SME

Policajti začali riešiť nesprávne parkovanie policajného auta

Policajti sa začali zaoberať situáciou, o ktorej sme písali v článku Policajné auto nestojí vždy správne. Napriek tomu sa naďalej nájdu prípady, keď sa policajné auto ocitne na mieste, kde by stáť nemalo.

(Zdroj: Maťo z Banskej Bystrice)

Policajti sa začali zaoberať situáciou, o ktorej sme písali v článku Policajné auto nestojí vždy správne. Zverejnili sme v ňom fotografie od Miša z Piešťan, na ktorých vidno nesprávne parkujúce policajné auto na parkovisku obchodného centra v Piešťanoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Policajné auto stálo čiastočne na vyhradenom mieste pre rodiny s deťmi a čiastočne na mieste označenom šikmými vodorovnými čiarami.

Dnes sme od policajtov obdržali žiadosť o poskytnutie informácií, pretože začali disciplinárne konanie. V takomto konaní sa rozhoduje o tom, či bol porušený zákon zo strany policajta a ak áno, určí sa v ňom trest.

SkryťVypnúť reklamu

To, že sa policajtom občas "podarí" zaparkovať nesprávne, je všeobecne známe. Príkladom toho sú ďalšie fotografie, ktoré ste nám poslali. Maťo z Banskej Bystrice nám k nim napísal:

"Keď som prechádzal v Banskej Bystrici cez Hornú ulicu, všimol som si zaujímavé parkovanie policajného auta. Evidentne si ťažkú hlavu s hľadaním parkovacieho miesta nerobili. Ostatné autá, ktoré chceli odbočovať, museli toto auto obchádzať."

Zväčšiť mapu

Podľa fotografií, na ktorých vidno dopravné značky Zákaz vjazdu v jednom smere a aj na základe vyobrazení na mapke, môžeme skonštatovať, že policajné auto obmedzilo premávku v križovatke. Tým, že sa postavilo v križovatke na mieste, kde autá vchádzajú zo Skuteckého ulice na Hornú, im zhoršilo prejazd.

SkryťVypnúť reklamu

Pre obyčajné auto by to bolo klasické porušenie zákazu zastavenia a státia v križovatke.

§ 25, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(1) Vodič nesmie zastaviť a stáť

d) na križovatke a vo vzdialenosti kratšej ako 5 m pred hranicou križovatky a 5 m za ňou; tento zákaz neplatí v obci na križovatke tvaru "T" na náprotivnej strane vyúsťujúcej cesty,

Takto by nemalo parkovať ani policajné auto, ak to nie je okamžite potrebné v cestnej premávke. A z vyjadrenia Maťa vyplýva, že takéto státie okamžite potrebné v cestnej premávke asi nebolo.

§ 69

(4) Výnimku z druhej časti tohto zákona, ktorá je v cestnej premávke okamžite potrebná, môže povoliť policajt na mieste samom v nevyhnutnej miere a za predpokladu, že sa tým neohrozí bezpečnosť cestnej premávky.

SkryťVypnúť reklamu

Aj Petrovi zo Sedlísk sa podaril "fotoúlovok" policajného auta.

"Takto parkujú policajti, keď sú na nákupoch vo vranovskom tescu."

Šofér tohto policajného auta pravdepodobne využil výnimku podľa § 140 zákona o cestnej premávke, ktorá umožňuje "nevšímať si" dopravné značenie označujúce zákaz. Takým značením je aj dopravná značka Zákaz zastavenia a aj žltá čiara. Výnimka sa však povoľuje v mimoriadnych a nevyhnutných prípadoch. Otázkou je, či sú nimi aj spomínané nákupy.

§ 140

(1) V mimoriadnych a nevyhnutných prípadoch a za predpokladu, že sa tým neohrozí bezpečnosť cestnej premávky, môže sa povoliť výnimka z

a) ustanovení § 35 ods. 1, § 39 ods. 1, 2 a 5; v povolení výnimky sa určia podmienky jej používania, časová a územná platnosť a iné prípadné obmedzenia,

SkryťVypnúť reklamu
reklama

b) z dopravnej značky označujúcej zákaz vjazdu, zákaz zastavenia, zákaz státia, iný zákaz, zónu s dopravným obmedzením, pešiu zónu, obytnú zónu a školskú zónu.

Podobný záber, ako ten predchádzajúci, odfotil iný Peter v Bratislave na Chorvátskej ulici. Z fotky sa dá vyčítať, že policajné auto stálo nie len v zákaze zastavenia ale aj tesne pred križovatkou.

Na záver si pozrite ešte jednu fotografie policajného auta. Odfotil ju Boris v Liptovskom Mikuláši pred jedným z hotelov.

"Policajti odparkovali a vybrali sa kontrolovať autá v jednosmerke vľavo. Z hranice zastavenia, na obrázku dole, nie je vidno auta prichádzajúce z križovatky práve pre policajný transporter."

Aj keď auto stojí hneď pred križovatkou, v tomto prípade je pravdepodobné, že vodič policajného auta využil výnimku podľa § 69 zákona o cestnej premávke. Za istých okolností to vyplýva z Borisovho popisu situácie. No a z fotky totiž nie je jasné, či bolo zastavenie na danom mieste okamžite potrebné v cestnej premávke alebo nie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, dopravné priestupky, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?

Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. Za 30 rokov videl v autoškole všeličo. Vodiči už nie sú tak zruční
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  4. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  5. Uprostred leta prichádza princ na bielom koni
  6. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  7. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  8. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 15 843
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 8 187
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 2 913
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 878
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 335
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 209
  7. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 1 973
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 1 721
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Branislav Hláčik: Nedotknuteľná - kapitola 17
  2. Anna Miľanová: Moja kolorovaná kresba, Únik zo zle organizovaného chaosu...
  3. Martin Fronk: Maďarský Karibik
  4. Ján Raclavský: Smrtiaca kombinácia pre regióny: centralizácia politiky
  5. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene
  6. Jaroslav Liptak: Kde sme urobili chybu?
  7. Alexandra Drobná: Život z nadhľadu či s nadhľadom ?
  8. Angelika Herčková: Feministka: Keď sa vlastný názor stane "nadávkou"
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 25 990
  2. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 16 547
  3. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 12 115
  4. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 7 573
  5. Juraj Kumičák: Ako Cyril a Metod fašistom pomáhali... 6 826
  6. Dávid Polák: Denník Dezoláta 6 488
  7. Martin Halás: Vypískali sme aj Čaputovú a Hegera. A nikto sa tým nechválil 4 257
  8. Rastislav Puchala: Ficovo devínske šialenstvo 4 019
  1. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene
  2. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii
  3. INESS: Aké je (ne)produktívne zdravotníctvo?
  4. Marcel Rebro: Prezident v maskáčoch: Pellegrini sa ide hrať na vojačika, zatiaľ čo krajina horí
  5. Marcel Rebro: Fico medzi čajom a oknom: Moskva nerada, keď sa kamoši pretvarujú
  6. Věra Tepličková: Krutá rana pre opozíciu: Minister Takáč opäť nakupoval potraviny
  7. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  8. Marian Nanias: Systém emisných povoleniek v EÚ.
SkryťZatvoriť reklamu