BRATISLAVA. Tomáš Gajdoš sa spolu s dvomi kamarátmi vracal z Talianska po mesiaci späť na Slovensko. O pol tretej v noci míňali Nitru a na takmer prázdnej ceste smerovali k Zlatým Moravciam. Pri odbočke na Tesárske Mlyňany vodič zastavil na mávajúce červené svetlo. Osamelý policajt pristúpil k autu vypýtal si doklady a vodičovi uložil pokutu 50 eur za prekročenie rýchlosti.
V momente platenia a prebratia blokov za pokutu si Tomáš uvedomil, že policajt je sám bez auta, ale v uniforme a zrejme ozbrojený. Podozrenie z falošnej policajnej hliadky potvrdil známy policajt, podľa ktorého boli blokové ústrižky falošné.
Tento a možno aj mnoho iných vodičov naletelo podnikavcom vydávajúcim sa za policajnú hliadku. Paradoxne, šoféri nemajú spoľahlivý kľúč na to, ako sa včas rozhodnúť a nezastaviť falošným policajtom. “Neviete, či tam nie sú schovaní ďalší, tak radšej zaplatíte,” priznáva Tomáš Gajdoš.
Nech ukáže preukaz
Podľa zákona je policajt povinný pred služobným zákrokom preukázať svoju príslušnosť k Policajnému zboru, ak to povaha a okolnosti služobného zákroku dovoľujú. Počas cestnej kontroly sa preukazuje služobnou rovnošatou s identifikačným číslom a menovkou policajta, ktorá obsahuje jeho meno a priezvisko, prípadne akademický titul policajta.
“Ak je to potrebné, policajt sa má predstaviť služobným preukazom alebo odznakom služby kriminálnej polície alebo finančnej polície alebo ústnym vyhlásením Polícia,” doplnil Martin Korch, hovorca prezídia Policajného zboru.
Od policajta v civile môže šofér žiadať služobný preukaz alebo odznak služby kriminálnej polície.
Nemáme vyvolávať hystériu
Podľa policajtov správanie treba prispôsobiť situácii, v ktorej sa ocitnete. Ani strážcovia zákona to nevedia nalinkovať. Dokonca problém falošných policajtov, ktorí sa podľa zdroja denníka SME pohybujú v nitrianskom kraji nie je taký akútny, ako si môžu občania myslieť. “Nemôžeme na základe jednej skúsenosti vyvolávať hystériu, že každý druhý policajt, čo vás zastavuje je falošný,” doplnil Korch.
Preukazovanie príslušnosti k policajnému zboru presne upravuje zákon a riadni policajti ho podľa vedenia dodržiavajú.
Môžeme aj nezastaviť
Každý vodič je povinný uposlúchnuť výzvu policajta na zastavenie. Ak nezastavíte, bude vás polícia prenasledovať a v rámci ďalšieho šetrenia bude skúmať a zisťovať dôvody, prečo ste neuposlúchli výzvu na zastavenie. Veľa krát policajti prenasledujú vodičov, ktorí nezastavili, pretože boli pod vplyvom alkoholu alebo majú zadržaný vodičák.
Obyčajne nezastavia hľadané osoby alebo ak v aute prevážajú tovar z tresnej činnosti. Tak sa na vodiča, ktorý nezastavil, pozerajú policajti a nepredpokladajú, že by tak urobil zo strachu pred falošným policajtom.
Boli podobné prípady
Polícia priznáva, že v minulosti sa vyskytlo pár prípadov, kedy sa niekto vydával za policajta. “Zistili sme, že sa ľudia nechali takto oklamať, pretože v podstate nevedeli, ako vyzerá skutočná policajná uniforma s identifikačnými znakmi. Pritom skutočného policajta už videl každý,” upozornl Korch.
V konečnom dôsledku je na pleciach vodiča, či sa dá nachytať alebo nie. Podľa platnej legilsatívy by mal aj v noci zastaviť a presvedčiť sa o pravosti policajta na zákalde identifikačných znakov.
Falošnému policajtovi však ťažko odporovať, pretože môže ísť o ozbrojenú skupinu. Orientačným znakom pre šoférov môže byť skutočnosť, že dopravná policajná hliadka pracuje vo dvojici a so služobným autom, ktoré má viditeľné reflexné pásy polícia. Ak vás v noci nameria radar, v aute určite spozorujete blesk a laserovou pištoľou bez blesku sa v noci nemeria. Navyše, polícia v noci používa mobilné radary a zastavuje so zapnutými majákmi.