Už pred vyše dvomi rokmi upozorňoval denník Sme na to, že v niektorých prípadoch sa umiestňovaním reklamných plôch pri cestách porušuje zákon.
Pre ilustráciu, viete koľko je bigboardov a bilboardov, skrátka veľkorozmerných reklamných plôch a pútačov, na diaľničnom obchvate v Budapešti?
Nula.
Podobne je to aj vo Viedni, Amsterdame, Zurichu, či prakticky všetkých európskych metropolách.
Prečo v Bratislave pútače pozornosti umiestnené priamo na najfrekventovanejšej dopravnej tepne neprekážajú? Agilný lokálpatriot by možno povedal, že "Bratislava je moderné mesto, a tí Maďari, Rakúšania, Nemci, Angličania, Holanďania či Švajčiari nemajú šajnu, čo sa k diaľnici hodí." Lenže, oni ich nemajú z jednoduchého dôvodu.
Ide o bezpečnosť Iste, Asociácia vonkajšej reklamy(AVR) združujúca bilboardové spoločnosti, sa už viackrát oficiálne vyjadrila, že sa negatíva pútačov pri cestách preceňujú. Podľa predstaviteľa jednej z bilboardových firiem sa vodiči majú venovať premávke.
Prečo potom postavili na bratislavskom diaľničnom obchvate niekoľko ton vážiace megabordy na 15 metrových mohutných stĺpoch, kde má reklamná plocha približne 5x7 metrov a niekde aj viac? Skutočne preto, že nie sú určené vodičom, ktorý zvyčajne jazdia v autách sami?
Len za posledné 2 až 3 týždne som si všimol 10 takýchto nových megaboardov pri obchvate Bratislavy v oblasti odbočenia na letisko a odpočívadlo s OMV pumpou.
Podľa mojich informácií, stavba jedného megaboardu stojí od 20 000 do 30 000 eur v závislosti od parametrov. Kto by míňal toľko peňazí, ak by si reklamné plochy nikto nevšímal?
Zväčšiť mapu
Reklamná džungľa na diaľničnom obchvate V čom je vlastne problém?
Každý, kto aspoň občas jazdí diaľničným obchvatom v našom hlavnom meste vie, že jazda ním si vyžaduje veľkú sústredenosť. Kvôli pravidelným kolónam, najmä z obidvoch strán Prístavného mostu a taktiež v obidvoch smeroch medzi Avionom a výjazdom na Podunajské Biskupice, kvôli častým dopravným nehodám, kvôli predbiehaniu sa niektorých "primitívov" po pravej strane alebo cez odstavný pruh a podobne.
Jazda touto cestou nie je jednoduchá aj bez pokušenia sledovať veľké reklamy.
Reklamy sú na to, aby sme si ich všimli, aby upútali našu pozornosť. Vodiči sa ich zvyčajne snažia nevnímať, ak sa chcú sústrediť na premávku. Lenže, čo robiť, ak je pozornosť rozptyľovaná reklamami takmer nepretržite v úseku približne 25 kilometrov obchvatu? Stačí len okamih a koniec môže byť tragický.
Reklama je blízko cesty Podľa zákona o pozemných komunikáciách sa reklamné a propagačné pútače nesmú umiestňovať do ochranného pásma pri ceste. Podľa vykonávacej vyhlášky je táto hranica určená na vzdialenosť 100 metrov. Pozrite si fotografie a položte si otázku, ako asi ďaleko sú reklamné panely umiestnené od diaľničného obchvatu Bratislavy?
§ 10, zákon č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov
(3) Na diaľniciach, cestách pre motorové vozidlá a medzinárodných cestných ťahoch a v ich ochranných pásmach okrem odpočívadiel je zakázané umiestňovať reklamné, informačné a propagačné zariadenia.
§ 15, vykonávacia vyhláška k zákon o pozemných komunikáciách č. 35/1984 Zb.:
(3) Hranicu cestných ochranných pásiem určujú zvislé plochy vedené po oboch stranách komunikácie vo vzdialenosti
a) 100 metrov od osi vozovky priľahlého jazdného pásu diaľnice a cesty budovanej ako rýchlostná komunikácia,
b) 50 metrov od osi vozovky cesty I. triedy,
c) 25 metrov od osi vozovky cesty II. triedy a miestnej komunikácie, ak sa buduje ako rýchlostná komunikácia,
d) 20 metrov od osi vozovky cesty III. triedy,
e) 15 metrov od osi vozovky miestnej komunikácie I. a II. triedy.
Myslím, že reklám pri diaľniciach a diaľničných mestských obchvatov už stačilo. Prehustený reklamný les treba poriadne preriediť.
Autor: Peter Kockáč