SME
Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky

Ako rýchlo ísť s prívesom po diaľnici? (doplnené)

Viete, ako rýchlo môžete ísť po diaľnici? A viete, ako rýchlo musíte? Pre väčšinu jednoduché otázky. Ale, čo keď sa do toho zapoja prívesy?

Viete, ako rýchlo môžete ísť po diaľnici? A viete, ako rýchlo musíte?

Podľa zákona o cestnej premávke, ak ste v osobnom aute bez prívesu alebo s prívesom s hmotnosťou do 750 kg, tak bez problémov maximálne až 130-kou. Autobusy 100-kou, no a zvyšok (s výnimkou osobných áut s prívesným vozíkom) maximálne 90-kou. A ako je to s nákladiakmi s prívesom? Na túto kategóriu nás upozornil Miro:

Na diaľnici je minimálna povolená rýchlosť 80 km/h a pre nákladné vozy s prívesom je maximálna 80 km/h. Takže tí tam musia chodiť úplne presne, čo je podľa mňa absurdné.

Ďalej, keď je tam znížená rýchlosť na 60 km/h, a následne zrušená dopravnou značkou, tak na tom úseku všetci porušujú pravidlá, lebo nejdú minimálnou rýchlosťou 80 km/h. Toľko naše veselé zákony.

Mira treba opraviť v tom, že nákladné autá s prívesom môžu ísť po diaľnici maximálnou rýchlosťou 90 km/h. A keďže minimálna rýchlosť na diaľnici je stanovená zákonom o cestnej premávke na 80 km/h, nákladné autá s prívesom majú toleranciu v rýchlosti 10 km/h.

Na diaľniciach v obci sa táto tolerancia zvyšuje na 25 km/h.

Nie je to veľa, ale zákon bol v tomto smere nastavený tak, aby sa premávka na diaľniciach a rýchlostných cestách nebrzdila pomalšími vozidlami.

§ 35, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(1) Diaľnicu môžu používať len vodiči motorových vozidiel; iným účastníkom cestnej premávky je používanie diaľnice zakázané. Na diaľnici smie vodič motorového vozidla jazdiť rýchlosťou najmenej 80 km/h. V úseku diaľnice prechádzajúcom cez obec smie vodič motorového vozidla jazdiť rýchlosťou najmenej 65 km/h.

V prípade zníženia maximálnej povolenej rýchlosti dopravnou značkou, ktorý popisuje Miro, sa minimálna dovolená rýchlosť ruší.

Predstavte si diaľnicu, kde platí minimálna 80-ka. Pred Vami sa objaví dopravná značka, ktorá Vám oznamuje najvyššiu dovolenú rýchlosť 60 km/h. Už v tom momente Vám dopravná značka prikazuje, aby ste do miesta, kde začína platiť, znížili svoju rýchlosť na 60 km/h. To znamená, že dopravná značka ovplyvňuje premávku nie len od miesta, kde je umiestnená, ale aj pred ňou.

V zákone je jasne napísané, že dopravné značky musia byť včas viditeľné a jasne zrozumiteľné. Je to aj pre takéto dopravné značky, ktoré vás usmerňujú ešte skôr, než z miesta, kde sú umiestnené.

V zákone je tiež napísané, že dopravné značky sú nadradené ustanoveniam v zákone. Ak vám teda dopravná značka prikazuje ísť 60-kou od miesta jej umiestnenia, do tohto bodu musíte spomaliť. Počas spomaľovania už neplatí ustanovenie o minimálnej povolenej rýchlosti na diaľnici. Samozrejme, spomaľovanie pod 80-ku sa akceptuje len z miesta, kde je viditeľný význam dopravnej značky upravujúcej maximálnu povolenú rýchlosť.

Pozrime sa aj na príklad opúšťania úseku na diaľnici, kde platila 60-ka. Dopravná značka, ktorá ruší 60-ku, Vám prikazuje ísť rýchlosťou 60 km/h do miesta jej umiestnenia. Od tohto bodu ste povinný zrýchliť na minimálnych 80 km/h. Nie hneď, keďže sa to nedá, ale postupne, no čo najskôr.

Dopravná značka rušiaca 60-ku totiž v súvislosti so zákonným ustanovením hovoriacim o minimálnej 80-ke na diaľnici nariaďuje čo najskôr zvýšiť rýchlosť na minimálnych 80 km/h. Keby to bolo možné fyzicky urobiť okamžite, tak by to bolo potrebné tak spraviť. Keďže sa to však nedá, treba to urobiť čo najskôr.

Úmyslom zákonodarcu určite nebolo nútiť robiť to, čo sa nedá. Preto sa zákon v takýchto prípadoch vykladá v rámci reálnych možností. Nehovoriac o tom, že zákon o cestnej premávke tento problém rieši jedným z ustanovení:

§ 35, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(4) Rýchlosť jazdy podľa odseku 1 sa nevzťahuje na vodiča motorového vozidla vchádzajúceho na diaľnicu, vychádzajúceho z diaľnice, pri súbežnej jazde a v iných prípadoch, ak je to potrebné z hľadiska bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. ...

Mimochodom, nezabudnite na to, že autá s prívesom môžu ísť len takou rýchlosťou, akú im dovoľuje najvyššia konštrukčná rýchlosť pomalšieho vozidla jazdnej súpravy. A ak je nižšia ako 80 km/h, vozidlo s prívesom nesmie využiť diaľnicu.

§ 16, zákon č. 8/2009 Z.z.

(2) Vodič autobusu a vodič motorového vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg smie jazdiť rýchlosťou najviac 90 km.h-l. Na diaľnici a na rýchlostnej ceste vodič autobusu smie jazdiť rýchlosťou najviac 100 km/h a vodič motorového vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg rýchlosťou najviac 130 km/h.

(3) Vodič iného motorového vozidla, ako sa uvádza v odseku 2, ako aj vodič autobusu s prípojným vozidlom, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť prevyšuje 750 kg, a vodič motorového vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg s prípojným vozidlom, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť prevyšuje 750 kg, smú jazdiť rýchlosťou najviac 90 km/h.

(4) Vodič smie v obci jazdiť rýchlosťou najviac 50 km/h, a ak ide po diaľnici v obci alebo po rýchlostnej ceste v obci, najviac 90 km/h.

(5) Vodič nesmie prekročiť najvyššiu dovolenú rýchlosť jazdy vozidiel určenú dopravnou značkou alebo dopravným zariadením.

(6) Najvyššie dovolené rýchlosti ustanovené v odsekoch 2 a 3 nemožno prekročiť, ani ak je dopravnou značkou alebo dopravným zariadením dovolená vyššia rýchlosť; to neplatí pre vodiča motorového vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg bez prípojného vozidla.

(7) Vodič nesmie prekročiť najväčšiu konštrukčnú rýchlosť vozidla, a ak ide o jazdnú súpravu, ani najväčšiu konštrukčnú rýchlosť nijakého z vozidiel súpravy.

Ďalšiu otázku nám poslala Boleslava zo Žiliny:

Som v obci, ktorá má značku určujúcu 70 km rýchlosť. Obec končí, ihneď je tabuľa na tom istom stĺpe ozančujúca začiatok ďalšej obce (Ľubochňa + Hubová, okr. Ružomberok).
Otázka: ruší koniec a začiatok dvoch obcí na tom istom mieste 70 km rýchlosť?

Z pohľadu zákona o cestnej premávke a vykonávacej vyhlášky, končí. Ak by na danom úseku mala pokračovať 70-ka, musela by tam byť znovu dopravná značka povoľujúca najvyššiu dovolenú rýchlosť 70 km/h.

Na záver ešte jeden postreh od Richarda. Týka sa úseku cesty medzi križovatkou ciest Dolnozemská a Panónska a T-čkovou križovatkou, ktorá smeruje premávku do Rusoviec prípadne Rajky a Jaroviec.


Zväčšiť mapu

Podľa mňa je tam maximálna povolená rýchlosť (MPR) 50 Km/h, preto vždy nastavím tempomat presne na 50 Km/h. V danom úseku je zákaz predbiehania a plná čiara.

Avšak zakaždým, keď tade idem, tak autá za mnou sa na mňa neskutočne tlačia, občas aj v spätnom zrkadle vidím, ako natlačený vodič za mnou nervózne rozhadzuje ruky.

Nepostrehol som tam žiadnu značku informujúcu o konci Bratislavy, ani žiadnu značku povoľujúcu vyššiu MPR. Napriek tomu nie som si istý, či nerobím chybu ja, či náhodou neblokujem premávku, či som niečo neprehliadol. Nedá sa tam totiž predbiehať, keďže je tam zákaz.

Veľakrát sa mi stalo, že sa za mnou vytvorila kolóna, aj keď ten úsek je krátky. Až za prvou odbočkou doprava smerom na Jarovce je značka zvyšujúca MPR na 80 Km/h.

Ešte chcem dodať, že tempomat na 50 Km/h nastavujem kvôli tomu, aby ma to nedráždilo ísť rýchlejšie. Daný úsek je totiž medzi poľom a kopcom a v človeku to vyvoláva pocit, že ide mimo mesta. A keďže už odmietam platiť pokuty, riešim to takto. Mám však pochybnosti, či konám správne.

Richard môže byť pokojný, pretože koná správne. Skutočne, daný úsek je súčasťou územia Bratislavy, ktorý nie je ukončený žiadnou dopravnou značkou Koniec obce. Keďže je to za križovatkou a na začiatku spomínaného úseku nie je dopravná značka povoľujúca vyššiu rýchlosť jazdy, smie sa tam ísť len 50-kou.

fotak3.jpgZažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 2. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 4. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 6. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 7. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 9. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 10. Tam, kde sa ľahko verí na zázraky
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 3. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 4. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 5. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 7 022
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 5 921
 3. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 4 393
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 262
 5. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 3 818
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 2 520
 7. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 360
 8. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 072
 9. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi 1 818
 10. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 817
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Práve sa stalo

Laboratóriá otestovali 10 084 PCR vzoriek.


a 2 ďalší 9m
Minister vnútra Roman Mikulec.

Kauza Očistec má dosah na viacerých.


14 h
Z filmu Helmut Newton: Nehanebná krása. Modelka Grace Jones považovala prácu s Helmutom Newtonom za vrchol kariéry.

Jeho fotografie priamo volajú po sexe.


24 h
Jindřich Šídlo, komentátor SeznamZpravy.cz.

Muž, ktorý roky ovplyvňuje českú politiku, sa chystá na záverečnú partiu.


23 h

Neprehliadnite tiež

Nissan Qashqai

Hybrid e-Power príde neskôr.


22 h
Registračný poplatok sa po novom platí pri každej zmene majiteľa. Pri jazdených vozidlách stúpnu aj o niekoľko stoviek eur.

Na predaj auta je dobré myslieť už vopred.


16. sep
Papamobil Mercedes-Benz G 500.

Špeciálne upravený Mercedes G bol na Slovensku už v roku 1990.


14. sep
Škoda Enyaq iV 80 pre pápeža Františka.

Poskytnuté autá majú len drobné úpravy.


13. sep
Skryť Zatvoriť reklamu