SME

TEST: Renault Grand Scenic priťahuje

Tretia generácia je na rozdiel od tej predošlej hodná svojho mena. Nový Grand Scenic podstatne lepšie jazdí a má krajší interiér.

Grand Scenic vyzerá pôsobivo a dobre jazdí. Automobilka urobila veľký skok v porovnaní s predchodcom.Grand Scenic vyzerá pôsobivo a dobre jazdí. Automobilka urobila veľký skok v porovnaní s predchodcom. (Zdroj: Tomáš Kelement)

BRATISLAVA, RZESZOW. Renault v oblasti jednopriestorových vozidiel viac krát v histórii udal tón. Najskôr modelom Espace a neskôr kompaktným rodinným vanom Scenic prvej generácie. Druhá generácia bola trochu nevýrazná a mala veľa dobrých konkurentov. Práve ostrá konkurencia posunula Scenic na dnešnú úroveň tretej generácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Renault Grand Scenic opeknel a dáva to každým svojim detailom najavo. Jednotlivé línie na seba nadväzujú a auto vytvára jeden celok. Nemá síce výrazný dizajn ako “kinetický” Ford, ale rozhodne si nájde svojich emočných priaznivcov. Zadné piate dvere sú pomerne hlboko zapustené v nárazníku, čím zlepšujú praktické možnosti kufra. Madlo na otváranie je však pomerne nízko a počas otvárania treba ustúpiť o poriadny krok dozadu, aby vám dvere nedali po brade.

SkryťVypnúť reklamu

Koncové svetlá v stĺpikoch zjednodušujú konštrukciu piatych dverí a zlepšujú viditeľnosť áut vzadu. Hlboko zapustené piate dvere znižujú výšku nakladacej hrany, ale pri otváraní treba mať miesto na krok späť.

Nárazníky majú praktické spodné časti z nelakovaného čierneho plastu. Ochranné lišty by padli vhod aj na dvere, pretože deti pri vystupovaní zozadu nezvyknú dať pozor na okolostojace autá. Lakované plasty v spodnej časti dverí sú skôr ozdoba než praktický úžitok. Nad dobre vyriešenou aerodynamikou sa snáď netreba pozastavovať, jediné čo v tejto oblasti vyzerý staromódne, sú stierače. Tenké ramienka nepôsobia dôveryhodne. Nehojdá sa a filtruje V rodinnom type auta je základným kritériom výsledku interiér a priestorová ponuka. Jazdné vlastnosti modelu Grand Scenic sú totiž na vysokej úrovni. Podvozok svojou charakteristikou pripomína nový Megane a veľmi dobre tlmí priečne kmity karosérie. Na pozdĺžnych vlnách sa občas mierne potopí predok, ale preliačený okraj cesty v zákrute nevykopne auto z línie.

SkryťVypnúť reklamu

Kompaktné vany sa variabilitou vnútorného priestoru vyšplhali na niekdajšiu úroveň o triedu väčších vanov. Pomerne ťažké sedadlá v druhom rade sa dajú sklopiť alebo úplne vybrať.

Na zlom asfaltovom povrchu sa Grand Scenic na naše prekvapenie držal statočne bez vŕzgajúceho interiéru. Jednopriestorové karosérie mávajú problém s odfiltrovaním vibrácií, ale tuhosť podvozka Grand Scenicu je na slušnej úrovni. Stabilizačný systém ESP má korigovať náznaky pretáčavého šmyku a zároveň negovať nedotáčavé správanie auta. Nevedno, či táto znalosť v nás spôsobila placebo efekt, ale máme pocit, že na prirodzene nedotáčavé auto systém účinkuje.

Hrá sa na siláka Dvojlitrový diesel 2,0 dCi zodpovedá pozícii najsilnejšej verzie. Jednak nepoľavuje s ťahom vo vyšších rýchlostiach a nemá problém v ostrých stúpaniach. Napokon, je to iba diesel, takže má pomerne úzke rozpätie činných otáčok. Krútiaci moment na rozdiel od konkurentov vrcholí až pri 2000 otáčkach, čo je zrejme dané jeho veľkosťou 380 Nm.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane, výkon kulminuje pomerne skoro pri 3750 otáčkach. V praxi cítitiť z motora silu a zároveň s ňou treba narábať vhodným radením.

Na koncepciu so stredovým displejom si treba zvyknúť. Pre vyznavačov klasických budíkov to môže byť problém.

Ostatok prístrojovej dosky vyzerá kvalitne a precízne.

Pri menej aktívnom preraďovaní pocitovo pripomína diesel s výkonom okolo 140 koní. Papierové čísla si nedovolíme spochybniť a veríme výrobcovi, ale v tomto prípade sú otáčky vrcholiacich hodnôt dôkazom honby za vysokým číslom. Spotreba sa v priemere ustálila na 7,2 litra na sto kilometrov a reprezentuje pomerne dynamický štýl jazdenia.

Naviguje po východnej Európe V zahraničí sme veľa pracovali s adaptáciou mobilnej navigácie integrovanej v Renaulte. Cenovo prístupná pevná navigácia Carminat Tom Tom na SD karty má ovládanie vyvedené na stredovú konzolu a v cene 490 eur databázu východnej Európy. Zobrazenie a spôsob vedenia po trase plne zodpovedá bežným potrebám. Akurát na hľadanie alternatívnej trasy sa treba prekliknúť, lebo navigácia si pomerne dlho a tvrdošijne trvá na pôvodnej trase, aj keď iným smerom by to bolo kratšie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zadné prídavné sedadlá vyrastú z podlahy jednoduchým pohybom.

Za dané peniaze veľká vec. K navigácii patrí centrálny ovládač umiestnený na posuvnom stredovom odkladacom boxe medzi sedadlami. Posúvaním celého panelu možno dosiahnuť ideálnu pozíciu ovládača voči ruke šoféra. Ovládanie klimatizácie a jej činnosť si od nás vyslúžili pochvalu už v Megane a teraz to môžeme iba zopakovať.

Stredový centrálny displej je lepší ako zelené segmenty minulej generácie. Grand Scenic ponúka hneď niekoľko dizajnov a rôznych kombinácií otáčkomera a palubných údajov. Jediné, čo nám na farebnom displeji s dobrou grafikou prekážalo, bolo prekrývanie názvu rozhlasovej stanice s údajom palubného počítača.

Trezory v podlahe Autorom interiéru nevyšla skrinka pred spolujazdcom, na rozdiel od ostatných odkladacích priestorov, ktoré potešia. Svoj význam majú odkladacie boxy v podlahe, ktoré si môže Renault patentovať. Do tých vzadu sa napríklad vmestia pet fľaše a potom sa nekotúľajú po aute. Z pozície šoféra nemožno kritizovať výhľad ani ergonómiu, akurát bedrová opierka by mohla mať väčší rozsah nastavenia. Na ostatných sedadlách si cestujúci nájdu svoju pohodlnú pozíciu. Pri troche skromnosti a na kratšie vzdialenosti nemusia zadné sedadlá fungovať ako núdzové.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Priestor v treťom rade bez problémov vyhovuje deťom do približne jedenásť alebo dvanásť rokov. Dospelý tu obsedia krátky čas,

záleží na postave a nárokoch.

Grand Scenic inšpiruje Konečne nadišli časy, že viacmiestne auto nemusí byť miliónovým nedostupným snom viacdetných rodín. Stačí sa uskromniť s vybavením a motorom, aby bola cena sedemmiestnej verzie atraktívna. Nový Grand Scenic je dobrý príklad zmeny myslenia s príchodom rodiny. Na jednej strane sa mení hodnotový rebríček v autách a na druhej strane ponúknuté prvky. Zrazu príde vhod elektronická ručná brzda, stačia prístroje v strede a odozva motora na plynový pedál nemusí byť prehnane prudká.

Grand Scenic nás oslovil do takej miery, že ho považujeme za vhodného kandidáta na dlhodobý test. V súvislosti s novou kvalitatívnou filozofiou Renaultu treba preskúmať známu trinástu komnatu bezporuchovej prevádzky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kupujem – nekupujem

Predchádzajúce modely Grand Scenic mi veľa nehovorili. Za volantom novinky som najazdil vyše 2000 kilometrov a ako otec mladej šesťčlennej rodiny so štyrmi deťmi jednoznačne kupujem. Dobrá a cenovo akceptovateľná vstupná brána do sveta rodinných vanov.

Technické parametre - Renault Grand Scenic 2,0 Cdi Privilege (7 miest)

Cena modelu od 15790 eur

Cena verzie od 25760 eur

Cena skúš. verzie 24090 eur

Motor -

Typ radový štvorvalec, nafta

Zdvihový objem (cm3) 1995

Výkon (kw/k) 118/160

Pri otáčkach (ot./min.) 3750

Krútiaci moment (Nm) 380

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri otáčkach (ot./min) 2000

Emisie CO2 (g/km) 173

Emisná norma Euro 4

Prevodovka 6 st., manuálna

Rozmery -

Rázvor náprav (mm) 2770

Dĺžka (mm) 4560

Širka (mm) 2077

Výška (mm) 1645

Pohotovostná hmot (kg) 1628

Objem palivovej nádrže (l) 60

Objem batož. priestoru (l) 208/2063

Prevádzkové hodnoty -

Zrýchlenie 0-100 km/h (s) 9,5

Maximálna rýchlosť (km/h) 205

Spotreba mesto (l/100 km) 8,3

Spotreba mimo mesto (l/100 km) 5,6

Kombinovaná spotreba 6,6

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spotreba v teste 7,2

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 364
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 567
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 228
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 906
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 346
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 398
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 856
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 372
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  2. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  4. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  5. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  6. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  8. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 624
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 57 664
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 027
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 478
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 21 922
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 909
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 487
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 14 564
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu