V tridsiatich krajinách Európy sa hodnotí, aké bezpečné majú cesty. Jednou z krajín je aj Slovensko. Organizátorom monitoringu bezpečnosti ciest je program EuroRAP.
EuroRAP (European Road Assessment Programme) funguje od roku 2005 ako nezisková organizácia so sídlom v Bruseli, ktorá sa zaoberá hodnotením bezpečnosti cestnej infraštruktúry na základe medzinárodných štandardov.
Výsledkom hodnotenia bezpečnosti ciest je ich farebným odlíšenie a počet priradených hviezdičiek od 1 do 5. Podľa toho sa potom dá zistiť, ako dokážu cesty ochrániť účastníkov nehody pri štyroch typoch najzávažnejších nehôd, ktoré spravidla končia smrťou alebo ťažkým zranením.
Zapojte sa do on-line prieskumu o bezpečnosti ciest
V mnohých krajinách sa EuroRAP stal oficiálnou súčasťou strategického plánovania v oblasti bezpečnosti cestnej premávky. V Holandsku dokonca vláda prijala uznesenie, že do roku 2010 musia všetky cesty spĺňať minimálne 3-hviezdičkový štandard EuroRAP.
Aj na Slovensku sa cesty hodnotia v trojročných periódach. Koordinátorom projektu EuroRAP na Slovensku je Martin Juck zo Slovenského autoturist klubu (SATC). SATC v spolupráci so spoločnosťou Geomatika zostavil už dve mapy, ktoré vykresľujú úseky ciest podľa koeficientov bezpečnosti. Prvá bola pre roky 2004 až 2006, tá druhá mapuje roky 2006 až 2008. Novšia mapa bola dokončená v uplynulých dňoch.
Na mape (pre jej zväčšenie kliknite na ňu) vidno výsledok zmapovania ciest Slovenska v celkovej dĺžke 5064,70 km rozdelených do 198 úsekov. Medzi cestami nechýbala žiadna diaľnica, rýchlostná cesta alebo cesta I. triedy. Do monitoringu boli zaradené aj cesty II. triedy s vysokou intenzitou dopravy. Do výsledkov boli zahrnuté dopravné nehody s následkom úmrtia a ťažkého zranenia osôb.
Chcete vedieť viac o metodike spracovania dát EuroRAP?
Sumár informácií z mapy sa nachádza v nasledovnej tabuľke:
|
*) koeficient EuroRAP sa prepočítava podľa špecifickej metodológie, ktorá umožňuje porovnávať individuálne riziko cestnej infraštruktúry v rôznych krajinách. Vyjadruje počet úmrtí a ťažkých zranení na cestnom úseku cca 25 km pri zohľadnení intenzity dopravy. |
Medzi najbezpečnejšie a najnebezpečnejšie úseky ciest z pohľadu koeficientu EuroRAP patria nasledovné úseky ciest:
|
![]() |
Zaujímavé je, že medzi najbezpečnejšími cestami sa nachádzajú aj úseky diaľnice medzi Bratislavou a Trnavou. Tie síce vykazujú vysokú nehodovosť, ale len zriedka sa na nich stávajú nehody s následkom úmrtia alebo ťažkého zranenia.
Na záver si ešte porovnajme mapovanie ciest v rokoch 2004 až 2006 s mapovaním v rokoch 2006 až 2008.
![]() | ![]() |
Toto porovnanie ukazuje, že úroveň bezpečnosti sledovanej cestnej infraštruktúry v rokoch 2004 až 2008 stagnovala. V oboch sledovaných obdobiach patrili k najnebezpečnejším sledovaným úsekom: I/68 Ľubotín – Sabinov a I/74 Strážske – Ubľa.