Minister energetiky Ruska sa vyjadril, že Rusko nikdy nemalo záväzky voči kartelu a nebude s ním schvaľovať objemy vlastného exportu ropy. Jeho vyjadrenie bolo reakciou na sťažnosti generálneho tajomníka OPEC Abdula al-Badri, ktorý kritizoval Moskvu za neželanie Ruska pomôcť kartelu znížiť prebytok ponuky ropy na trhu obmedzením jej exportu.
OPEC sa urazil
Rusko môže podľa ministra znížiť export len v prípade prudkého zníženia ceny. Terajšia cena však napomáha rastu ťažby a podľa ministerstva energetiky sa zvýši v tomto roku o 0,4% do 490 mil. ton. Hovorca premiéra uviedol, že vyjadrenie ministra energetiky je pozíciou ruskej vlády.
Podľa analytikov sa OPEC urazil, pretože zatiaľ, čo sa kartel snaží ťažbou regulovať dopyt, Rusko sa medzi tým stalo jedným z najväčších exportérov ropy.
Podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku, Rusko v druhom polroku v ťažbe predbehlo najväčšieho člena OPEC - Saudskú Arábiu. Denne vyťažilo 7,4 mil. barelov ropy oproti 7 mil. v Arábii a v porovnaní s 1. polrokom export ropy vzrástol o 0,15 mil. barelov za deň. Naopak Saudskej Arábii predaj klesol o 0,39 mil. barelov za deň.
Riaditeľ East European Gas Analysis, Korčemkin poukazuje na dvojtvárnosť ruskej politiky: "Rusko vedie dvojitú hru: deklaruje podporu OPEC v období nízkej ceny ropy a odmieta spoluprácu, len čo sa ceny preň stali komfortnými."
V apríli tohto roku vicepremiér Sečin vystupoval za koordináciu aktivít s kartelom na udržanie cien ropy. Moskva navrhovala OPEC dať jej štatút zvláštneho pozorovateľa alebo uviesť do sekretariátu OPEC zástupcu Ministerstva energetiky. Ani jeden z návrhov nebol akceptovaný.
Regulovať ropu v Rusku je problém
Návrhom OPEC sa však zaoberajú aj ruské ropné spoločnosti. Jeden z jej spolupracovníkov to komentoval slovami: "Nepamätám sa, žeby otázku obmedzenia ťažby vláda konzultovala s ťažobnými spoločnosťami. Navyše, ropný priemysel je v krajinách členov OPEC v rukách vlády a v Rusku niet ropnej spoločnosti so 100 % účasťou štátu. Ako môže štát odrazu obmedziť objem ťažby?"
Aj Sečin priznal, že Rusko nie je pripravené stať sa členom OPEC, pretože nemôže priamo regulovať činnosť ropných korporácií. Regulovať ťažbu a export môže len nepriamo, prostredníctvom alternatívnych mechanizmov - obmedzením ťažby na jednotlivých vrtoch, alebo vybudovaním ropných skladov. Podobný návrh regulácie tu už bol.
Ministerstvo energetiky prinieslo do vlády návrh na vybudovanie ropných skladov, akejsi štátnej ropnej rezervy, čo by pomohlo vytvoriť mechanizmus na zvýšenie efektívnosti na medzinárodnom trhu.
"Rozhodnutia OPEC o znížení ťažby sú zvyčajne zamerané na úpravu cien v krátkodobej perspektíve. V Rusku sa zo dňa na deň znížiť a potom znova obnoviť ťažbu nedá kvôli zvláštnostiam pri využívaní jednotlivých ložísk," hovorí Borisov zo spoločnosti Solid.
Zástupcovia ruských ropných gigantov vyjadrenia ministra energetiky nekomentovali. "Moskva sa vždy stavala ku kartelu ako k nástroju nátlaku na Západ a surovinové trhy, ale nebola ochotná obetovať časť exportných prijímov a niesť náklady vyplývajúce z obmedzenia ťažby," komentoval Subbotin.
Jeho slová potvrdzuje výška exportného cla na ropu, ktoré sa od začiatku tohto roku neustále zvyšuje. Na september je to 238,6 USD za tonu. Pre stagnujúcu ruskú ekonomiku je to nezameniteľný zdroj prijímov.
zdroj informácií: Vedomosti, BFM, RBC Daily