SME
Utorok, 6. december, 2022 | Meniny má Mikuláš

Ako sa brániť, ak do vás vodič veľkého auta úmyselne narazí

Predstavte si, že niekto vás chce z jazdného pruhu dostať najprv blikaním diaľkových svetiel a trúbením, neskôr vytláčaním do protismeru a nakoniec to vyrieši zacúvaním a narazením do vášho auta.

Jozef z Bratislavy zažil na cestách nepríjemnú skúsenosť.

Jozef: "V piatok ráno som cestoval so svojou mamou z Trnavy smerom do Banskej Bystrice. Keď som vošiel do Nitry, pred kruhovou križovatkou bolo v pravom pruhu množstvo pomaly idúcich kamiónov, preto som sa zaradil do ľavého pruhu, v ľavom vnútornom pruhu som prešiel aj križovatkou a v ľavom pruhu som pokračoval smerom na Zlaté Moravce.

Hneď za križovatkou však za mnou začal trúbiť a blikať diaľkovými svetlami vodič čierneho SUV s levickým evidenčným číslom LV666CK.

Pozrel som sa na svoj tachometer, mal som na ňom 55 km/h, čo je pri mojom aute okolo 51-52 km/h, čiže nepokladal som za potrebné príliš zrýchľovať, a medzi kamióny v pravom pruhu, idúce polovičnou rýchlosťou s minimálnymi odstupmi, som sa nezaraďoval.

Keď som však predišiel kamióny, vodič BMW ma predišiel sprava a keď bol polovicou dĺžky svojho vozidla na úrovni môjho predného kolesa, začal ma vytláčať do protismeru. V snahe vyhnúť sa zrážke som pribrzdil, ale už o pár metrov ďalej vodič BMW začal vystrájať znova.

Pred svetelnou križovatkou na červenej prudko zabrzdil napriek tomu, že pred sebou mal priestor pre jedno, možno dve autá. Podarilo sa mi zabrzdiť asi meter za jeho autom, vtedy už mal otvorené okno, ktorým mi ukazoval kadejaké neslušné gestá. Ani to mu však nestačilo.

Zaradil spiatočku a cúval, kým guľou nevrazil do môjho nárazníka. V tej chvíli som zatiahol ručnú brzdu a otvoril dvere, vodič BMW zrejme tiež chcel vystúpiť, ale na semafore zasvietila zelená, zavrel teda dvere a skrz všetky pruhy cez plné čiary odišiel smerom na Nové zámky.

Za Nitrou som ešte zastavil, aby som skontroloval, či mi niečo nepoškodil, a zavolal som polícii. V telefóne mi radili podať trestné oznámenie buď v Zlatých Moravciach, alebo keď prídem domov. Pravdupovediac neviem, či práve to je najlepším riešením, a či by som si tým nespôsobil viac problémov, zvlášť ak je pravdepodobné, že človek za volantom BMW možno rád problémy s ľuďmi neakceptujúcimi jeho správanie na ceste rieši päsťami alebo zbraňou. Každopádne budem rád, pokiaľ môj zážitok uverejníte a upozorníte aj ostatných vodičov na arogantného vodiča v čiernom terénnom BMW."

To snáď ani nie je možné, že sa po svete pohybujú ľudia, ktorí sa domáhajú práva prednosti spôsobom, akým to opísal Jozef. Aj keď sa Jozef na ceste za volantom nesprával podľa predpisov, vodič SUV by si zaslúžil, aby si to s ním Jozef vyriešil prostredníctvom právnikov (v prípade, že na to bude mať dosť dôkazov).

Na situáciu, ktorá predchádzala "divošskému" správaniu sa vodiča SUV, sa vzťahujú tieto pravidlá:

 • Ak by vozidlá idúce v obci súčasne vo všetkých jazdných pruhoch bránili v jazde rýchlejšie idúcemu vozidlu, vodič, ktorý jazdí v ľavom jazdnom pruhu, je povinný ho čo najskôr uvoľniť; to neplatí, ak vodič používa ľavý jazdný pruh na obchádzanie, odbočovanie, otáčanie alebo predchádzanie.
 • V obci sa nepovažuje za predchádzanie, keď vozidlá v jednom jazdnom pruhu idú rýchlejšie ako v inom jazdnom pruhu.
 • Vodič je povinný rýchlosť jazdy prispôsobiť najmä svojim schopnostiam,...
 • Vodič smie v obci jazdiť rýchlosťou najviac 50 km/h.
 • Vodič nesmie prekážať v jazde rýchlejšie idúcim vozidlám a obmedzovať plynulosť cestnej premávky.

Jozef nebol povinný zrýchliť. Už takto porušoval dopravné predpisy týkajúce sa rýchlosti.

Ak by sme doslovne zobrali do úvahy paragrafové znenie povinnosti čo najskôr uvoľniť jazdný pruh rýchlejšiemu vozidlu, Jozefovi táto povinnosť trvala len do momentu, kým auto nespomalilo na rýchlosť Jozefovho auta.

Povinnosť čo najskôr uvoľniť jazdný pruh platí len do momentu, kým auto za ním ide rýchlejšie. A aj v čase, keď šlo Jozefove auto pomalšie ako SUV, mohol jazdný pruh uvoľniť len v prípade, že by to neohrozilo bezpečnosť alebo neobmedzilo plynulosť cestnej premávky. No a to by sa stalo, ak by pribrzdil s úmyslom zaradiť sa medzi kamióny.

Odfotili ste zle parkujúce auto? Alebo máte odfotený iný dopravný priestupok? Pošlite nám ho.

Z tohto pohľadu bolo ideálnym riešením pokračovať v nastolenom štýle jazdy, kým by sa Jozef nedostal pred úroveň prvého kamiónu v rade v pravom pruhu.

V tomto momente sa nedá hovoriť o tom, že by bolo SUV rýchlejším vozidlom. Ak sa jeho vodič ponáhľal tak, že mu bolo jedno, ako rýchlo ide, mohol sa dostať pred Jozefa tak, že by sa preradil do pravého jazdného pruhu tak, ako to aj urobil. Nehovoriac o tom, že SUV pokračovalo v Nitre, v mieste rozvetvenia Chrenovskej, vpravo, smerom do Nových Zámkov.


Zväčšiť mapu

Vodič SUV sa však, podľa Jozefa, potreboval vybúriť a tak, pre istotu, nezostal len pri prekročení maximálnej povolenej rýchlosti. Ohrozil iného účastníka cestnej premávky tým, že ho vytláčal do protismeru, úmyselne zabrzdil autom tak, že takmer spôsobil dopravnú nehodu a keď sa mu takto nepodarilo poškodiť auto Jozefa, úmyselne do jeho auta zacúval, čím mu ho poškodil.

Vznikla tak dopravná nehoda. Mohla by sa chápať aj ako škodová udalosť. V oboch prípadoch platí, že účastník jedného či druhého nesmie z miesta nehody utiecť.

Mimochodom, ak platí to, čo nám napísal Jozef, mohol by na vodiča SUV, podať aj trestné oznámenie, keďže správanie sa vodiča SUV v Nitre vykazuje známky trestného činu Poškodzovanie cudzej veci z osobitného motívu (§ 245 trestného zákona).

Nie len sebavedomí vodiči drahých veľkých áut sa dokážu na cestách správať ako zvrchovaní páni. Daniel má podobnú skúsenosť "vďaka" policajtom za volantom:

Daniel: "Na križovatke s dvomi jazdnými pruhmi riadenej semaformi som sa na červenú zaradil do ľavého jazdného pruhu ako prvý, keďže v pravom jazdnom pruhu už jedno auto stálo. Za mňa sa zaradil policajný Golf.

Keď naskočila zelená, rozbiehali sme sa narovnako aj s autom z pravého pruhu. Po dosiahnutí maximálnej povolenej rýchlosti (vtedy ešte 60km/h) sme šli vedľa seba s autom jazdiacim v pravom pruhu. V bežnej situácii by sa to nestalo, nemám vo zvyku zdržiavať, zaradil by som sa pred auto do pravého pruhu. No s policajným autom za mnou, som nechcel prekročiť maximálnu povolenú rýchlosť.

Vodič policajného Golfu začal blikať diaľkovými svetlami, aby som sa mu uhol. Maják nepoužil. Takže jemne som pridal, a zaradil som sa do pravého pruhu.

Policajti ma predbehli a chceli mi dať pokutu, že som nepustil "rýchlejšie jazdiace vozidlo". Samozrejme som nezaplatil. Argumentoval som tým, že nie sme mimo obce, oba jazdné pruhy môžem použiť a nejde o predchádzanie."

V tomto prípade sa už vôbec nedá argumentovať tým, že by pisateľ obmedzoval rýchlejšie idúce auto. Veď sa všetci rozbiehali na križovatke, keď naskočila zelená. Všetci začínali na nule a vždy prvé auto v oboch pruhoch udáva maximálnu rýchlosť, akou môžu ísť aj ostatné autá. Ako potom mohlo byť policajné auto to rýchlejšie?

Mimochodom, "vyblikávanie" a trúbenie je v obci povolené len na odvrátenie hroziaceho nebezpečenstva a toto sa vzťahuje aj na spomínané SUV a aj na policajné vozidlo.

§ 31, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(1) Vodič smie dávať zvukové výstražné znamenie len vtedy, ak je to potrebné na odvrátenie hroziaceho nebezpečenstva, a mimo obce aj na upozornenie vodiča predchádzaného vozidla.

(2) Vodič smie namiesto zvukového výstražného znamenia dávať svetelné výstražné znamenie prerušovaným zapínaním stretávacích svetlometov alebo diaľkových svetlometov; na upozornenie vodiča predchádzaného vozidla ho smie dávať aj v obci.

fotak3.jpgZažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 2. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 3. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s.
 4. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce?
 5. Darujte predplatné a získate poukaz v hodnote 10 € do Panta Rhei
 6. Deti cestujú do exotiky zadarmo
 7. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý
 8. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 1. Aktivácia zasielania elektronickej faktúry
 2. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 3. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 4. Developer projektu Metropolis sa stal Lídrom roka 2022
 5. Nepotrebné telefóny pomáhajú na Vianoce deťom a rodinám v núdzi
 6. Tisíc líp aj pre včely od slovenskej prezidentky
 7. Changes to the System of Remedies
 8. How to succeed when acquiring a business in Slovakia
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 541
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 585
 3. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 5 261
 4. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 4 726
 5. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 203
 6. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 3 822
 7. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 3 075
 8. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 2 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

NDS podpísala kontrakt s dodávateľom, minister dopravy uvažuje o alternatíve pre vodičov.


2. dec
Ilustračná snímka.

Európske a ázijské automobilky na politické riešenie nečakajú.


1. dec
Kia Sportage je tento rok najžiadanejším SUV na Slovensku.

Jednotkou je Kia Sportage.


2. dec
Honda Civic Type R

Hot hatche sú čoraz drahšie pre vysoké emisie.


1. dec

Blogy SME

 1. Marek Mačuha: Štát a pomoc ľuďom
 2. Ján Valchár: Defekácia Putina a ruské nádielky Svätého Nikolaja
 3. Víťazoslav Würschner: „Svätá prostota“
 4. Štefan Vidlár: Skaza vojny
 5. Štefan Vidlár: Zhulíku, Zhulíku
 6. Rudolfa Vallová: Neriešený konflikt záujmov je podraz slušným obchodníkom
 7. Eva Forrai: DNES NA TÉMU: Viete ako správne pripraviť steak?
 8. Jozef Sitko: Prezidentka zamierila na "Hrad" opäť
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 126 514
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 9 458
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 5 043
 4. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 3 164
 5. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 135
 6. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 846
 7. Mária Križanová: Matematika a matikári. 2 843
 8. Jana Melišová: V závoji hmly 2 489
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
SkryťZatvoriť reklamu