Asi by ste dnes ťažko hľadali MNV, či OÚNZ. Napriek tomu sa s reliktami doby minulej stretávajú cestujúci na autobusových zastávkach v mnohých obciach. Na jednu lokalitu nás upozornila naša čitateľka:
Pekný deň prajem,
zasielam Vám fotografiu, ktorá vznikla prednedávnom v okolí Liptovskej Osady. Podľa mňa je pousmiatiahodná skutočnosť, že na území našej republiky sa nachádzajú ešte "zastávky" (ak je vôbec možné ich tak nazvať) s označením "ČSAD".
S pozdravom Janka z Trenčianskej Turnej.
Podľa nás to ani nie je na pousmiatie, skôr na zaplakanie. Ved dnes už historické štvorpísmenkové označenie má okrúhlych 60 rokov. Vznik Československej automobilovej dopravy n. p. v 19 krajských národných podnikoch sa totiž datuje do roku 1949.
Po rozdelení bývalej ČSFR boli 31.12.1993, teda pred takmer 16 rokmi, vytvorené samostatné podniky SAD (Slovenská automobilová doprava), od roku 1994 ďalej delené na SAD (Slovenská autobusová doprava) a NAD (Nákladná automobilová doprava).
Rozdelením v roku 1993 na Českú republiku a Slovenskú republiku logo zostalo dopravným spoločnostiach v oboch nástupníckych štátoch a mohlo sa používať ako ochranná známka v oboch nástupníckych štátoch ešte ďalších 10 rokov až do roku 2003.
No už aj odvtedy uplynulo už dosť veľa času na akúkoľvek zmenu. Navyše SAD Liptovský Mikuláš, a.s. zmenila od júna tohto roka svoje obchodné meno na nový názov SAD LIORBUS, a.s.
((lokacia))
Ďalší dobrý dôvod na výmenu označenia zastávok v oblasti svojho pôsobiska. Pod lampou je však stále najväčšia tma a zmena označenia prevádzkovateľa na zastávkach v Liptovskej Osade, ktorá je zhruba 15 kilometrov od Ružomberka, teda sídla spoločnosti, sa nezmenilo ani teraz. Ktorá súkromná firma by nedbala na aktuálnu zmenu svojho mena všade, kde sa to len zdá...?
Toľké roky od zániku bývalých podnikov ČSAD, ich zmena na SAD a vyše 15 ročná existencia hádam stačili na to, aby si (ne)zodpovední všimli, že aj v časti Liptovská Osada figuruje niekoľko zastávok. Vari išlo o takú investíciu, ktorá by bola bývalý štátny podnik, či neskôr akciovú spoločnosť položila na kolená? Pripomína to skôr vtip: "Aký je rozdiel medzi nezáujmom a ignoranstvom? - Neviem a je mi to jedno..."
Možno konečne zmena na nové obchodné meno firmy, v ktorej však stále figuruje skratka SAD - teda Slovenská autobusová doprava, "dopraje" zmenu konečne aj v Liptovskej Osade. V opačnom prípade by to vážne stálo o zápis do Guinessovej knihy rekordov za liknavosť a pomalosť.
Na záver už len to, že aj keď nápis ČSAD vyvolá skôr úsmev a u niektorých nostalgiu za časmi dávno minulými, stále je takýto "označník" autobusovej zastávky platný. A preto, aj keď tam nie je dopravná značka Zastávka autobusu, na danom mieste môžu zastaviť len autobusy.
Značka Zastávka autobusu (č. II 7a) označuje zastávku autobusov. Značka č. II 7a sa používa na označenie zastávky, ak umiestnenie zastávky nie je dostatočne zreteľné.
§ 25, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Vodič nesmie zastaviť a stáť
f) na zastávke vozidla pravidelnej verejnej dopravy osôb v úseku, ktorý sa začína dopravnou značkou pre zastávku a končí sa 5 m za označníkom zastávky, a tam, kde taká dopravná značka nie je, vo vzdialenosti kratšej ako 30 m pred označníkom zastávky a 5 m za ním; ak je priestor zastávky vyznačený príslušnou vodorovnou dopravnou značkou, platí tento zákaz len pre nástupište a vyznačený priestor,
Autor: Ján Ondák