"Éra lacnej ropy sa skončila. O niekoľko rokov sa svet stretne s katastrofickou energetickou krízou. Deficit ropy sa začne prejavovať už v nasledujúcom roku." Takto apokalypticky sa vyjadril hlavný ekonóm Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) Fatih Birol v interview pre Independent. Ťažba ropy nezávislými spoločnosťami dosiahla svoj vrchol a najväčšie svetové ropné ložiská sa rýchlo "vyprázdňujú".
Bude dosť ropy?
IEA zhodnotilo viac ako 800 ropných nálezísk po celom svete, na ktoré pripadá 75 % svetových zásob ropy. Objem ťažby sa znižuje o 6,7 % ročne, čo je dva krát viac ako predtým agentúra predpokladala. Stav zásob nepokryje nárast spotreby do pôvodnej úrovne. Veľa nálezísk už má vrchol ťažby za sebou. Tiež sa dá pozorovať silný pokles investícií do ťažby v mnohých krajinách ťažiacich ropu.
Tento súhrn nepriaznivých okolností povedie v najbližších piatich rokoch k prudkému deficitu ropy, v dôsledku čoho ceny vzrastú. Vysoké ceny ropy zas zabrzdia ozdravenie svetovej ekonomiky.
"Vrchol ťažby ropy vo svete bude dosiahnutý už v najbližších desiatich rokoch, čo je o desať rokov skôr, ako predpokladali vlády mnohých krajín." poznamenáva Birol. Ale ani to nedovolí znížiť deficit. Dopyt po rope bude rásť rýchlejšie ako jej ťažba.
Do roku 2030 bude svet potrebovať "šesť nových Saudských Arábií", aby sa pokryli potreby po rope. Tieto prognózy vraj potvrdzujú výpočty IEA. Predtým Medzinárodná energetická agentúra predpokladala silný pokles dopytu po rope kvôli recesii a obnovenie ťažby na úrovni roku 2008 až v rokoch 2012 – 2013.
Apokalypsa vraj nehrozí
Lenže ani experti a ani ropné spoločnosti neveria apokalyptickému scenáru IEA. Výkonný riaditeľ investičnej spoločnosti Oppenheimer & Co., Fadel Gheit, si je istý, že vrchol ťažby ropy tak skoro dosiahnutý nebude. Podľa jeho slov sa o teórii vrcholu dopytu na ropu diskutuje nie jedno desaťročie a rezervy za ten čas značne vzrástli. Podľa údajov britskej BP zásoby rastú rýchlejšie ako ťažba. Technický progres zas dovoľuje ťažiť oveľa viac ropy, pripomína riaditeľ East European Gas Analysis, Korčemkin.
Birol vyzýva hľadať náhradu ropy vo svetovej energetike: "Musíme zameniť ropu skôr, než sa jej zásoby skončia." Rozvíjajú sa alternatívne zdroje paliva, čo sa zvlášť aktívne deje v Japonsku a USA, vo svetovej ekonomike narastá objem spotreby plynu – kontruje Korčemkin.
Ani vedúci oddelenia strategického plánovania Gazprom nefť, Kalner, neočakáva žiadnu katastrofu. "Po prvé, IEA často prehodnocuje svoje prognózy a nových zásob je vo svete dostatok. A keby aj nastal moment, kedy fungujúce ťažobné miesta nebudú schopné dávať dostatok ropy a nové ešte nebudú spustené (pretože ich využitie bolo nerentabilné kvôli nízkym cenám), bude len krátke obdobie miestneho deficitu. Ale aj v takom prípade svet nepostihne kríza. Existujú alternatívne druhy paliva ako plyn, uhlie. Napríklad Juhoafrická republika vyrába do 40 % motorovej nafty z uhlia, takže aj na nepredvídané okolnosti existujú hotové riešenia."
Ceny ropy budú rásť
Napriek tomu nikto nepochybuje o tom, že ceny ropy budú rásť. Profesor Newyorskej univerzity N. Rubini, ktorý predpovedal terajšiu krízu, si je istý, že priemerná cena ropy sa bude nachádzať medzi 70 – 75 USD za barel. Spája to s predpokladom, že svetová ekonomika ku koncu roka vyjde z recesie. A pokiaľ to tak bude, dá sa očakávať aj "rally" na surovinových burzách, "zvlášť aktívne v roku 2010".
Zástupca Iránu v OPEC, Mohammad Ali Khatibi, oznámil, že barel ropy dosiahne 80 USD už ku koncu tohto roka.
"Všetci vychádzajú z predpokladu presvedčivého rastu dopytu, ale zatiaľ sú to len očakávania a nie fundamentálne faktory." tvrdí Toby Hassall z Commodity Warants.
"Finančný špekulanti začali nové kolo cenovej rally na ropu a vlády nerobia nič preto, aby zbrzdili špekulačné nálady." nezdržal sa Gheit.
zdroj informácií: Vedomosti, RBK daily