Policajti zverejňujú dopravné štatistiky s ochotou ako nikdy predtým. Po prijatí nových pravidiel obetí ubúda.
BRATISLAVA. Aj šiesty mesiac po prijatí nového zákona o cestnej premávke, platného od februára, ubúdalo obetí dopravných nehôd. Kým vlani v júli zahynulo na cestách 38 ľudí, tento rok to bolo o päť menej. Za prvých sedem mesiacov roka si tak automobilová doprava vyžiadala celkovo už o 52 obetí menej ako vlani. Zomrelo ich 211.
Jediným mesiacom od prijatia nového zákona, keď počet obetí neklesal, tak ostáva apríl. Polícia priaznivý vývoj vysvetľuje najmä prijatím zákona, ale aj nákupom novej techniky a zvýšením počtu policajtov.
Štatistika za prvý polrok 2009 Usmrtených: 178 (-47) Ťažko zranených: 643 (-176) Ľahko zranených: 3148 (-1125) Usmrtených chodcov: 49 (-28) Usmrtených cyklistov: 9 (-9) Najviac usmrtených:
Banskobystrický kraj: 45 (+16) Najmenej usmrtených:
Prešovský kraj: 12 (-21) Najčastejšie príčiny nehôd:
Porušenie základných povinností: 5104 (-4901) Neprimeraná rýchlosť: 2734 (-1151) Nesprávny spôsob jazdy: 2336 (-6524) Nedanie prednosti: 1276 (-905) Nesprávne predchádzanie: 242 (-267) Iné priestupky:
Alkohol za volantom: 2056 Alkohol u cyklistu: 982 Zlý technický stav vozidla: 6753 Jazda bez vodičského oprávnenia: 2285 Policajti zadržali 8818 vodičákov
Poznámka: V zátvorke je porovnanie s prvým polrokom 2008. Zdroj: polícia
„Útvary dopravnej a poriadkovej polície boli posilnené o 1200 ľudí, nakúpili sme aj nové autá, radary a váhy na váženie nákladných vozidiel,“ povedal včera prezident policajného zboru Ján Packa. Mobilné prenosné váhy majú zatiaľ v štyroch krajoch, do konca mesiaca ich majú dostať aj ďalšie štyri.
Merajú aj na okreskách Polícia tento rok veľa investovala aj do laserových meračov rýchlosti. Prejavilo sa to aj v počte nameraných vodičov. Za prvý polrok zastavili policajti dopravnej polície takmer 103-tisíc vodičov, ďalších 22-tisíc vodičov namerali poriadkoví policajti z obvodných oddelení.
Práve poriadkoví policajti by mali vďaka novým laserovým meračom dostať meranie rýchlosti aj na cesty nižších tried, kde na to vodiči dosiaľ neboli zvyknutí. „Práve dnes je v pošte rozkaz riaditeľom okresných riaditeľstiev, ktorým ukladáme zabezpečiť meranie rýchlosti aj na cestách II. a III. triedy a na mestských komunikáciách, kde nám začínajú narastať usmrtení a ťažko zranení,“ povedal včera policajný viceprezident Stanislav Jankovič.
V najbližších týždňoch budú policajti na cestách viditeľnejší ako zvyčajne. Zabrániť tak chcú minuloročnému scenáru, keď počas augusta zahynulo len za jeden týždeň až 25 ľudí.
Pomôcť im v tom má aj špeciálny dopravný útvar, ktorý nazývajú „dopravné komando na cestných pirátov“. Komando funguje od mája a zameriava sa najmä na najzávažnejšie dopravné priestupky, ako sú alkohol za volantom, vysoké prekročenie rýchlosti alebo agresívna jazda. V júli zadržali napríklad 27-ročného vodiča v obci Staré Hory, ktorý prekročil povolenú rýchlosť o 75 kilometrov za hodinu, alebo 25-ročného vodiča jazdiaceho po Novom Meste nad Váhom rýchlosťou 125 kilometrov za hodinu.
Najhoršia je Bystrica Komando zatiaľ zasahovalo najmä v Banskobystrickom a Žilinskom kraji. Práve v týchto krajoch totiž na rozdiel od zvyšku Slovenska mŕtvych tento rok pribudlo. Najhoršia bola situácia v Banskobystrickom kraji, kde za prvý polrok zahynulo až 45 ľudí, čo je o 16 viac ako vlani. Výrazne sa však na tom podieľala februárová havária vlaku s autobusom v Polomke, pri ktorej zahynulo 12 ľudí.
Polícia si činnosť dopravného komanda zatiaľ pochvaľuje. „Spravili sme si spätne malú kontrolu, ako dopravné inšpektoráty vyšetrili prípady, ktoré im postúpilo komando. Môžem vás ubezpečiť, že sme narobili dosť veľký prievan a všetky tieto priestupky boli ocenené na najvyššej možnej hranici pokuty, ktorú nám zákon umožňuje,“ povedal Jankovič.
Nový zákon priniesol aj vyššie pokuty. Za najvážnejšie priestupky, odmietnutie testu na alkohol, útek z miesta nehody či šoférovanie bez vodičského oprávnenia, môžu policajti vodičovi napariť až 1300 eur.
Koľko policajti na pokutách od prijatia nového zákona vybrali, však povedať nechcú. „Pokiaľ mám orientačný údaj, nebol výber vyšší ako vlani,“ tvrdí Packa. Výška pokút, ktorú budú policajti udeľovať, závisí podľa neho najmä od samotných vodičov. „Čiže vy jazdíte dobre, my sa usmievame, jazdíte zle, škrípete zubami,“ povedal.