SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Prvá jazda: Nuda s najrýchlejšou Ibizou Cupra

Seat ukázal nové dynamicky ladené verzie modelu Ibiza Cupra a FR na nezáživných a preplnených cestách. Je taká aj realita dnešných športových áut alebo išlo o zlý výber trasy? Zisťoval Rasťo Chvála.

Seat začiatkom júla predstavil Ibizu vo verziách FR, Cupra, Bocanegra a 1,6 TDI.Seat začiatkom júla predstavil Ibizu vo verziách FR, Cupra, Bocanegra a 1,6 TDI. (Zdroj: Seat)

BARCELONA. Na rozľahlom zelenom trávniku pred pobrežným hotelom blízko Barcelony obdivujeme zaparkovanú automobilovú históriu španielskej automobilky menom Cupra. Na osi času prechádzame od Cupry prvej generácie k tej ostatnej a najnovšej. Nadšenie s pribúdajúcimi generáciami nestúpa.
V strede stojí kráľovná Ibiza Cupra Kit Car, ktorá pod vedením továrne získala titul svetového šampióna v rely. Na začiatku svieti biela a prvá Ibiza Cupra 2,0 16V, ktorá ešte dnes v ľahkej športovej úprave drží krok v lokálnych rely. Tie ostatné generácie sú dedičmi mena s veľa koňmi, ale už bez rýdzej športovosti. Či je to tak alebo onak, Seat začiatkom júla predstavil Ibizu vo verziách FR, Cupra, Bocanegra a 1,6 TDI.

Dvojaký život

Dnes je celkom normálne, že majiteľ športového auta dennodenne brázdi preplnené cesty, aby zarobil na svoje rýchle auto a občasný výlet na okruh. Dvojaký spôsob života sa vkradol do malých a čoraz ťažších športových áut. Je celkom prirodzené, že Seat stavia nové rýchle verzie podľa požiadaviek súčasnosti. Ibiza FR má byť dokonalým zladením požiadavky na komfort a slušnú akceleráciu v malom aute.

Cupra má byť ešte športovejšia a Bocanegra je vlastne to isté iba s čiernou maskou vpredu. Nový diesel dorovnáva stratu, ktorú mal koncern v naftových motoroch nižšej objemovej kategórii. Pri rozdeľovaní áut na letisku zožala najväčší záujem Cupra. Napokon to bolo jedno, pretože testovacia trasa športového modelu viedla po mestských hlavných ťahoch s neustálym obmedzovaním rýchlosti. V zápche bolo dosť času na vnímanie rozdielov.

FR plní poslanie

Za dobre známym označením FR sa ukrýva Ibiza s motorom roka 1,4 TSI naladeným na 110 kW (150 k). K významnému a vydarenému motoru výrobca ponúka špičkovú sedemstupňovú prevodovku DSG s radením pákou alebo na volante. Ibiza FR existuje v trojdverovej verzii SC ale tiež v päťdverovom vyhotovení rodinného hatchbacku. Stovku pokorí za 7,7 sekundy a dvestovku dokáže prekročiť o dvanásť kilometrov za hodinu. Verziu FR od bežnej navonok odlišujú iné nárazníky, koncovky výfuku, sedemnásťpalcové kolesá, sivé spätné zrkadlá a logo FR. Rovnako v interiéri je vidieť a cítiť rozdiel v sedadlách, na volante, radiacej páke, pedáloch, čalúnení, červenom šití a obklade prístrojového panelu.

Dvojnásobné prepĺňanie

Motor prepĺňaný turbodúchadlom a kompresorom umožňuje jazdiť svižne alebo úsporne. V druhom spomenutom režime spotrebuje podľa výrobcu 6,3 litra. Aj keď to bude v praxi trochu viac, kombinácia výkonu a spotreby je obdivuhodná. Nehovoriac o nízkych emisiách a splnení normy Euro 5. Preplňovaný štvorvalec dokáže napriek obmedzeniu ekologickými predpismi dosiahnuť krútiaci moment 220 Nm v poli otáčok od 1250 do 4500.

Záhadný XDS

Veľký krútiaci moment si vyžiadal obmedzenie funkcie diferenciálu pri strate priľnavosti jedného z kolies systémom XDS. Za označením sa neskrýva iný diferenciál, ale riadené pribrzďovanie pretáčajúceho kolesa. Na rozdiel od bežných protipreklzových systémov tento neuberá z výkonu motora, ale predsa brzdí, hoci iba na kolese. Dnešné FR je tam, kde niekdajšia Cupra 1,8T 20V. Dokonca FR dosiahne stovku o 0,7 sekundy rýchlejšie a o 0,5 sekundy skôr prejde kilometer s pevným štartom.

jazdili SME...
Na volante s výborným vencom by sa patrilo vymeniť nezvyčajne tvarovaný stred. Praktické s estetickým sa bije na leskom čiernom lakovaní prístrojovky. V tuneli funguje ako zrkadlo stropných svetiel. Napriek odleskom nám stihli do očí udrieť slušné dynamické parametre a zrýchlenie až príliš odhlučneného motora. FR ponúka výborný kompromis na rozmedzí bežného a športového auta. Tu dokážeme prepáčiť silné zásahy elektroniky do športovosti. Poteší vyvážené elektronické blokovanie funkcie diferenciálu XDS. Po vypnutí ESP zasahuje citlivo a príliš neuberá. Prevodovka DSG v sedemstupňovom vyhotovení rozmýšľa rozhodne dlhšie ako predchodca.

Cupra light

Ibiza Cupra je presne to, čo slávny nápoj vo verzii Zero alebo Light. V porovnaní s niekdajším originálom je bez plechového uzáveru s menším množstvom škodlivín vo väčšej fľaši krajšieho tvaru a s lákavejším vzhľadom. Historicky úspešný nápoj ale predsa light a bez niekdajšej pravej chuti. Cupru rozoznať navonok od FR v inom ešte výraznejšie tvarovanom nárazníku. Mriežky majú štruktúru včelieho plástu. Impozantný výfuk v strede je vlastne koncovka ako súčasť nárazníka. Samotný výfuk končí pred ňou. Kto videl Cupru a FR, iste rozlíši, ktorá je ktorá.

Seat ladil motor

Základom rýchlejšej verzie je rovnaký motor naladený na 132 kW (180 k) a krútiaci moment 250 Nm. Opäť ide o spojenie vyváženej spotreby (6,4 l/100km) a vysokého výkonu. Základom pre svižnú jazdu je roztiahnutá špička krútiaceho momentu a spolupráca kompresora s turbodúchadlom. Seat úpravou manažmentu motora zvýšil otáčky maximálneho výkonu zo 6000 na 6200 za minútu. Maximálny tlak turbodúchadla vzrástol z 2,000 na 2,150 barov. Tlak v sacom potrubí vyrába najskôr mechanický kompresor. Pri 2400 otáčkach sa k nemu pridáva turbodúchadlo. Spoločné prepĺňanie končí odpojením kompresora pri 3500 otáčkach. Za maximálnou rýchlosťou 225 kilometrov za hodinu a zrýchlením 7,2 sekundy je tiež zníženie podvozka o 10 milimetrov a odľahčenie auta v detailoch. Napriek tomu je Cupra o päť kilogramov ťažšia ako FR.

Zmeny na podvozku

Konštruktéri venovali pozornosť užším športovým tlmičom a prepracovaním zavesenia kolies. Brzdy s kotúčmi priemeru 288 mm vpredu a 232 mm vzadu dodalo oddelenie Seat Sport. Nástup brzdného účinku je o 15 percent ostrejší a vädnutie redukované o desatinu. Cupra dostala do vienka iba novú prevodovku DSG, ktorá je prvou sedemstupňovou prevodovkou uloženou priečne. Súčasťou úprav bol medzichladič stlačeného vzduchu, ktorý má väčšiu chladiacu kapacitu a nižšiu hmotnosť.

jazdili SME...
Cupra odhlučnením a tlmeným zvukom motora maskuje skutočnú rýchlosť. Asi do štyroch serpentín na celej trase, kde nebolo nikoho, zahla veľmi presvedčivo a bez nedotáčavého efektu. Motor dokáže vygradovať vzrušenie až tesne k očakávanej úrovni. V tom najlepšom momente si prevodovka DSG preradí sama aj v manuálnom režime. Urobí to presne v momente, keď stlačíte pádlo na volante. Namiesto trojky tam máte už štvorku a napätie ochabne. V ďalšej zákrute zasiahne nevypínateľné ESP skôr než by ktokoľvek čakal. Je smutné odchádzať na hotelovú izbu s vedomím, že to auto dokáže viac ako je mu dovolené. Prečo nie je v Cupre manuál alebo inak nastavené DSG? Prečo sa nedá ESP vypnúť? Prečo sa volá Cupra? Prečo nemá krajší zvuk? Bez výčitiek skončili brzdy a motor.

Konečne prišiel. Výborný diesel

V tieni športových modelov FR a Cupra prichádza na trh naftová verzia s moderným motorom 1,6 TDI. Štvorvalec s dnes žiadaným objemom 1,6 litra a vstrekovaním Common Rail vypĺňa obrovskú dieru medzi koncernovými motormi 1,4 TDI a 1,9 TDI. Novinka pod kapotou Seatu Ibiza nahradí starší štvorvalec 1,9 TDI (66 kW)a bude vôbec prvým naftovým motorom so vstrekovaním typu common rail v modelovom rade Ibiza.


Diesel sme nestihli vyskúšať, no s istotou môžeme povedať, že nový typ vstrekovania a celkovo konštrukcia motora prinesie v porovnaní s predchodcom zníženie hluku, vibrácií a spotreby. S tým idú ruka v ruke aj nižšie emisie, ktoré by sa mali pri dodržaní normovanej spotreby 4,2 litra pohybovať okolo 109 g CO2 na kilometer. Napokon relevantným porovnaním bude osedlanie niektorého z konkurenčných vozidiel s globálne úspešným motorom 1,6 HDi, klasický diesel 1,9 TDI je dosť starý a hlučný súper na porovnávanie s aktuálnymi novinkami.

Porovnanie motorov 1,6 TDI a 1,9 TDI v číslach (päťdverová verzia)
motor 1,6 TDI 1,9TDI
výkon (kW) 66 66
maximálna rýchlosť (km/h) 177 176
zrýchlenie z 0 na 100 km/h (s) 12 12
pružnosť z 80 na 120 km/h (s) 12 19,3*
spotreba (l/100km) 4,2 4,5

*na najvyššom stupni prevodovky


Rýchlo preč

Druhý deň testovania sme si privstali a vyrazili na testovaciu trasu s nádejou, že na celé dopoludnie bude naplánovaná dlhá trasa na letisko. Až v aute sme zistili, že smerujeme najkratšou možnou diaľnicou na letisko. Nasledovali tri hodiny čakania na odlet a usporadúvania myšlienok z nových modelov.

Seat postavil veľmi expresívny model Ibiza navyše okorenený až dvomi rýchlymi verziami FR a Cupra. Pocitové rozdiely medzi nimi sú menšie než sme čakali. Skutočné by sme možno zistili na okruhu, keby... . S menom Cupra sa motoristom spája výrazne tvrdšie a športovejšie auto než je novinka. Najmä ak Cupra stojí viac ako ultimatívne Clio Sport. Bocanegra je v podstate odtieň a nie iný model. Seat má recept na to, ako postaviť veľmi rýchle malé auto, s veľkou dávkou bezpečnosti a individuality.

Seat Ibiza FR a Cupra – základné údaje

verzia FR SC FR 5D Cupra
výkon (kW/k) 110/150 110/150 132/180
pri otáčkach (ot./min.) 5800 5800 6200
krútiaci moment (Nm) 220 220 250
pri otáčkach (ot./min.) 1250-4500 1250-4500 2000-4500
maximálna rýchlosť (km/h) 212 211 225
zrýchlenie z 0 na 100 km/h (s) 7,7 7,8 7,2
spotreba mix (l/100km) 6,3 6,3 6,4
hmotnosť (kg) 1167 1192 1172
objem kufra (l) 284 292 284

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 4. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 5. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 6. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 7. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 8. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 9. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 10. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 29 338
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 26 665
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 940
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 566
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 395
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 8 005
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 500
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 424
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 322
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 002
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minúta po minúte: Biden prišiel do Kapitolu, Trump odletel na Floridu

Donald Trump ako prvý prezident USA za viac ako sto rokov nebude na inaugurácii svojho nástupcu.

Koronavírus na Slovensku: Slovensko má zmluvy na vakcíny pre 85 percent dospelej populácie (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 228-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 737 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

Predseda vlády SR Igor Matovič, vľavo minister obrany SR Jaroslav Naď a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (všetci OĽaNO).
Ilustračné foto
Očkovanie v UNLP.

Neprehliadnite tiež

Koľko elektromobilov sa za rok predalo na Slovensku?

Napriek korone sa ich predal rekordný počet

Nabíjanie na 50 kW stojane trvá hodinu.
Dacia Sandero a Sandero Stepway.
Volkswagen Polo Harlekin
Subaru Legacy Wagon