BRATISLAVA. Neprospel. Takýto verdikt počúva po záverečných skúškach v autoškole z roka na rok viac uchádzačov. Minulý rok neprešla presne tretina adeptov.
Najviac ich stroskotalo na písomných testoch. Najhoršie dopadli budúci vodiči v Trenčianskom kraji, najlepšie v Bratislavskom.
Kým polícia nechce výsledky komentovať, odborníci hovoria, že príčinou sú najmä náročnejšie testy a stres.
Ľavou zadnou „Veľakrát podcenia prípravu,“ hovorí najmä o mladých Miroslav Fiala, riaditeľ Slovenskej komory výcvikových zariadení autoškôl.
Mnohí berú podľa dopravného analytika Jozefa Drahovského vodičský ako samozrejmosť a myslia si, že testy „zvládnu ľavou zadnou“.
Odborníci sa však zhodujú, že dopravné pravidlá sú stále komplikovanejšie. „Na to, aby človek pochopil jediné pravidlo, musí preštudovať aj niekoľko paragrafov,“ hovorí Drahovský.
Stres za volantom Mladí za volantom V roku 2008 zapríčinili čerství držitelia vodičského preukazu, čo ho mali menej ako rok, takmer 10 percent nehôd. Počet neúspešných adeptov v autoškolách každoročne rastie: – 2006 – vyše 28tisíc, teda 27,15 percenta zo všetkých
– 2007 – vyše 34tisíc, teda 28,95 percenta
– 2008 – 44tisíc, teda 33,34 percenta.
Zdroj: Prezídium PZ
Predseda Združenia autoškôl Slovenskej republiky Andrej Buday naopak hovorí, že najväčším problémov mladých ľudí, ktorí túžia po vodičskom preukaze, je, že jednoducho nevedia šoférovať.
Práve nezvládnutie jazdy je podľa policajných štatistík druhou hlavnou príčinou neúspechu pri skúškach v autoškolách.
Buday hovorí, že predpisy stanovujú málo povinných jázd. Mnohí podľa neho nezvládajú stres najmä pri skúške pred inštruktorom a policajtom.
Psychológ Karol Kleinmann dokonca budúcim vodičom navrhuje prejsť psychotestami. „Otázkou je, že keď sa niekto vie vyprovokovať k takémuto stresu, či je vôbec vhodný sadnúť si za volant,“ hovorí Kleinmann. Mladí adepti sú podľa neho často nezrelí za volant.
Drahovský navrhuje, aby sme podľa vzoru niektorých západných krajín zaviedli medzistupeň k vodičskému preukazu. Nový vodič by síce mohol jazdiť, ale len v sprievode iného skúsenejšieho vodiča.
Najúspešnejší v Bratislave Z policajných štatistík vyplýva, že najúspešnejší pri vodičských skúškach sú uchádzači z Bratislavského kraja.
„Keď bývate pri dravej rieke, naučíte sa plávať v divokej vode,“ vysvetľuje úspech Bratislavy Kleinmann.
Zároveň dodáva, že premávka a výcvik v hlavnom meste je neporovnateľná s niektorými inými regiónmi, kde cez dedinu za celý deň „prejde jedna motorka“.
Mladí sú nebezpeční Aj keď nakoniec mladí ľudia prejdú autoškolou, neznamená to, že dokážu jazdiť bezpečne.
Policajné štatistiky ukazujú, že v roku 2008 sa vodiči, ktorí mali preukaz menej ako jeden rok, podieľali na takmer desiatich percentách všetkých dopravných nehôd. Boli teda asi pri piatich tisíckach zrážok.