Milan nás upozornil na čerpaciu stanicu, ktorá je pravdepodobne jednou z najlacnejších v celej Európskej únii. Nachádza sa v Rakúsku, v meste Salzburg, pri jednom z nákupných centier.
Pred týždňom tam, podľa spravodajského webu heute.at, mali takéto ceny pohonných látok:
- Nafta: 0,525 €/liter
- 91 Uni: 0,592 €/liter
- 95 Natural: 0,592 €/liter
Takéto ceny palív mali v Rakúsku údajne naposledy pred 30-timi rokmi. Spôsobili dokonca to, že úrad na kontrolu hospodárskej súťaže tam vyslal svojich pracovníkov. Ceny by však mali byť len dočasné, pretože šlo o "promoakciu" pri príležitosti otvorenia čerpacej stanice.
Podobne sa správali aj prevádzkovatelia nových čerpacích staníc na Slovensku. Aby na ne upútali, zvyčajne hneď po otvorení určili ceny palív na úroveň najlacnejších púmp na Slovensku.
Ak by ste sa chceli vybrať do Salzburgu natankovať, mali by ste vedieť, že ceny z fotografie máme potvrdené naposledy 2. júla. Odvtedy sa mohli zmeniť.
Ak by platili aj dnes, tak by pre vás tankovanie plnej nádrže (cca 50 litrov) na spomínanej čerpacej stanici vzdialenej približne 400 km od Bratislavy a pri odhadovanej priemernej spotrebe znamenalo toto:
PHM | cena za liter v Salzburgu | priemerné ceny za liter v SR | priemerná spotreba | spálené PHM na ceste k pumpe | na plnej nádrži sa dá ušetriť v porovnaní s SR |
95 Natural | 0,592 € | 1,176 € | 7 litrov na 100 km | 27,2 litra | 29,2 € |
Nafta | 0,525 € | 1,139 € | 6 litrov na 100 km | 23,3 litra | 30,7 € |