Po tom, čo začal vo februári platiť nový zákon o cestnej premávke, mierne sa zmenili aj pravidlá pre čerstvých držiteľov vodičského preukazu. Prišli o skúšobnú dobu. Napriek tomu sa len celkom nedávno Mišo dozvedel, že by mala stále platiť.
Mišo: "Nedávno som dostal papuču za parkovanie na zákaze. Potreboval som vyzdvihnúť priateľku z historickej budovy SND a nemal som kde zaparkovať, tak som to na tých 10 minút niekam hodil. No a potom oľutoval...
Čo ma však zarazilo, po príchode policajtov, dohode a zaplatení pokuty mi bolo povedané, že možno budem predvolaný na Dopravný inšpektorát, pretože som ešte v skúšobnej dobe a nemôžem mať do 2 rokov priestupok a je možné, že budem musieť absolvovať preskúšanie plus platiť za to 130 euro. A taktiež že môžem mať už maximálne 2 podobné priestupky, potom prídem o vodičák.
Tak som sa chcel spýtať: toto ešte platí? Vodičák mám od začiatku prázdnin, teda asi 3 až 4 mesiace."
Do konca januára tohto roku platil na Slovensku zákon o premávke na pozemných komunikáciách. V ňom bolo napísané, že ten, kto dostal prvý vodičský preukaz, mal skúšobnú dobu dva roky. Ak ho počas tohto obdobia prichytili policajti pri dvoch priestupkoch, čakal ho doškoľovací kurz. Ak aj po ňom v skúšobnej lehote mal na svedomí dva priestupky, musel znovu absolvovať také isté skúšky ako tie, po ktorých sa dáva vodičský preukaz.
Tento zákon však od 1. februára nahradil zákon o cestnej premávke (č. 8/2009 Z.z.), v ktorom sa už ustanovenie o skúšobnej lehote nenachádza.
Ak je pravdou to, čo napísal Mišo, policajti mu spomínali niečo, čo neplatí. A v citovanej podobe ani neplatilo.
Preskúšanie z "odbornej spôsobilosti" však nie je cudzie ani zákonu o cestnej premávke. Preto, ak za posledných 12 mesiacov spôsobíte tri závažné dopravné priestupky, počítajte s preskúšaním z dopravných predpisov. A to na vlastné náklady. No a ak v preskúšaní neprejdete, budete bez vodičského preukazu.
Závažným porušením dopravných priestupkov je napríklad jazda s alkoholom v krvi, jazda v križovatke na červenú, prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti a iné.
§ 91, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Orgán Policajného zboru rozhodne o preskúšaní odbornej spôsobilosti v rozsahu podľa § 79 ods. 2, ak možno dôvodne predpokladať, že nastala zmena odbornej spôsobilosti držiteľa vodičského oprávnenia, najmä ak držiteľ vodičského oprávnenia preukázateľne nevykonával alebo nemohol vykonávať činnosť vedenia vozidla viac ako dva roky.
(2) Orgán Policajného zboru rozhodne o preskúšaní odbornej spôsobilosti podľa § 79 ods. 2 písm. a) a o preskúmaní zdravotnej spôsobilosti a psychickej spôsobilosti, ak držiteľ vodičského oprávnenia v posledných dvanástich mesiacoch ako vodič motorového vozidla trikrát závažným spôsobom poruší pravidlá cestnej premávky.
Aj Jaro nám poslal otázku, ktorá sa týka vodičských preukazov a skúšok. Nie je mu jasné, koľkokrát môže opakovať skúšku na získanie vodičáku na osobné auto.
Jaro: "Nie je mi jasné, koľkokrát sa môže opakovať skúška na získanie vodičského oprávnenia na skupinu B podľa nového zákona č. 8 a vyhlášky č. 9 z roku 2009. Jeden hovorí dvakrát, druhý trikrát, ďalší, že môže byť päť skúšok... Tak koľkokrát?
Uvediem príklad: skúšku z testov urobím na tretíkrát, idem na skúšku z vedenia motorového vozidla a túto nespravím, môžem túto časť opakovať ešte dvakrát alebo už nemôžem? V zázname o skúške sú ešte dve opakované skúšky."
Vo vyhláške k zákonu o cestnej premávke sa píše, že každú skúšku z odbornej spôsobilosti si záujemca o vodičský preukaz môže zopakovať dvakrát. Celú skúšku. Tá je pre vodičský na osobné auto zložená z dvoch častí - znalosť dopravných predpisov a vedenie motorového vozidla
Najprv sa skúša znalosť dopravných predpisov. Kým záujemca neprejde touto skúškou, k ďalšej sa nedostane. Ak teda niekto spraví testy z dopravných predpisov až na tretíkrát, na jazdu má už len jeden pokus. Platí totiž, že "odbornú spôsobilosť nezíska ten, kto nezloží čo len jednu z častí skúšky z odbornej spôsobilosti".
§ 16, vyhláška č. 9/2009 Z.z.:
(4) Skúška z odbornej spôsobilosti sa vždy začína skúškou z predpisov o cestnej premávke. Ak je žiadateľ o vykonanie skúšky hodnotený zo skúšky z predpisov o cestnej premávke klasifikačným stupňom neprospel, nesmie pokračovať v ďalších skúškach, a to až do času, kým nebude z tejto skúšky hodnotený klasifikačným stupňom prospel.
§ 17, vyhláška č. 9/2009 Z.z.:
(1) Ak je žiadateľ o udelenie vodičského oprávnenia hodnotený z niektorej skúšky z odbornej spôsobilosti klasifikačným stupňom neprospel, môže skúšku z odbornej spôsobilosti opakovať, pričom každá opakovaná skúška sa môže vykonať najskôr po piatich pracovných dňoch odo dňa vykonania neúspešnej skúšky. Opakovaná skúška sa vykonáva len z tej časti skúšky, z ktorej žiadateľ o udelenie vodičského oprávnenia neprospel.
(2) Žiadateľ o udelenie vodičského oprávnenia môže vykonať najviac dve opakované skúšky z odbornej spôsobilosti. Ak neprospeje do šiestich mesiacov odo dňa termínu prvej skúšky z odbornej spôsobilosti alebo v určenom termíne skúšku z odbornej spôsobilosti vôbec nevykoná, žiadateľ o udelenie vodičského oprávnenia môže byť na skúšku z odbornej spôsobilosti opätovne prihlásený len po absolvovaní prípravy na vedenie motorového vozidla v autoškole v plnom rozsahu.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.