Viacerí z vás zareagovali na článok V Jakarte kúpite benzín balený ako minerálka. Ivan nám poslal niekoľko ďalších fotiek, ako v Indonézii a aj v ďalších krajinách juhovýchodnej ázie predávajú pohonné látky.
Na prvej fotke vidno, ako pripravujú fľaše, z ktorých potom benzín tankujú prevažne do motoriek.
K ďalšej fotke Ivan napísal:
"Aj ja som tankoval z fľašiek. V noci v rodinom dome bola pumpa."
V diskusii k článku V Jakarte kúpite benzín balený ako minerálka napísal človek s prezývkou "nula" o spôsobe tankovania na ostrove Bali a cenách tamojších pohonných látok:
"Na Bali sme boli na prelome júna a júla a cena benzínov a nafty je tam rovnaká. Stálo to tam 5 500 rupií za liter a počas dovolenky išla cena dole na 5 000 rupií za liter. Za 1 US dolár sme dostali cca 10 000 rupií. 1 US dolár bol asi 20 Sk. Z toho vyplýva, že 1 liter čohokoľvek stál 10 respektíve 9 Sk. Prevod na euro si zrejme každý vie spraviť sám, i keď 1 euro sa predávalo za 14 000 rupií.
Precestovali sme celé Bali a cena bola na každej benzínke rovnaká. O 500 až 1000 rupií bola vyššia v podomových predajoch, kde sa predávalo v spomenutých sklených fľašiach. Dôvodov na podomový predaj bolo viacero. Otváracie hodiny na pumpe, vzdialenosť od pumpy, podmienka natankovať určité množstvo (myslím, že u nás je to minimálne 3 litre alebo podobne), čo robilo problém pre veľké množstvo malých skútrikov.
A hlavným dôvodom bola aj možnosť, že na pumpách došlo palivo. To sa stávalo celkom často. Idete tankovať a zamestnanci na čerpackách len tak postávajú a posedávajú, lebo nemajú čo tankovať, pretože už všetko vytankovali.
Mimochodom na tých skútrikoch sa vozili celé rodinky. Videli sme pár krát, ako muž sedí za volantom, za ním dve deti a tretie kojí žena v maximálnej premávke za jazdy."
V súvislosti s dopravou po juhovýchodnej ázii nám napísal Peter, ktorý bol vo Vietname:
"Vodiči autobusov cestovných agentúr tam majú odvahu - predbiehajú aj cez dvojitú plnú čiaru - to sa mi zachytiť nepodarilo, ale aspoň tú obyčajnú plnú čiaru zachytenú mám."
Motorky sú v južnej ázii obľúbený rodinný dopravný prostriedok. Petrovi sa podarilo odfotiť jednu rodinku presúvajúcu sa na skútri vo Vietname.
Na záver sa vráťme späť do Európy. Braňo nám poslal fotografie toho, že nezvyčajné čerpacie stanice nemusíme hľadať len v ďalekej Ázii. Uprostred Paríža sa totiž nachádza jedna, ktorá vyzerá, ako by ju vystrihli z ulíc Grécka.
Podľa Braňa sa nachádza neďaleko od Moulin Rouge, blízko križovatky Bolevard de Clichy a Rue Pierre Haret. Pravdepodobne však aj tu museli takto riešiť problém s nedostatkom miest na vybudovanie pumpy v tvare, ako ho poznáme zo Slovenska.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, dopravné priestupky, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.