SME

Hybridy nie sú medzistupeň, ale alternatíva

„Hybridná technológia je spojnicou medzi elektrickým módom a možnosťou jazdiť kedy chceš a ako ďaleko chceš,“ hovorí šéf predaja a marketingu spoločnosti Toyota Motor Europe – Didier Leroy.

(Zdroj: Filip Garaj)

FRANKFURT. Ekonomická kríza a alternatívne pohony boli témy, ktoré dominovali frankfurtskému autosalónu. S poklesom predaja sa prvýkrát po viac ako desaťročnej šnúre rastu musela konfrontovať aj najväčšia svetová automobilka Toyota.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Akým problémom musela čeliť v Európe, o projekte lacného auta, ale aj o budúcnosti hybridnej technológie sme sa rozprávali s Didier Leroy-om, šéfom predaja a marketingu spoločnosti Toyota Motor Europe.

Za prvých sedem mesiacov bola Toyota na ôsmom mieste v európskom rebríčku predaja, ale v tomto období mala o 14,1 % menší odbyt, čo je druhý najväčší pokles spomedzi značiek v prvej desiatke. Ste spokojní so súčasnou situáciou? Aké máte ciele do konca roka?

Samozrejme, že nemôžeme byť spokojní. Je pravda, že v prvej polovici roka sme museli čeliť väčším problémom, než niektorí naši konkurenti. Urobili sme dôkladnú analýzu, aby sme zistili príčiny týchto ťažkostí. Ak môžem rozdeliť značky, mám na mysli Toyotu a Lexus, tak začnime Lexusom. Ide o značku, ktorá je na špičke segmentu luxusných automobilov a práve tam došlo k najväčšiemu poklesu. Vozidiel nižšej strednej triedy sa to tak nedotklo, v nej dokonca odbyt stúpol. Takže ak celkový prepad trhu bol desaťpercentný, my sme klesli o 50 %.

SkryťVypnúť reklamu
To je pre vás dobrý dôvod predstaviť v budúcnosti kompaktný model, ktorého koncept predstavujete tu vo Frankfurte.

Najlepšie by bolo mať ho k dispozícii teraz. Keby sme mali zastúpenie v nižšej strednej triede v roku 2008 alebo 2009, mohli sme sa tešiť z veľkého rastu odbytu v tomto segmente podobne ako niektoré značky, napríklad BMW či Audi. Pravda, nad tým je už teraz zbytočne meditovať. V každom prípade sme naozaj zvažovali, prečo predstaviť toto auto teraz. Ide iba o koncept a ak by sa takéto auto malo produkovať, bude to závisieť od toho, ako ho verejnosť prijme, aké ohlasy bude mať aj tu na autosalóne a od mnohých ďalších faktorov. Ale keby sme sa rozhodli vyrábať model, s ktorým sme v podstate prišli príliš neskoro vzhľadom na súčasné potreby trhu, naozaj veríme, že z hľadiska dlhodobého trendu je tento typ automobilu nižšej strednej triedy mimoriadne perspektívny.

SkryťVypnúť reklamu

druha_rozhovor.jpgPre Toyotu, ktorá má v Európe samozrejme oveľa väčšie zastúpenie než Lexus, sme v prvej časti roka mali pripravených množstvo noviniek. Nanešťastie sa vyskytol problém s produktmi predchádzajúcej generácie. Aký problém? Koncom minulého a začiatkom tohto roka sme uvádzali nový Avensis, štartoval nový Verso i Prius a rovnako Lexus RX – mali sme nové modely, no súčasne v skladoch stálo veľa vozidiel predchádzajúcej generácie, ktoré sa nepredávali, pretože v tom istom čase pravdepodobne vrcholila kríza. To sme nemohli predpokladať. Veď pred rokom alebo poldruha rokom nikto ani len netušil, že budeme musieť čeliť takej hlbokej depresii. Ale my s ňou bojujeme. To znamená, že najprv by sme mali vyčerpať zásoby vozidiel predchádzajúcej generácie a potom postupne začať s novými produktmi... Súčasne treba zabezpečiť, aby sa nevyskytli nijaké problémy súvisiace s kvalitou, ani žiadne iné ťažkosti.

SkryťVypnúť reklamu

Z uvedených dôvodov prvá časť roka dopadla horšie, ako sme počítali. Od júla vyzerá situácia na nasledujúcich šesť mesiacov oveľa lepšie a teraz už naozaj môžeme očakávať maximálny prospech z toho, že sme od začiatku roka uviedli toľko premiér. Dokonca nový Prius ešte ani nie je predstavený na všetkých európskych trhoch, napríklad v Taliansku prichádza do predaja práve v týchto dňoch.

Ste teda spokojní so svojou stratégiou bojovať proti kríze novými modelmi? Bolo to dobré riešenie?

Nie, nie, nie! To nesúvisí s krízou. Ak plánujeme nový model, musíme to robiť na niekoľko rokov dopredu a pred pár rokmi nikto netušil, čo nastane. Takže ak teraz pracujeme na novom modeli, hovoríme o roku 2012, 2013, 2014... A vieme, aké budú ekonomické podmienky v roku 2014? Čiže kríze sme nevzdorovali novými modelmi. V prvom rade sme premýšľali, ako dosiahnuť, aby bola naša organizácia efektívnejšia, flexibilnejšia, agilnejšia a tiež schopná rýchlejšie reagovať v prípade, že v trendoch na trhoch nastanú radikálne zmeny. Bola to pre nás i príležitosť veľa sa naučiť... Ale nikdy sme sa nedomnievali, že ak dodáme na trh nový výrobok, vyriešime tým problém krízy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Uvedením nových modelov ste zachovali výrobu hlavne v európskych fabrikách. Očakávate, že takúto produkciu udržíte v Európe na budúci rok?

prva_rozhovor.jpgVýroba našich automobilov v Európe sa realizuje v štyroch závodoch. V Českej republike máme spoločný podnik s PSA a ten beží na plnú kapacitu. Tam pre nás vyrábajú Aygo, teda malé auto a keďže trh s malými autami rastie, fabrika môže ísť naplno. Ďalšia továreň, ktorá vyrába Yaris, je na severe Francúzska. Na začiatku roka pracovala v dosť obmedzenom režime a vyprodukovala limitovaný počet áut. Keď v mnohých európskych krajinách zaviedli šrotovné, objem výroby opäť stúpol a v súčasnosti francúzska fabrika vyrába 1102 vozidiel denne. Maximálna denná kapacita je 1170 áut, sme teda veľmi blízko k úplnému využitiu jej potenciálu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalšie dva naše montážne závody v Anglicku a Turecku sú na tom rozdielne. Turecká fabrika vyrába Verso a Auris, anglická Auris a Avensis. Aj Verso aj Avensis sú nové modely, takže si vytvárajú a zlepšujú pozíciu aj trhový podiel vo svojej triede. Lenže dopyt po vozidlách v tomto segmente výrazne klesá a objemy predaja sú stále nízke, takže závody v Turecku a Anglicku momentálne pracujú tak na 60-70 percent svojej kapacity, nie viac. Naša britská fabrika má veľkú výhodu, lebo v polovici budúceho roka uvedieme hybridný Auris a hoci ešte nevieme odhadnúť objemy výroby, veríme, že to bude silný produkt. Očakávame, že európsky trh ho prijme veľmi dobre, čo by malo priaznivý vplyv na objem predaja a tým pádom aj na využitie kapacít tohto závodu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako sa vyvíja projekt auta v Rusku pre rozvíjajúce sa trhy? Mám na mysli konkurenta Dacie Logan, ktorý by mal mať cenu okolo 6000 až 7000 dolárov.

Tento projekt je zatiaľ stále iba projekt. To znamená, že máme vypracovaných množstvo štúdií a hypotéz, no doposiaľ nie je rozhodnuté, či tento projekt rozbehneme a ak áno, tak s akým typom vozidla, v ktorej krajine a pre ktoré trhy. Je pravda, že takéto štúdie prebiehajú, tak ako pokračuje veľa ďalších a my ešte nevieme, či sa skutočne zrealizujú. Je tam stále veľa otáznikov.

V roku 2012 začne Isuzu vyrábať pre Toyotu 1,6-litrový dieselový motor. Nemáte pocit, že to bude príliš neskoro?

Pokiaľ ide o Isuzu, mali sme štúdiu na túto tému, ale momentálne o produkcii tohto motora ešte nie je rozhodnuté.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ja som však čítal, že ste sa už dohodli, túto informáciu som vlastne dostal na jednom zo ženevských autosalónov.

Možno to bolo v rovine štúdie alebo projektu podobne ako v Rusku. Verte, v súčasnosti neexistuje špecifický plán, že by od roku 2012 Isuzu pre nás vyrábalo 1,6-litrový diesel. Rozhodnutie bolo odročené. Vidíte, preto musíme byť veľmi opatrní pri poskytovaní takýchto informácií. Ľudia si to často vysvetľujú tak, že ak Toyota robí v nejakej krajine štúdiu, čoskoro tam začne vyrábať autá. Sme obrovská spoločnosť a máme kvantum projektov v rôznych oblastiach a všetky tieto projekty bežia paralelne. Ale možno len pri jednom z desiatich si povieme: „Na tento sa zamerajme“. A toto je rovnaký prípad.

Aký má Toyota názor na hybridný diesel? Pri viacerých porovnávacích testoch – aj pri tých, ktoré robila naša redakcia, sa totiž ukázalo, že moderný dieselový motor je ešte stále účinnejší než hybrid kombinujúci benzínový motor a elektromotorom. Zvlášť na dlhých trasách. Budete vyrábať hybrid s aplikovaním naftovej pohonnej jednotky?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak vezmeme bežné podmienky, máte pravdu – pri konvenčných motoroch je diesel efektívnejší ako benzín. Pokiaľ ide o Toyotu a dieselový hybridný motor, my už v Japonsku takýto hybrid máme – dieselový motor s hybridnou technológiou je v prevádzke niekoľko rokov v ľahkom úžitkovom vozidle Hino. Takže občas sa celkom zabávam, pretože už som počul niektorých generálnych riaditeľov veľkých európskych značiek, ako tvrdili, že budú prví, kto predstaví dieselový hybrid. A to nie je pravda.

tretia_rozhovor.jpgV Japonsku teda už nejaké skúsenosti s dieselovým hybridom máme. Prečo sme nepokračovali vo vývoji dieselového hybridu namiesto benzínového? Z dvoch hlavných dôvodov. Prvý: Sme naozaj presvedčení, že pokiaľ ide o hladkosť chodu a vibrácie je medzi nimi veľký rozdiel. Ak jazdíte s hybridnou Toyotou, je to skutočne mimoriadne plynulé. Necítite žiadne trhanie pri prechode z benzínového na elektrický mód, ani podporu elektrického režimu konvenčnému motoru. Pracujú extrémne hladko. V zážihovom motore vieme regulovať stupeň kompresie, kým dieselový potrebuje rovnako vysoký kompresný pomer v každom pracovnom cykle. Na tom je postavená koncepcia vznetového motora. Lenže práve preto pri ňom nárazy a vibrácie oveľa ťažšie dostanete pod kontrolu a chod motora nie je ani zďaleka taký hladký.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keďže máme k dispozícii úplný hybrid, môžeme kombinovať vylepšovanie benzínového motora so zdokonaľovaním našej hybridnej technológie. Spolu môžu priniesť to, čomu hovoríme presvedčivá alternatíva pre budúcnosť. Niektoré spoločnosti tvrdia, že sa treba koncentrovať na vylepšovanie vznetových motorov, iné, aby sme prešli na elektrické vozidlá. V poriadku. My budeme vyrábať elektrické vozidlá do roku 2020 a v budúcnosti aj autá na palivové články, no spojnicou medzi elektrickým módom a možnosťou jazdiť kedy chceš a ako ďaleko chceš, je hybridná technológia.

Do konca roku 2020 chcete mať hybridnú verziu v každom modelovom rade. Týka sa to aj nižších segmentov, než je Auris?

Áno. Ešte nevieme, či to bude Yaris, Aygo alebo iné malé auto, máme rôzne eventuality. Sme však presvedčení, že dovtedy budeme schopní zredukovať náklady na hybridný systém, že sa dostaví efekt väčších objemov produkcie a ďalšie faktory, čo umožní aplikovať hybridný pohon v akomkoľvek type automobilu za konkurencieschopnú cenu. To bude veľký krok vpred a to je teraz náš cieľ, naša vízia – aby sa hybridná technológia uplatnila v masovo vyrábanom vozidle.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vo Frankfurte prezentujete koncept Auris. Bude tak vyzerať Auris po facelifte?

Toto je naozaj iba koncept. Dokonca aj hybridné vozidlo, ktoré začneme vyrábať v polovici budúceho roka, sa trocha líši. Takže nejde o face-lift, no ani o Auris hybrid. Nemôžem vám oficiálne povedať, aké budú medzi nimi rozdiely. Ale som si istý, že keď uvidíte definitívnu verziu Aurisu hybrid, spoznáte v ňom prvky tohto konceptu.

A kedy príde na trh face-liftovaný Auris?

To si ľahko vypočítate. Vezmite si, kedy sme začali Auris vyrábať a v polovici životného cyklu modelu prichádza na rad face-lift. Normálne tento cyklus trvá okolo šesť rokov, tak to vychádza medzi tretím a štvrtým rokom po uvedení na trh. Ale treba zdôrazniť, že mnohé vylepšenia sa robia priebežne, hoci ich zvonka nevidno a nečakáme s nimi až na facelift.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Uplynul krátky čas od nášho rozhovoru a vieme, že predsa sme mali pravdu! Snímky japonskej verzie faceliftovaného modelu Auris jasne potvrdzujú, že koncept vystavený na autosalóne vo Frankfurte naozaj obsahoval prvky, s ktorými sa onedlho predstaví modernizovaný Auris aj v Európe.

Autor: Zhováral sa Michal Karpat

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 128
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 640
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 285
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 034
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 881
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 423
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 302
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Vladimír Bojničan: Bez dôslednej sekularity niet slobodnej demokracie
  2. Anton Kovalčík: Druhá svetová a James Bond z Vatikánu. Prvá časť.
  3. Tomáš Susko: Slnko v sieti pre Vlny? Prečo ocenený scenár nefunguje.
  4. Soňa Kallová: Zelený štvrtok v Tesco
  5. Michal Michňák: Vlastné bývanie? Pre mnohých Slovákov už len sen
  6. Eva Bachletová: Veľkonočný zázrak života
  7. Viktor Pamula: Rozmohol sa nám tu taký nešvár.
  8. Tomáš Vodvářka: Velký pátek jako příležitost
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 129
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 22 859
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 414
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 691
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 572
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 856
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 367
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 9 440
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťZatvoriť reklamu