Niektorým sa už podarilo naraziť do výdajných stojanov na čerpacích staniciach, lebo šli rýchlo. Stalo sa aj to, že vodič zabudol v ústí nádrže tankovaciu pištoľ a odišiel.
Aby sa podobné udalosti nestávali na Slovensku, Slovnaft rozbehol na svojich čerpacích staniciach kampaň "5 sekúnd pre Vašu bezpečnosť". Takýmto spôsobom sa pokúša vzdelávať vodičov a návštevníkov čerpacích staníc v oblasti bezpečného tankovania a správania sa.
Súčasťou kampane sú aj letáky s popismi jednotlivých úkonov pre bezpečné tankovanie. Vodiči tam nájdu aj 10 tipov, ako jazdiť efektívnejšie, aby chránili životné prostredie a aj svoj rozpočet. Celkovo sa rozdistribuovalo 120 000 letákov na 208 čerpacích staníc po celom Slovensku.
Kampaň je súčasťou medzinárodnej kampane. Motoristi zo Slovenska sa s ňou môžu stretnúť na čerpacích staniciach skupiny Mol, ktorej je Slovnaft súčasťou, aj v ďalších krajinách strednej a juhovýchodnej Európy.
Kampaň sa robí na základe skúseností z reálneho prostredia. Podľa nich, vodiči dbajú o svoju bezpečnosť na čerpacej stanici ešte menej, než v cestnej premávke, čím vystavujú riziku nielen seba, ale aj iných. Tu je zopár príkladov mimoriadnych situácií:
nárazy vozidiel do výdajných stojanov z dôvodu neprispôsobenej rýchlosti jazdy pri vjazde na čerpaciu stanicu vážne zranenie alebo dokonca úmrtie (v zahraničí) z dôvodu nechceného posunu auta počas tankovania (nezatiahnutá ručná brzda, motor v chode) zranenie a poškodenie majetku z dôvodu zabudnutej tankovacej pištole v nádrži vozidla po ukončení tankovania a pri odchode z čerpacej stanice. vážne popáleniny z dôvodu statickej energie pri tankovaní do prenosného kanistra (kanister nebol položený na zem)
Predísť takýmto situáciám pomôže nasledovných 7 rád bezpečného tankovania:
Pri vjazde na čerpaciu stanicu spomaľte vozidlo. Pred tankovaním vypnite motor a zatiahnite ručnú brzdu, aby ste zabránili nechcenému pohybu auta počas tankovania a tým vytrhnutiu tankovacej pištole, čo vás môže vážne zraniť. Pred tankovaním ukončite hovor na mobile a počas tankovania netelefonujte. Na čerpacej stanici platí zákaz fajčenia a manipulácie s otvoreným ohňom, ktorý by mohol spôsobiť požiar. Pred tankovaním (pri vystúpení z vozidla) sa dotknite napríklad dverí vozidla, aby ste sa zbavili statickej elektriny. Elektrostatický náboj môže zapáliť výpary benzínu. Pokiaľ tankujete do kanistra, je potrebné kanister vždy položiť na zem, tak aby bolo v hrdlo v kontakte s pištoľou a kanister sa tak nepreplnil. Pri tankovaní LPG je potrebné pred tankovaním privolať obsluhu, ktorá Vám bezpečne natankuje. Nikdy netankujte LPG sami.