SME
reklama

Alfa Romeo MiTo MultiAir - Umenie pracovať so vzduchom

Koncom októbra uvádza Alfa Romeo do predaja novú generáciu zážihových motorov MultiAir s rovnako revolučným systémom, akým bolo svojho času vstrekovanie common-rail v naftových motoroch. Motory sme skúšali na testovacom okruhu Fiatu v Baloccu.

(Zdroj: Alfa Romeo)

BALOCCO. Záver roka bude v Alfe Romeo patriť novej generácii 1,4-litrových zážihových motorov MultiAir, ktoré v ponuke nahrádzajú agregáty 1.4 T-JET. Vďaka aktívnej regulácii množstva nasávaného vzduchu by mali byť nielen výkonnejšie, ale hlavne úspornejšie.

Poháňacie jednotky radu MultiAir disponujú technológiou aktívnej regulácie množstva nasávaného vzduchu do valcov. Sacie ventily sa otvárajú nezávisle na polohe výfukových, podobne, ako v prípade motorov s variabilným časovaním ventilov. Ich ovládanie však nezabezpečuje vačkový hriadeľ, ale elektrohydraulický člen. Ide o podobný systém aký už dlhšie využíva BMW (Valvetronic), rozdiel je ale v tom, že technici spoločnosti Fiat Powertrain Technologies ho urobili dokonalejší, konštrukčne jednoduchší a aj vďaka nižšej hmotnosti vykazuje menšie straty, čím je energeticky menej náročný než mechanický člen. Vďaka nemu prebieha otváranie sacích ventilov v jednotlivých valcoch bez ohľadu na polohu výfukových ventilov, zároveň však aj nezávisle na polohe sacích ventilov v ostatných valcoch.

41_male_big.jpg

Systém ovládania ventilov je presnejší, ale pritom
konštrukčne jednoduchší ako konvenčné variabilné časovanie.


Najväčším prínosom systému Multiair je schopnosť rýchlejšieho uzatvárania jednotlivých sacích ventilov, čím sa zabraňuje úniku už nasatého vzduchu späť do sacieho potrubia. V spaľovacom priestore zostáva väčšie množstvo vzduchu a citeľne narastá účinnosť spaľovania. Presnejšie a kvalitnejšie plnenie motora sa priaznivo odrazí na jeho výkone, spotrebe i produkovaných emisiách. Podľa konštruktérov z Fiat Powertrain Technologies je zásluhou systému MultiAir možné navýšiť výkonovú špičku zážihového agregátu o 10%, znížiť otáčky potrebné pre dosiahnutie vrcholu krútiaceho momentu a tým zlepšiť ťah z nízkych otáčok o 15%.

Palivová spotreba má súčasne v porovnaní s predchodcom 1.4 T-JET klesnúť až o 10% a v závislosti od podmienok klesnú aj emisie CO2 o 10 až 25%. V porovnaní s rovnako výkonnými motormi väčšieho objemu má agregát 1.4 Multiair (135 k) dosahovať dokonca až o 25% nižšiu spotrebu. Vývoj celej technológie vraj trval až 20 rokov a Fiat jej pripisuje rovnakú dôležitosť ako zavedeniu priameho vstrekovania do vznetových poháňacích jednotiek. Slovami zástupcov značky povedané, ide vraj o radikálnu inováciu v oblasti benzínových motorov.

42_male_big.jpg

Otváranie jednotlivých sacích ventilov nezabezpečuje vačkový hriadeľ,
ale elektrohydraulický člen.

Nás však viac ako slová plné eufórie zaujíma, do akej miery klesne spotreba v praxi, či to bude naozaj taký radikálny rozdiel. Vysoká spotreba agregátu 1.4 T-JET bola totiž hlavným dôvodovom prečo Fiat vyrukoval s touto generáciou motorov. Systém MultiAir sa má v budúcnosti uplatniť v atmosférických aj prepĺňaných bezínových motoroch i vo vznetových agregátoch, kde výrazne prispeje k zníženiu produkovaných emisií pod limity normy Euro 6. Najbližšie sa tento systém objaví v prepĺňaných dvojvalcových motoroch a rozpráva sa aj o atmosferických šesťvalcoch. Najväčší efekt však dosahuje v motoroch s prepĺňaním.

Počas prezentácie nás tiež zaujímalo o koľko je nový motor 1.4 MultiAir ťažší v porovnaní s predchodcom 1.4 T-JET, zvlášť keď výrobca ho štandardne dodáva so systémom Stop&Start. Celkový rozdiel v hmotnosti je napriek novej technológii len 3,5 kg. Stop&Start zvýšil síce hmotnosť auta o 5 kg, ale tento prírastok bol zredukovaný ľahšími mechanickými súčiastkami.

Jazdili sme...

Celkovo budú na výber tri výkonové verzie motora 1.4 MultiAir, dve prepĺňané a základná – atmosferická. Ako prvý sme skúšali zlatý stred s výkonom 135 k, ktorý v ponuke nahrádza T-JET 120.

Na objektívne porovnanie, do akej miery cítiť nárast výkonu aj krútiaceho momentu medzi motormi 1.4 MultiAir a 1.4 T-JET by bolo najlepšie presadnúť z jedného auta do druhého, pretože subjektívne rozdiel 15 k nebol veľmi citeľný. Všimli sme si však rýchlejší nástup motora zo spodných otáčok a menšiu turbodieru. Nové turbo sa citeľne rýchlejšie roztáča. Výrobca dokonca tvrdí, že jeho reakcie sú porovnateľné s pretekárskymi autami, čo ťažko môžeme posúdiť bez priameho porovnania. Faktom ale je, že roztáča sa naozaj rýchlo a aj vďaka nemu motor pekne ostro reaguje na stláčanie akcelerátora.

Najviac nás však na tomto motore zaujíma spotreba. Keďže prvé testovacie jazdy sa uskutočnili na testovacom okruhu koncernu v Baloccu, málo kto z nás myslel na ekonomickú jazdu. My sme si pár kôl odtrhli od úst a snažili sa zistiť koľko novinka spotrebuje pri bežnom štýle jazdy. Na úzkej a veľmi kľukatej trati s častou zmenou tempa sa však podmienky bežnej premávky ani pri veľkej snahe nasimulovať nedali. Dosiahnutý priemer 7,6 l/100 km zaostáva za údajom výrobcu o rovné dva litre. Českí kolegovia boli úspornejší. Podarilo sa im zajazdiť priemer 6,4 l/100 km. Trať však nezodpovedala bežnému prevádzkovému štandardu.

Preto práve kvôli spotrebe pripravujeme v najbližších týždňoch rozsiahly test tohto motora zameraný hlavne na jeho apetít v rôznych jazdných režimoch, ktorý by nám mal dať reálny obraz o tom ako veľmi vie systém MultiAir ovplyvniť jeho smäd. Riadenie a naladenie podvozka strednej výkonovej verzie (135 k) sa v porovnaní s doterajším MiTom (120 k) nezmenili. Naďalej motor najostrejšie a najpotentnejšie reaguje po prepnutí systému DNA do režimu Dynamic, kedy sa akoby zobudí z útlmu a neuveriteľne ožije. Málinko farebnejší je zvuk výfuku.

Najpikantnejšie MiTo

Legendárny zelený štvorlístok, ktorý je synonymom športových úspechov značky Alfa Romeo sa vracia. Na predných blatníkoch ho bude hrdo nosiť momentálne vrcholná verzia modelu MiTo, poháňa najsilnejšou z troch dostupných výkonových verzií novej rodiny motorov MultiAir. Pôvodne sa počítalo ešte s modelom MiTo GTA, ale tento projekt bol vzhľadom na finančnú krízu dočasne zmrazený.

Alfa Romeo MiTo Quadrifoglio Verde (štvorlistok) dosahuje výkon 170 k a maximálny krútiaci moment 230 Nm (250 Nm). V kategórii malých áut je to rozhodne jeden z najatraktívnejších silových balíčkov, ale v tomto prípade je oveľa dráždivejší pomer hmotnosti a výkonu (6,7 kg/k) a litrový výkon 124 k/l, ktorý ho radí na špicu vo svojom segmente. Lepší od neho je už len Grande Punto Abarth s príplatkovým kitom esseesse, ktorý z motora rovnakého objemu vie vyťažiť až 180 k.

Zvýšenie výkonu v porovnaní so štandardnou prepĺňanou verziou (135 k) konštruktéri dosiahli hlavne väčším turbom a ostrejšou vačkou. Spolu s výkonom museli byť posilnené tiež brzdy. Pôvodné predné kotúče s priemerom 281 mm zväčšili o 21 mm na 305 mm. Zadné sa nemenili (251 mm). Vonkajšia vizáž sa bude pravdepodobne ešte mierne meniť. Nami testované prototypy sa odlišovali 17-palcovými kolesami s titanovou povrchovou úpravou, spätnými zrkadlami, rámčekmi predných aj zadných svetiel rovnakej farby a dvojitou koncovkou výfuku. Tie najpodstatnejšie rozdiely sa ale ukázali až za jazdy.

Jazdili sme...

Motor je ťahúň, ale cítiť z neho malý objem. Silu ani chuť točiť sa do vysokých otáčok mu nemožno odoprieť. Pocitovo má o peknú porciu viac sily než stredná verzia 135 k. S pribúdajúcimi otáčkami však slabne jeho nasadenie. Nad hranicou otáčok 6000 1/min už viac hučí ako ťahá. Ak je to ale potrebné, vytočiť sa nechá až po 7000 otáčok 1/min.

Radenie novej šesťstupňovej manuálnej prevodovky by som nenazval kratším ani presnejším v porovnaní s klasickou verziou 135 k. Iba je tuhšie a dojem kratších dráh radenia navodzuje kratšia rýchlostná páka. Výfuk „štvorlístka“ znie dunivejšie než v štandardnej verzii, ale len v nízkych otáčkach a na voľnobehu. Neskôr výfuk ustúpi do úzadia a počuť už len motor.

Najväčší rozdiel medzi verziou 135 k a „štvorlístkom“ cítiť v naladení posilňovača riadenia a podvozka. Riadenie je predovšetkým tuhšie a vo viacerých ohľadoch reaguje lepšie, pričom dobrý pocit z neho viac vyniká aj vďaka elektronicky riadeným tlmičom Dynamic Suspension od firmy Magneti Marelli, ktoré dokážu aktívne reagovať na zmenu povrchu, rýchlosť a zaťaženie v zákrutách. Dynamický podvozok dodáva autu neporovnateľne väčšiu istotu. Človek má až pocit, že jazdí s oveľa širšími nápravami, pretože karoséria sa menej nakláňa a podvozok viac eliminuje jej kmity.

Predná náprava odkrajuje zákruty s obrovskou húževnatosťou, pričom v bezproblémovom prenose výkonu na cestu jej účinne pomáha elektronická trakčná kontrola, veľmi slušne suplujúca samosvorný diferenciál. Elektronika mierne zaváha len pri odľahčení vnútorného kolesa pri prejazde betónovej rolety vo vnútri zákruty, inak sa veľmi snaží prenášať výkon s čo najmenšími stratami.

Technické parametre vozidiel Alfa Romeo MiTo MultiAir

zdvihový objem [cm3] 1368 1368 1368
výkon [kW/k] 77/105 99/135 125/170
pri otáčkach [1/min] 6500 5000 5500
krútiaci moment [Nm] 130 180(206) 230(250)
pri otáčkach [1/min] 4000 1750 2500
prevodovka 6M 5M 6M
pohotovostná hmotnosť [kg] 1090 1135 1145
palivová spotreba [l/100 km] 5,8 5,6 6,0
emisie CO2 [g/km] 136 129 139
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 10,7 8,4 7,5
najvyššia rýchlosť [km/h] 187 207 219


Rozmery

dĺžka 4063 mm
šírka 1720 mm
výška 1446 mm
rázvor náprav 2511 mm
rozchod kolies vpredu/vzadu 1483/1475
objem batožinového priestoru 270 l
objem palivovej nádrže 45 l
rozmer pneumatík 195/55 R16
(1.4 TB 170 k – 214/45 R17)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

reklama

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 623
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 059
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 857
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 606
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 210
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 093
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 134
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 231
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 494
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 715
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 419
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 499
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 375
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu