Znamenie o zmene smeru jazdy treba dávať vždy, keď meníme smer jazdy. To platí aj pre prípad, ktorý popisuje Ladislav:
"V Púchove bola v súvislosti s výstavbou obchodného domu upravená aj odbočka z hlavnej cesty medzi okresnými mestami. Autá vychádzajúce od obchodného domu, odbočujúce vpravo, dávajú znamenie o zmene smeru jazdy vpravo, čo je zrejme v súlade s príslušnou vyhláškou. Pri zaraďovaní na hlavnú cestu však niektorí vodiči zapínajú ľavú smerovku, niektorí nezapínajú. Moja otázka znie - ako sa má vodič zachovať v súvislosti s dávaním znamenia o zmene smeru jazdy?"
Odpoveď na otázku je jednoznačná. Autá, ktoré odbočujú vpravo, najskôr zapnú pravé smerovky. Keď sa dostanú na pripájací jazdný pruh, smerovky musia ukazovať vľavo.
§ 10, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(8) Ak je na zaraďovanie do priebežného jazdného pruhu zriadený pripájací pruh, je vodič povinný pred zaradením sa do priebežného jazdného pruhu použiť tento pruh. Vodič pri zaraďovaní z pripájacieho pruhu do priebežného pruhu je povinný dať prednosť v jazde vodičovi idúcemu v priebežnom pruhu.
§ 30
(1) Znamenie o zmene smeru jazdy vodič je povinný dávať okrem prípadov uvedených v tomto zákone vždy aj pri zmene smeru jazdy, vybočovaní z neho alebo ak to vyžaduje bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky.
Problém s dávaním smeroviek na križovatke popisuje aj Palo z Prievidze. Začnime so zoznámením sa s križovatkou:
"Na priloženom obrázku je zobrazená križovatka z Prievidze. Hlavná cesta je zobrazená modrými a žltými šípkami, farby zobrazujú opačné smery. Červená šípka označuje vedľajšiu cestu, kde chodia autobusy a ostatné vozidlá len s povolením - táto vedľajšia cesta je jednosmerná v smere červenej šípky."
Neskôr Palo popis lokality mierne poopravil:
"Musím sa však poopraviť z minulého mailu, kde som písal, že cesta, kde chodia autobusy (červená), je vedľajšia. Nie je tomu tak, pretože nikde nie je dopravná značka – ani na "vedľajšej", ani na "hlavnej". Malo by teda platiť, že autobusy pri vychádzaní rovno (z červenej na modrú šípku) majú prednosť. To však neplatí, pretože autá jazdiace po modrej šípke majú dojem, že sú na hlavnej z predchádzajúcej križovatky, čo aj vodiči autobusov rešpektujú a vždy dávajú prednosť autám na modrej značke."
Po zhliadnutí fotiek skutočne vidno, že na oboch križovatkách nie je okrem jednej výnimka žiadna dopravná značka určujúca prednosť. V takom prípade by malo v mieste, kde sa stretáva červená a modrá šípka, platiť pravidlo prednosti vodiča prichádzajúceho sprava.
A k spomínanej výnimke - všimnite si, najmä na druhej fotke, že z pohľadu vodiča idúceho po žltej trase vidieť pod dopravnou značkou Hlavná cesta dodatková tabuľka s tvarom križovatky, ktorá hovorí o tom, že červená trasa je vedľajšou cestou. Keďže však v opačnom smere žiadna podobná dopravná značka nie je, prednosť má vozidlo prichádzajúce sprava.
Vráťme sa však k e-mailu Pala, ktorý sa pýta:
"Nedávno som šiel po hlavnej ceste smerom po žltej šípke a do križovatky (zelená značka na mapke) chcel vojsť autobus, ktorý vychádzal z červenej cesty s vyhodenou ľavou smerovkou (v smere jeho jazdy). Keďže bola predo mnou kolóna a za mnou tiež rad vozidiel, pričom po modrej šípke v opačnom smere práve nešli vozidlá, chcel som autobus pustiť (z tolerancie), aj keď som mal prednosť. Na moje prekvapenie však autobus pokračoval v smere modrej šípky. Ako je teda správne v podobnej situácii z pozície autobusu dávať smerovku, ktorý by chcel pokračovať v smere modrej šípky? Vľavo, ako to urobil šofér autobusu, alebo v pravo?"
Situácia vyzerala pravdepodobne tak, ako je to na nasledujúcich fotkách. Autobus vyhodil smerovky vľavo ale pokračoval rovno.
Podľa nášho názoru by šofér autobusu tak, ako to popisuje Palo, nemal dávať žiadne znamenie o zmene smeru jazdy. Nemení totiž smer jazdy a nevchádza na hlavnú z vedľajšej.
Smerovka vľavo sa má na danom mieste dávať len vtedy keď vozidlo z červenej trasy odbočuje na žltú, tak ako to vidno na fotke. A ani smerovku vpravo by sme neodporúčali na danom mieste dávať, pretože to môže vyvolávať dojem, že auto respektíve autobus chce zastaviť na krajnici.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, dopravné priestupky, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.