Na vyhradených miestach sa smie zastaviť alebo stáť len vtedy, ak máte na to povolenie. To isté platí aj pre vyhradené miesta pre zdravotne postihnutých. Niektorí to však nerešpektujú a zastavia tam aj napriek tomu.
Pamätáte si na Bugatti Veyron, ktoré dostalo v Bratislave papuču za nesprávne parkovanie? Zdá sa, že jeho šoférovi je jedno, kde zastaví. E-mailami totiž koluje ďalšia fotografia tohto auta.
Andrej a Erik nám nezávisle na sebe poslali fotografiu, ako to isté Bugatti Veyron, ktoré dostalo papuču, stojí na parkovisku pri jednom z nákupných centier v Bratislave. Stojí však bez povolenia na vyhradenom mieste pre zdravotne postihnutých.
Nie len vodiči luxusných áut dokážu porušovať dopravné predpisy a parkovať bez povolenia na vyhradených parkovacích miestach. Jeden z vás, ktorý si neželal byť menovaný, nám poslal fotografiu podobne stojaceho auta na jednom zo sídlisk v Poprade:
Aj Jurajovi sa podarilo zdokumentovať podobný prípad v Bratislave:
"Slečna, ktorá sedela v aute, ani po upozornení viacerými ľuďmi nepreparkovala. Asi jej auto ďalej nezašlo :)"
Niekedy je až zarážajúce, čo človek neurobí pre to, aby si ušetril niekoľko krokov do svojho cieľa. Spomínaná slečna pre to zablokovala pre istotu až dve vyhradené parkovacie miesta. No zaparkovať vo vestibule obchodného centra by asi nikoho nenapadlo ...
§ 25, zákon č. 8/2009 Z.z.
(1) Vodič nesmie zastaviť a stáť
n) na vyhradenom parkovisku, ak nejde o vozidlo, pre ktoré je parkovisko vyhradené
§ 44
(2) Parkovací preukaz sa môže používať na vozidle prepravujúcom fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je odkázaná na individuálnu prepravu alebo má praktickú alebo úplnú slepotu oboch očí.
Kto môže dostať parkovací preukaz a za akých podmienok, určuje zákon č. 447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Píše sa v ňom aj to, ako má vyzerať, ako dlho platí a kde sa umiestňuje v aute tak, aby bolo jasné, že auto preváža osobu s ťažkým zdravotným postihnutím.
§ 17, zákon č. 447/2008 Z.z.
(5) Doba platnosti parkovacieho preukazu je neobmedzená, ak fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím nezanikne nárok na parkovací preukaz.
(6) Parkovací preukaz je potrebné umiestniť v prednej časti vozidla tak, aby bola predná časť parkovacieho preukazu jasne viditeľná na účely kontroly.
Na záver ešte fotografia od Jakuba:
§ 23, zákon č. 8/2009 Z.z.
(2) Pri zastavení a státí je vodič povinný prednostne použiť parkovisko tak, aby neobmedzoval ostatných účastníkov cestnej premávky. Pri zastavení a státí vodič je povinný čo najlepšie využiť parkovacie miesto a nesmie znemožniť ostatným vodičom vyjdenie z parkovacieho miesta. Rovnako nesmie zastaviť a stáť na mieste, kde by znemožnil vjazd a výjazd vozidiel. Ak sú na parkovisku vyznačené parkovacie miesta, vodič smie stáť len na nich.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, dopravné priestupky, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.