Viacerí z vás sa už s takýmto niečím určite stretli vo viacerých mestách. Aj Peter z Martina, ktorý nám napísal:
"Na jednom sídlisku vzniklo asi pred 6 rokmi "čierne" parkovisko, pred tým tam boli veľké stavbárske bunky. Bunky dali preč a šikovní občania si miesta hneď obsadili tak, že si tam dali tyčky, osadili ich retiazkou, napísali vlastnoručne Reserve, aby im tam nik iný nemohol zaparkovať a užívajú to tam do dnes."
Nám z toho vyplýva, že "domáci" si rozparcelovali voľný pozemok, aby ho využívali ako predplatené parkovacie miesta.
Peter ďalej píše: "Dal som si tu námahu a išiel som na katastrálny úrad. Vyhľadali mi danú parcelu a tá patrí mestu."
Podľa Petra nastane problém, keď na dané miesta zaparkuje iné auto. Takto si Peter našiel za stieračom odkaz, alebo mu auto zablokovali iným, čím mu skomplikovali cestu do práce.
"Ako sa dá proti tomu brániť, myslím oficiálne? A má človek právo tú reťaz strhnúť a zaparkovať tam? A ešte jedna vec - začínajú tam parkovať veľké “bucory” a autá bez značiek."
Peter napísal, že pozemok patrí mestu. Nevieme však, ako je vedený. V každom prípade však vyzerá ako zeleň. No a pre zeleň a parkovanie platí nasledovné.
§ 25, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Vodič nesmie zastaviť a stáť
s) na cestnej zeleni a inej verejne prístupnej zeleni
Je to však verejne prístupná zeleň? O tom rozhoduje vlastník nehnuteľnosti a nie obyvatelia domu, ktorí pozemok chápu ako parkovisko.
§ 8, zákon č. 369/1990 Zb., o obecnom zriadení:
(5) Majetok obce, ktorý slúži na verejné účely (najmä pre miestne komunikácie a iné verejné priestranstvá), je verejne prístupný a možno ho obvyklým spôsobom používať, ak jeho používanie obec neobmedzila.
Ak obec rozhodla, že dané miesto je verejným priestranstvom, nesmie sa tam parkovať, pretože to neumožňuje zákon o cestnej premávke. Ak to nie je verejné priestranstvo, môže sa tam parkovať len v prípade, že to vlastník nehnuteľnosti povolí. A ak to povolí konkrétnym ľuďom na konkrétnom mieste, až potom je možné si pozemok ohradiť spôsobom, ako to Peter nafotil.
Problém s parkovaním v mestách je veľký. Najrozumnejšie by asi bolo, keby sa mesto o svoj majetok staralo a nenechávalo ho ležať "úhorom". Odfotená časť pozemku by sa potom mohla oficiálne zmeniť na parkovisko, ktoré by mohlo slúžiť všetkým obyvateľom a zmierniť problém s parkovaním.
§ 7, zákon č. 138/1991 Zb., o majetku obcí:
(2) Orgány obce a organizácie sú povinné majetok obce zveľaďovať, chrániť a zhodnocovať. Sú povinné najmä
a) udržiavať a užívať majetok,
b) chrániť majetok pred poškodením, zničením, stratou alebo zneužitím,
c) používať všetky právne prostriedky na ochranu majetku, vrátane včasného uplatňovania svojich práv alebo oprávnených záujmov pred príslušnými orgánmi,
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, dopravné priestupky, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.