SME

Prognóza: môžeme očakávať zdražovanie pohonných látok

Ceny ropy rastú a s nimi aj ceny benzínov a nafty na svetových trhoch. Na Slovensku by sa to malo odzrkadliť zdražením pohonných látok počas nasledujúceho týždňa.

Takto pred týždňom sme vás informovali, že ceny ropy sa dostali na dvojmesačné maximá. Tento utorok k nim pridali 5 dolárov za barel a prekonaním hranice 80 dolárov za barel sa ropa dostala na úrovne, na ktorých bola naposledy v októbri pred rokom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zaujímavý pohľad na ceny ropy vnáša prepočet z dolárov za barel na eurá za liter. Potom sa "80-dolárová" ropa dostáva na cenovú úroveň, ktorá platila naposledy v auguste tohto roka.

Napriek tomu, rast cien ropy je neodškriepiteľný a prejavil sa aj na cenách pohonných látok na svetových trhoch. To vyvolalo tohtotýždňové zdražovanie nafty na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď sa v stredu posunuli ceny ropy mierne nadol, možno očakávať, že sa k rastu cien nafty na Slovensku čoskoro pridajú aj benzíny.

Stav zásob ropy a palív v USA

Komerčné zásoby ropy v Spojených štátoch sa v porovnaní s predchádzajúcim týždňom zvýšili o 1,3 milióna barelov. Spracovateľská výkonnosť rafinérií mierne klesla, keďže oproti minulému týždňu do nich vtieklo v priemere o 27 tisíc barelov ropy denne menej. Klesol aj import ropy do USA, v priemere o 32 tisíc barelov denne.

Množstvo vyrobeného benzínu sa v porovnaní s predchádzajúcim týždňom v podstate nezmenilo. Napriek tomu sa zásoby benzínov znížili za týždeň o 2,3 milióna barelov.

No a napriek mierne zvýšenej produkcii destilátov, medzi ktoré patrí aj nafta, sa zásoby destilátov znížili za týždeň o 800 tisíc barelov.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade benzínov ide o jav, ktorý bude tlačiť na ceny ropy a benzínov na svetových trhoch odspodu. Naftu čoskoro čaká vykurovacia sezóna a jej zvýšená produkcia spolu s vyššou spotrebou budú takisto tlačiť na rast cien nafty a ropy.

Ropa zareagovala na správu o stave zásob rastom cien o 1 a pol dolára za barel a čierne zlato sa tak znovu predáva približne za 80 dolárov za barel.

Benzíny a nafta v Rotterdame

Ceny benzínov a nafty sa v súvislosti s rastom cien ropy dostali k hranici 700 dolárov za tonu (cca 0,345 €/liter pre benzíny). Benzíny sa za takúto hodnotu ponúkali naposledy koncom augusta a začiatkom septembra.

Nafta bola pri sedemstovke (cca 0,355 €/liter) naposledy v novembri minulého roka. Ak sa však pozrieme na jej hodnoty v eurách za liter, tak zistíme, že nafta mala rovnakú hodnotu naposledy v auguste tohto roku.

SkryťVypnúť reklamu

Benzíny za týždeň zdraželi v Rotterdame takmer o 12%, nafta približne o 8%.

Je viac ako pravdepodobné, že sa rast cien pohonných látok na burze v Rotterdame nezastaví. Jeho pokračovanie by potom mohlo čoskoro priniesť ďalšie zdražovanie pohonných látok na Slovensku.

Predpokladaný vývoj cien pohonných látok na Slovensku

Na základe doteraz spomenutých informácií a aj podľa našich výpočtov očakávame, že počas budúceho týždňa sa zvýšia ceny pohonných látok na Slovensku.

Benzíny s veľkou pravdepodobnosťou zdražejú do polovice budúceho týždňa približne 0,010 €/liter, maximálne by mohli až o 0,020 €/liter.

Ceny nafty by sa tiež mohli zvýšiť približne o 1 cent za liter. Pokojne sa však môže stať, že sa ich ceny budúci týždeň nezmenia.

Rozdiely týždňových priemerov oproti predchádzajúcemu týždňu - BENZÍN:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
týždeň

Benzín - Rotterdam (za liter)

ohlásené zmeny cien benzínu na Slovensku (za liter) Benzín - Slovensko (za liter)
37. -0,015 € -0,010 € -0,005 €
38. -0,007 € 0,000 € -0,004 €
39. -0,013 € 0,000 € 0,000 €
40. -0,014 € -0,015 € -0,007 €
41. +0,010 € -0,015 € -0,016 €
minulý +0,017 € 0,000 € -0,005 €
tento (do utorka) +0,022 € 0,000 € 0,000 €

Rozdiely týždňových priemerov oproti predchádzajúcemu týždňu - NAFTA:

týždeň Nafta - Rotterdam (za liter) ohlásené zmeny cien nafty na Slovensku (za liter) Nafta - Slovensko (za liter)
37. 0,000 € 0,000 € 0,000 €
38. +0,001 € 0,000 € 0,000 €
39. -0,013 € 0,000 € 0,000 €
40. +0,006 € 0,000 € 0,000 €
41. +0,006 € 0,000 € 0,000 €
minulý +0,020 € 0,000 € 0,000 €
tento (do utorka) +0,013 € 0,000 € 0,000 €

Prvé dva grafy ukazujú, ako sa vyvíjali týždňové priemery cien palív od začiatku roka: červená línia znázorňuje vývoj týždňových priemerných cien palív vytvorených zo zdrojov Natankuj.sk. Žltá čiara zobrazuje vývoj týždňových cien palív na burze v Rotterdame v amerických dolároch za tonu (zo zdrojov Energy Information Administration; 1 tona = cca 1300 litrov) a modrá podobne ako žltá, lenže v korunách za liter, pričom prepočet z americkej meny do našej bol zrealizovaný vždy s týždňovým priemerom kurzov $/€ zo zdrojov ECB z toho istého týždňa, z ktorého pochádzajú týždňové priemerné ceny PHM. Len pre ilustráciu, aj keď tento týždeň ešte neskončil, vložili sme týždňový priemer cien PHM aj za prvé dva dni tohto týždňa, aby ste si mohli pozrieť, ako to na konci týždňa môže skončiť ...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tieto grafy znázorňujú priemerné ceny benzínov, respektíve nafty z troch zdrojov: denné priemerné ceny na Slovensku 95-oktánového bezolovnatého benzínu (respektíve nafty) zo zdrojov Natankuj.sk a Štatistického úradu Slovenskej republiky a denné ceny benzínu „Conventional Regular Gasoline" (respektíve "Gasoil" - jeden z medzinárodných výrazov pre skupinu látok, medzi ktoré patrí aj nafta) na burze v Rotterdame zo zdrojov Energy Information Administration. Grafy zachytávajú štvrťročné obdobie.

Posledné dva grafy zobrazujú rozdiel priemerných cien 95-ky (respektíve nafty) zo zdrojov Natankuj.sk očistených od daní a denných cien benzínu "Conventional Regular Gasoline" (respektíve "Gasoil") na burze v Rotterdame zo zdrojov Energy Information Administration prepočítaných na koruny za liter. Rozdiel ukazuje približný trend navýšenia cien benzínu a nafty na Slovensku oproti cenám na svetových burzách. Ľudovo, grafy ukazujú, koľko korún z jedného litra paliva, po odpočítaní daní a ceny pohonných hmôt na burze, ostane predajcom paliva (veľkoobchod + maloobchod).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 399
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 10 292
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 920
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 841
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 339
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 398
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 158
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 082
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Štefan Šturdzík: Slovensko - Titanic
  2. Zuzana Valachovičová: Ach to upratovanie, nielen Veľkonočné
  3. Juraj Jevin: Spojené voľby sme ešte nemali
  4. Marek Brenčič: Nasledovanie Krista až na šibenicu. Moje stretnutia s mučeníkom nacizmu
  5. Tomáš Susko: VLNY: Konflikt záujmov vo filmovej akadémii?
  6. Ján Valchár: 450 rokov odšľachťovania národa
  7. Alojz Baránik: Vedúca úloha Združenia sudcov v súdnictve potvrdená
  8. Vladimír Čuchran: Parlamentný permanentný superalkoholizmus - obraz dekadentnej doby, spoločnosti, vládnutia
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 657
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 24 961
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 383
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 169
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 16 864
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 265
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 922
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 495
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
SkryťZatvoriť reklamu