Komisia pre obchod s tovarovými derivátmi USA (CFTC) oficiálne priznala, že ceny ropy v tomto a v minulom roku vyháňal do nebotyčných výšok špekulatívny kapitál.
CFTC začala predvčerom vo Washingtone verejné jednania o sprísnení regulovania surovinových trhov. Členovia komisie sa zhodli na tom, že špekulatívny kapitál hral dôležitú úlohu v "zahrievaní cien" ropy (úplný text bude komisiou publikovaný v auguste). V súčasnosti je komisia rozhodnutá sprísniť pre finančné spoločnosti normy investovania do ropných derivátov (futures) a určiť limity nákupu surovinových derivátov.
Pozrite si, ako sa vyvíjajú ceny ropy
Na Ekonomickom fóre, ktorý prebiehal v Sankt Peterburgu v júni, sa ruský vicepremiér Igor Sečin vyjadril v tom zmysle, že za vysoké ceny ropy a následne finančnú krízu môžu špekulanti a prizval obmedziť ich vplyv na cenotvorbu ropy. Vtedy sa účastníci fóra z najväčších ropných spoločností Ruska vyjadrili, že spravodlivá predajná cena by bola vo výške 70 – 90 USD za barel.
Za Busha špekulantov nevideli
Počas vlády G. Busha boli závery CFTC opačné ako dnes. Dokonca ani britský finančný regulátor FSA nenašiel v minulom roku dôkazy zneužitia derivátov na zvyšovanie cien ropy.
Pripomeňme, že v minulom roku boli skoky cien ropy bezprecedentné. V júli 2008 bol dosiahnutý vrchol 147,5 USD za barel a v decembri 2008 sa ropa obchodovala za 36,2 USD za barel.
Výkonný riaditeľ Oppenheimer & Co., Fadel Gheit v podstate potvrdil slová ruského vicepremiéra, keď oznámil, že cenami ropy manipulovali obchodníci z veľkých investičných bánk niekoľko rokov, o čom samotný Gheit tri krát svedčil pred kongresom USA. Pre Vedomosti uviedol:„Regulátor vedel čo sa deje, no len verejný tlak ho prinútil hovoriť pravdu“.
Banky hýbali cenami ropy
V júli 2008 bolo podľa Medzinárodnej Energetickej Agentúry do surovinových futures napumpovaných 300 mld USD, čo štvornásobne prevyšuje vklady z januára 2006. Najväčšími hráčmi boli práve investičné banky Goldman Sachs a Morgan Stanley.
Ani tento rok nie je výnimkou. Za päť mesiacov sa ceny z minima 39,35 USD za barel vyšplhali na 73,5 USD za barel. Aktuálna cena ropy je 68 USD za barel.
„V podmienkach globálnej finančnej a ekonomickej nestability sa ropa zmenila na investičný nástroj. Finančný hráči hľadajú spôsob uchovania svojich investícií a vkladajú ich práve do surovinových derivátov“ poznamenáva zástupca LUKOIL, Krasovskij. „Lenže ropné spoločnosti sa nachádzajú mimo špekulácií a silná volatilita nie je pre producentov čierneho zlata výhodná.“ Sťažuje finančné plánovanie stredno a dlhodobých investičných programov.
„Vyšetrovanie CFTC môže dokázať obrovskú dohodu špekulatívneho kapitálu a manipuláciu, čo by viedlo k podaniu trestných oznámení, ale systém obchodovania sa veľmi nezmení“ tvrdí Gheit. „Sprísnenie regulácie zase povedie k odtoku špekulatívneho kapitálu na iné neregulované trhy (napríklad Londýn, Singapur) a tiež môže priviesť k vytváraniu zložitejších schém derivačných kontraktov a následnému sťaženiu dokazovania ich zneužitia.“ myslí si konzultant OESR A. Martusevič.
V.Nesterov z Trojky dialog poznamenáva, že už v minulom roku sa viedli rozhovory o vplyve špekulatívneho kapitálu na výšku ceny ropy, a jeho vplyv sa oceňoval až do výšky 50%. Lenže rozhovory nepriviedli k ničomu a nadutá bublina praskla.
zdroj informácií: Vedomosti, Russianamerica.com