BRATISLAVA. Horiace autá na okraji cesty sú čoraz zriedkavejšie,pretože s nástupom moderných vozidiel mierne ubudlo požiarov spôsobených technickou poruchou. Napriek tomu mnoho vozidiel by nemuselo zhorieť vôbec, keby slovenskí motoristi nosili so sebou hasiaci prístroj. Nehovoriac o obetiach dopravných nehôd, ktoré krátko po náraze uhoria v aute.
Príručný hasiaci prístroj je súčasťou povinnej výbavy v okolitých krajinách vrátane Poľska, Maďarska a Čiech. „Osobne odporúčam vybaviť auto aspoň dvojkilovým hasiacim prístrojom. Ja vozím dva,“ upozornil Ivan Švantner riaditeľ Hasičského zboru v Brezne.
Často ohrozuje elektrika
Väčšina požiarov vznikne z poruchy na elektroinštalácii, netesnosti alebo poruchy palivovej sústavy. Elektrickú sústavu auta ohrozujú prehriatia, skraty spotrebičov ako autorádiá alebo zosilňovače. Najväčšie riziko predstavujú neodborné zásahy na elektroinštalácii. „Uhasíme požiar staršieho auta a zistíme, že namiesto poistky bol medzi kontaktmi zastrčený desaťhaliernik alebo sú kontakty prepojené hrubým drôtom,“ spomína si na praktické skúsenosti Švantner.
Hasenie pomôže v zárodku
Predísť kompletnému zhoreniu auta možno iba zlikvidovaním ohniska požiaru. Najtypickejším prvým príznakom je dymenie izolácie.„Pri plynových nádržiach nezabudnite vypnúť hlavný ventil, aby nedošlo k úniku plynu. Potom sa snažte hasiť,“ dáva návod Švantner. Ak je porucha na elektroinštalácii a v aute cítiť pach, treba okamžite odpojiť batériu.
Ak proces horenia neustáva, je čas použiť hasiaci prístroj. Bez neho sa môže šofér pozerať, ako mu pred očami zhorí auto a čakať na príchod hasičov. Ak prídu do pár minút, možno niečo zachránia. Rozhorené plasty a tlmiace hmoty v aute dosahujú vysokú teplotu a v pokročilej fáze hasiaci prístroj nepomôže, preto hasiči prichádzajú s cisternou.
Ratujte najskôr seba
Samotný pud sebazáchovy vedie k tomu, že musíte zastať a ak je niekto technicky zdatný, tak vie vytiahnuť poistky. V prvom rade treba myslieť na seba a zbytočne pri hasení neriskovať. Ak nezvládnete požiar v zárodku, potom už nie, a zbytočne ohrozíte samých seba.
„Je na rozhodnutí jednotlivca, aké priority si určí, ale štandardne ľudia stihnú vybrať z auta aspoň osobné veci a doklady,“ odporúča Švatner podľa ktorého pri väčšine požiarov kabín nákladných áut majú šoféri osobné doklady pri sebe.
Neotvárajte kapotu
Svedkov požiaru auta môže pri snahe zahasiť auto ohroziť otvorenie kapoty. Keď sa nepodarí uhasiť neveľké dymenie pod kapotou pri jej jemnom nadvihnutí alebo striekaní odspodu, kapotu radšej neotvárať, lebo prísun kyslíka požiar znásobí a teplo spod kapoty ide rovno na človeka. „Ak je to v pokročilom štádiu horenia a otvoríte kapotu, je už potrebné oveľa väčšie množstvo hasiacej látky,“ skonštatoval Švantner. Dnešné motory majú plastové kryty a tieto keď sa zahrejú, pomôže iba hasenie penou.
Pomôže údržba a dobrý servis
Predísť neúmyslenému požiaru starších vozidiel môžno iba dobrou údržbou, bez neodborných zásahov do elektroinštalácie. Častým dôvodom na vznik požiaru sú netesnosti v palivovej sústave a nespôsobilá výmena poistiek na autorádiu. Hrozí výbuch ako vo filme? |
Riziko je, najmä u áut, ktoré využívajú tekuté pohonné hmoty ako benzín, lebo nie je možnosť odstavenia prívodu kvapaliny. Paradoxne, bezpečnejšie sú autá na LPG a zemný plyn, lebo tento vďaka vysokému bodu samovznietenia je najbezpečnejší. Navyše akonáhle sa vypne spínacia skrinka a vytiahne sa kľúčik, odstavia sa ventily. Pri kvapalných palivách a vysokom zahriatí vozidla vznikajú výpary, ktoré majú tendenciu výbuchu. Najlepšie je opustiť vozidlo a odísť čo najďalej, ak ide o haváriu, pomôcť iným osobám opustiť auto a zavolať pomoc. |