Vladimír z Košíc nám poslal fotku, na ktorej vidno zaparkované policajné auto. Napísal k nej:
"Takto permanentne parkujú policajti oproti prokuratúre v Košiciach pri OD Dargov a pritom cca 15m za rohom je policajná stanica s približne 10 parkovacími miestami. Samozrejme, okolo sú civilné parkovacie miesta."
Po zhliadnutí fotky nám napadli dve veci:
Policajné auto využíva výnimku podľa § 140 zákona o cestnej premávke.
Kto takto natočil dopravnú značku?
K bodu 1. sme už viackrát písali, že policajné autá majú pravdepodobne možnosť v mimoriadnych a nevyhnutných prípadoch využiť výnimku z dopravných značiek označujúcich zákaz. Viac sa o tom môžete dočítať napríklad v článku Kto môže stáť na zákaze zastavenia? A kedy?.
Otázkou ostáva, do akej miery je vodič povinný rešpektovať dopravnú značku, ktorá sa k smeru jazdy, pre ktorý je určená, stavia bokom.
Pod dopravnou značkou Zákaz zastavenia je dodatková tabuľka, ktorá upozorňuje vodičov, že zákaz zastavenia trvá. To znamená, že istú vzdialenosť pred ňou sa nachádza iná značka Zákaz zastavenia, od ktorej zákaz začína.
Dodatková tabuľka Priebeh úseku platnosti (č. E 8b) vyznačuje priebeh úseku, pre ktorý platí značka, pod ktorou je umiestnená; používa sa najmä, ak je nutné na priebeh platnosti zvlášť upozorniť, najmä v prípade dlhšieho úseku.
Z tohto vyplýva, že natočenie dopravnej značky na fotke nemá vplyv na platnosť zákazu zastavenia. Napriek tomu, je, podľa vás, možné včas spozorovať dopravnú značku, keď je k vám otočená hranou?
§ 60, zákon č. 8/2009 Z.z.
(11) Dopravné značky a dopravné zariadenia sa umiestňujú tak, aby sa vzájomne neprekrývali a účastník cestnej premávky ich mohol včas spozorovať.
Stačilo, aby ten, kto dopravnú značku montoval, ju otočil významovou stranou k smeru jazdy a dodatkovú tabuľku otočil o 90 stupňov a všetko by bolo tak, ako má byť. A ešte čosi: pamätáte si na článok Zastaviť, stáť, aj premýšľať zakázané? Situácia akoby vytlačená cez "kopirák".
Aj na ďalšej fotografii, od Jura z Bratislavy, uvidíte policajné auto. To, že stojí na zákaze zastavenia, v tom by problém nebol, ak využíva výnimku podľa § 140 zákona o cestnej premávke. To, že stojí v priestore zastávky MHD, však už problém je. Mohlo by tam stáť jedine vtedy, ak by sa pokazilo alebo by policajti zapli majáky.
§ 25
(1) Vodič nesmie zastaviť a stáť
f) na zastávke vozidla pravidelnej verejnej dopravy osôb v úseku, ktorý sa začína dopravnou značkou pre zastávku a končí sa 5 m za označníkom zastávky, a tam, kde taká dopravná značka nie je, vo vzdialenosti kratšej ako 30 m pred označníkom zastávky a 5 m za ním; ak je priestor zastávky vyznačený príslušnou vodorovnou dopravnou značkou, platí tento zákaz len pre nástupište a vyznačený priestor,
Z fotky však vyplýva ešte jedna skutočnosť. Znovu sa týka umiestnenia dopravnej značky a znovu dopravnej značky Zákaz zastavenia. Dať ju pred zastávku MHD pripomína Kocúrkovo a vypovedá o absencii uvažovania pri osádzaní dopravnej značky.
Značka Zákaz zastavenia (č. B 34) sa používa v prípade, keď by zastavenie vozidla mohlo s prihliadnutím na dané dopravné podmienky výrazne ohroziť bezpečnosť cestnej premávky alebo narušiť jej plynulosť.
Zákaz zastavenia podľa tohto platí aj pre autobusy, ktoré pre značku musia zastavovať pred zastávkou MHD. Ak by tak neurobili, porušili by dopravné predpisy.
Mimochodom, nie je to jediný prípad v Bratislave, kde takto umiestnili dopravnú značku Zákaz zastavenia. Písali sme o ňom v článku Autobusy nesmú zastavovať na zastávke MHD.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, dopravné priestupky, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.