Staré Hory 3. apríla (TASR) - Každoročne sa začiatkom jari v prírode opakuje nápadný jav - húfne sťahovanie žiab. Tieto obojživelníky sa v tomto období premiestňujú z lokalít, kde prezimovali, na stanovištia, na ktorých založia budúce potomstvo. Sú to miesta so stojatou vodou, kde po spárení nakladú samičky vajíčka.
Často pritom musia prejsť cez frekventované cestné komunikácie. Mnoho ich pritom zahynie pod kolesami prechádzajúcich áut. Len na asi päťkilometrovom úseku cesty medzi Starými Horami a Motyčkami vedúcej z Banskej Bystrice na Donovaly, ako pre TASR uviedol pracovník starohorskej výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga, autá každoročne na jar usmrtia stovky týchto obojživelníkov. Žaby putujúce z lesov a lúk na svoje zásnubné miesta nemajú inú možnosť ako prejsť cez cestu.
Veľmi záleží na motoristoch, či budú ohľaduplní voči týmto celoročne chráneným živočíchom, prispôsobia tomuto fenoménu prírody rýchlosť jazdy a nechajú žaby žiť, alebo ich zadlávia. Na výskyt migrujúcich žiab aj na spomínanom úseku cesty upozorňujú šoférov dopravné značky.
Žabí "pochod lásky" je najintenzívnejší v noci. Párenie, ktoré sa odohráva v stojatých vodách, trvá asi mesiac. Samičky nakladú vajíčka priamo do vody v podobe ľudovo zvaných "žabacích perín". Z nich sa potom približne o štyri týždne vyliahnu malé žubrienky, ktoré sa do leta postupne "premenia" na žaby.