NEW YORK.
Príčiny rastu ceny čierneho zlata sú viaceré. Hlavným je oslabovanie dolára. Ropa sa obchoduje v dolároch, takže keď dolár klesne, investori, ktorí majú eurá alebo iné silné meny, môžu kúpiť viac ropy.
Dolár klesol voči euru v piatok na nové tohtoročné minimum. Kurz spoločnej európske meny vyšplhal až na 1,5060 USD/EUR a mierne prekonal stredajšie (21.10.) maximum. Napriek tomu piatkové oslabenie dolára neviedlo k tak výraznému nárastu ceny ropy ako predtým počas týždňa. Dopyt po energiách je totiž relatívne slabý a americké zásobníky sú plné ropy, tvrdí analytik spoločnosti Cameron Hanover Peter Beutel.
Tiež sa šepká, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ktorá pokrýva asi 35 % svetovej spotreby čierneho zlata, na svojom decembrovom stretnutí pootvorí kohútiky. "Táto bublina bude musieť v istom momente prasknúť."
Oslabovanie dolára bolo tiež jednou z príčin vlaňajšieho zdraženia ropy až na rekordných 147 USD (97,87 eura) za barel (159 litrov). Existujú však aj iné dôvody, prečo sa teraz kupuje ropa. Ropné spoločnosti sa totiž nachádzajú na vrchole svojich produkčných kapacít a rastú obavy zo zvyšovania dopytu Číny a ďalších rozvíjajúcich sa ekonomík.
V tomto roku nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo nedostatku, keďže sa USA a ďalšie rozvinuté krajiny nachádzajú v recesii.
Ľahká americká ropa s decembrovým kontraktom počas piatka oslabila o 69 centov a na newyorskej komoditnej burze oslabila o 69 centov na 80,50 USD. Na začiatku mesiaca sa ropa predávala za menej než 70 USD. Ropa Brent stratila 59 centov a uzavrela na 78,92 USD za barel.
Informovala o tom agentúra AP.