BRATISLAVA. V našich končinách najznámejšie miniauto s „exkluzívnym“ logom na kapote vzniklo po krachu automobilky Daewoo. Prechod značky pod krídla koncernu GM znamenal, že všetky kórejské modely dostali označenie Chevrolet.
Odborníci a fanúšikovia síce kórejský Chevrolet od toho amerického prísne rozlišujú, obyčajným zákazníkom to môže byť jedno. Stačí, že ich Spark má na kapote rovnaké logo ako napríklad legendárne Camaro.
Pontiac Matiz G2
V Mexiku sa niekdajšie kórejské miniauto Daewoo Matiz predáva pod inou americkou značkou - Pontiac. K dispozícii je výlučne s litrovým štvorvalcom (48 kW/65 k) a jeho celý názov znie Pontiac Matiz G2.
Smutné je, že americkej automobilke Pontiac finančná kríza podlomila kolená a na konci tohto roka s najväčšou pravdepodobnosťou zanikne. Prežije iba v Latinskej Amerike, kde jej logá majú naďalej používať rôzne modely koncernu GM.
Atos od Dodge
Na mexickom trhu predávajú aj ďalšie miniauto nesúce názov legendárnej americkej značky. Hyundai Atos tam poznajú ako Dodge. Malého Kórejca nájdeme v rovnakých predajniach ako pick-up Ram alebo športiak Viper.
Dodge však Atosu svoje logo nepožičal. Iba na piatych dverách pod názvom Atos sa nachádza malý štítok s označením „by Dodge“. Technika pod kapotou sa od čias, kedy Atos predávali aj v Európe, nezmenila. Poháňa ho zážihový štvorvalec s objemom 1,1 l, dosahujúci výkon 46 kW (63 k).
Mini Aston
Legendárny britský výrobca Aston Martin nedávno vyhlásil, že pripravuje miniauto postavené na báze Toyoty iQ. Tento krok vraj musel urobiť kvôli tomu, aby mohol naďalej vyrábať nekompromisné športové modely, ktorými sa preslávil.
Stále prísnejšie limity priemernej produkcie emisií CO2 prinútili rôznych výrobcov športiakov zamyslieť sa nad voľbou hybridného pohonu. Aston Martin zníži priemerné emisie pripadajúce na značku tak, že okrem športových modelov začne predávať aj miniauto Toyota iQ. Jeho technika zostane zachovaná, britskí dizajnéri mu však mierne upravili vizáž tak, aby korešpondovala s ostatnými modelmi Aston Martin. Nové exkluzívne miniauto sa volá Cygnet a budú si ho môcť kúpiť iba zákazníci, ktorí už aspoň jeden Aston Martin v garáži majú.
Z F1 do ulíc
Francúzska značka Ligier bola dlhých 30 rokov neoddeliteľnou súčasťou šampionátu F1, pričom najväčší úspech - druhé miesto v pohári konštruktérov - dosiahla v roku 1980. Na trhu sa snažila presadiť najmä športiakom Ligier JS2, ktorý poháňal šesťvalcový motor Maserati. Ropná kríza ale prinútila vedenie malej automobilky prehodnotiť svoje plány.
Športový model vo výrobnom programe v roku 1973 nahradili mikroautá poháňané jednovalcovými motormi, ktoré sa úspešne etablovali najmä na domácom, francúzskom, ale aj ďalších európskych trhoch. Ligier dnes patrí medzi najväčších výrobcov tohto typu vozidiel na svete. Predávajú ich aj u nás.
História: Innocenti De Tomaso
Kto si nemôže dovoliť kúpiť exkluzívny športiak De Tomaso Pantera, nech sa porozhliadne po Innocenti De Tomaso. Talianska automobilka Innocenti sa v sedemdesiatych rokoch ocitla pod krídlami britského koncernu British Leyland Motor Corporation a v spolupráci s ním vyvinula miniauto s príznačným názvom „Mini“.
V roku 1975 ale Briti zbankrotovali a majiteľom Innocenti sa stala značka De Tomaso. Okrem zvýšenia kvality výroby sa nový vlastník postaral aj o vznik špeciálneho športového modelu Innocenti De Tomaso. Vychádzal z Mini, ale na jeho karosérii pribudlo niekoľko športových doplnkov a pod kapotou motor s výkonom 54 kW (73 k). Atmosférický štvorvalec sa v roku 1983 konštruktéri rozhodli nahradiť turbodúchadlom prepĺňaným trojvalcom 1,0 l (53 kW/72 k), ktorý De Tomaso kúpilo od Daihatsu.