BRATISLAVA. Pri prijímaní nového cestného zákona platného od februára poslanci zviedli búrlivú diskusiu, kto získa takzvané právo prednostnej jazdy.
Napokon odhlasovali, že okrem bezpečnostných zložiek a troch najvyšších ústavných činiteľov si môžu majáky na autá upevniť šéfovia Najvyššieho kontrolného úradu, Národného bezpečnostného úradu, Generálnej prokuratúry, Ústavného a Najvyššieho súdu a vybrané autá obecnej polície.
Zvýhodnení
Národná banka
Dopravný podnik Bratislava
Jadrová a vyraďovacia spoločnosť
Krajské prokuratúry v Bratislave a Prešove
Štatistický úrad
Správa štátnych hmotných rezerv
lzotopcentrum, ktoré preváža rádioaktívny materiál
Protimonopolný úrad
košický VÚC
Štátna veterinárna a potravinová správa
Národný ústav srdcových a cievnych chorôb.
Zákon však ponechal ministerstvu vnútra možnosť udeliť výnimku. To ju aj niekoľkým inštitúciám udelilo. Hovorca policajného prezídia Martin Korch povedal, že maják majú, lebo „plnia závažné, špeciálne a mimoriadne úlohy“. Povolenie má platnosť rok.
Zaujímavá je voľba košického Vyššieho územného celku, ktorý má výnimku ako jediný z ôsmich VÚC. Šéf košickej VÚC Zdenko Trebuľa tvrdí, že ho potrebuje a podľa hovorkyne Sone Jakešovej ho využije „iba vo výnimočných prípadoch“. To sú napríklad pohromy.
Košice žiadali o výnimku aj preto, že sú „najvzdialenejším regiónom od hlavného mesta a centrálnych orgánov, a môže vzniknúť naliehavá potreba na urýchlený presun na určené miesto, čo by pri komplikovanom stave cestnej premávky mohlo byť problematické“.
Štatistický úrad požiadal o výnimku pre voľby. „V iných prípadoch maják nevyužíva. Právo využívať výnimku má predsedníčka úradu výlučne pri plnení služobných povinností,“ povedala hovorkyňa Eva Kelemenová.