BRATISLAVA. Obdobie dlhých dovolenkových ciest býva pohromou pre každého šoféra. Tých, ktorí to majú v náplni práce počas roka cesta ešte dorazí a občasným šoférom dá taktiež zabrať. Najlepším liekom na únavu a stuhnuté svalstvo sú prestávky a pravidelné cvičenie. Najhoršie, čo môže šofér urobiť, je vystúpiť z auta a prudko sa natiahnuť. Nahrádzať cvičenie a pobyt na vzduchu kávou v zafajčenom bistre sa tiež nevypláca. Maséri odporúčajú pred každou dlhou cestou aspoň sériu niekoľkých masáží na uvoľnenie.
Nielen samotné dlhé sedenie je pohromou pre svaly, ale tiež sústavné fúkanie klimatizácie, ktoré spôsobuje zmršťovanie svalov. Stuhnutie svalov môže spôsobiť prievan z otvorených okien za jazdy. Nie je dobré nastúpiť do rozhorúčeného auta, ale ani vetrať do kríža otvorenými oknami za jazdy. Ideálne je vyvetrať auto pred jazdou. “Aj teplý vzduch zvonku prúdi a vytvára tlak obtekaním šije. Táto potom stuhne,” upozorňuje fyzioterapeut Ján Nemčok. Klimatizáciu nechajte fúkať na okno, kde sa studený vzduch zmieša s prehriatym.
Dajte si pauzu
Cestu na dovolenku chce mať každý čo najrýchlejšie za sebou, preto väčšina šoférov ignoruje potrebné pauzy aspoň raz za dve hodiny. „Na ceste z Martina do Bratislavy zastavím minimálne tri krát a sama cítim, aké dokáže byť stuhnutie svalstva nepríjemné,“ povedala atlétka Lucia Klocová, ktorá veľa a často šoféruje. Priamoúmerne s približovaním sa do cieľa dlhej cesty k moru treba robiť častejšie pauzy. Zlepší sa tak nálada posádky a zároveň vodičova pozornosť nebude ochabovať. Napriek blahodárnemu účinku prestávok naplnených pohybom na čerstvom vzduchu, treba s cvičením začínať pomaly.
Prvé pohyby robte opatrne
Po niekoľkohodinovej jazde telo doslova túži vstať z auta na parkovisku a slastne sa natiahnuť. Urobiť prudký pohyb hneď po vystúpení z auta môže byť veľmi nebezpečné.”Ešte sa nestihlo vytvoriť mazivo v medzistavcových priestoroch a kĺby síce popukajú, ale nasucho je to nebezpečné,” pripomína Nemčok. K názoru sa pripája športovkyňa Lucia Klocová:”Najskôr sa choďte prejsť, aby sa rozprúdila krv v tele a svaly začali pracovať”.
Slovenská atlétka odporúča dať si ruky na temeno hlavy a pomaly predkloniť hlavu dopredu. Potom hlavu tlačiť do dlaní a dlane do hlavy – vytvoriť protitlak, vydržať tak päť sekúnd, potom povoliť a zopakovať to tak tri až päť krát.
Hľadajte pokojné miesto
Šija tuhne tiež z psychického zaťaženia, pretože každý, kto šoféruje je pod tlakom a stresom. Krčná chrbtica reaguje a sťahuje sa pod psychickým tlakom okolo siedmeho krčného stavca. “Neskôr začne až páliť, lebo tam ide podnet z mozgu a to sa zachytáva práve na krčnej chrbtici,” pripomína fyzioterapeut Nemčok. Oddych si treba robiť zásadne tam, kde sa môžete úplne uvoľniť. Najlepšie mimo cesty, kde nemusíte dávať pozor, či vás alebo deti nezrazí iné auto, kde sa môžete poprechádzať, prípadne si sklopiť sedadlo a chvíľu si pospať.
Ktoré cviky robiť pri aute?
Lucia Klocová odporúča vodičom na dlhých cestách pravidelné prestávky, krátky pobyt na vzduchu a niekoľko jednoduchých cvikov na uvoľnenie stuhnutého svalstva. Pred civčením svalstvo rozhýbte chôdzou. Svaly zaťažujte postupne a nekrúžte hlavou.
|
Predklon. Nohy mierne rozkročte, ruky predpažte a pomaly prejdite do predklonu. |
|
Jednou rukou sa oprite o auto a druhou si chyťte špičku chodidla a priťahujte postupným tlakom k chrbtu. Potom sa oprite o auto druhou rukou a vystriedajte nohy. |
|
Naťahovanie. Rozkročte sa a jednu ruku spúšťajte po boku nohy smerom ku kolenu a druhú zdvihnite nad hlavu a trup vychyľujte do strany. Cvik opakujte na druhú stranu. |
|
Krčná chrbtica. Prstami spojené dlane oprite |
|
Naťahovanie nôh. Ruku oprite o auto a urobte veľký krok jednou nohou vpred. Potom nohy vystriedajte a cvičenie opakujte. |
|
Naťahovanie. Vzpažte ruky nad hlavu |