov. Slovensko je totiž signatárom Viedenskej dohody, podľa ktorej musí mať auto povinnú výbavu podľa predpisov krajiny, v ktorej je registrované.
Dopravný servis na webe - kde sú radary, nehody, obmedzenia
„Išiel na firemnej dodávke od nás z Mohelnice do Rajca. V okolí Považskej Bystrice narazil na policajnú kontrolu. Stálo tam už veľa áut, medzi nimi viacero českých. Po chvíli prišla policajtka a chcela vidieť kartu prvej pomoci,“ opisuje udalosť šéf firmy Jiří Rousek. „Keď kartu nemal, pýtala od neho 70 eur. Povedal, že má len 50, tak mu vypísala tri bloky po 16 eur.“
Postup kritizuje aj naše ministerstvo zdravotníctva, ktoré povinnosť vybaviť autolekárničky kartou presadilo. „K takýmto prípadom by nemalo vôbec dochádzať. Malo by sa tým zaoberať Prezídium policajného zboru a ministerstvo vnútra,“ povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková.
Korch: Karty nepokutujeme Karta prvej pomoci rýchly návod na poskytnutie prvej pomoci pri nehode; lekárničky vyrobené pred 1.májom kartu obsahovať nemusia a to až do uplynutia lehoty spotreby; do starších lekárničiek predaných medzi 1. májom a 31. júlom musia
predajcovia kartu vložiť; nové lekárničky musia byť kartou
vybavené už automaticky.
Polícia však tvrdí, že kontrola českého vodiča sa udiala úplne inak. „Nedal prednosť policajnému autu, ktoré malo zapnuté svetelné aj zvukové výstražné znamenie. Keby policajti nepribrzdili, došlo by k zrážke,“ tvrdí trenčianska policajná hovorkyňa Katarína Hlaváčová. Incident vraj majú na kamere.
Pokutovanie chýbajúcej karty spochybňuje aj hovorca policajného prezídia Martin Korch. Karty vraj polícia vôbec nekontroluje. „Pre nás je v tejto chvíli prioritou bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky a nie kontrola autolekárničiek.“
„Ak sa takéto niečo naozaj stalo, mal sa vodič obrátiť na naše kontrolné orgány a neriešiť to cez noviny.“
O sťažnostiach českých vodičov, ktorí u nás dostali pokutu za kartu, však hovoria napríklad aj český autoklub a česká ČSOB poisťovňa. Sťažujú sa viacerí „Obrátili sa na nás niekoľkí českí vodiči, ktorí boli na Slovensku za kartu pokutovaní. Museli sme im odpovedať, že hoci nezákonne, zaplatením pokuty na mieste priestupok uznali a majú smolu,“ vraví Václav Špička z autoklubu. Vodičom odporúča nezaplatiť a trvať na prerokovaní priestupku na dopravnom inšpektoráte.
I keď polícia pokutovanie za kartu popiera, Korch upozorňuje, že policajti majú právo kontrolovať, či ju vodič má. Ak lekárnička neobsahuje, čo má alebo je po dátume spotreby, môže policajt vodičovi na mieste uložiť pokutu do 60 eur, v správnom konaní až do výšky 100 eur.