BRATISLAVA. Pneumatiky, kúpené cez internet, sú v porovnaní s kamennými obchodmi o tretinu a niekedy aj o polovicu lacnejšie. "Pneumatiky a disky rozmerovo vyhovujú zásielkovému predaju a sú žiadané. Navyše, do ceny sa nepremietajú ďalšie náklady, ako v klasickom obchode," hovorí Vladimír Lukáč, šéf firmy Etop, ktorá predáva disky.
Internetový nákup je pohodlný, motorista môže nakupovať, keď má čas, a sortiment je širší ako v kamenných obchodoch. "Jediné lákadlo, na ktoré sa podľa mojich skúseností e-shopy sústreďujú, je nízka, zľavnená cena, zľavový kupón pri opätovnom nákupe, možno taký benefit, že doprava je v cene," zhrnul Roman Lokšík, konateľ internetového Pneudomu.
Predaj cez internet ponúkajú aj veľké pneuservisné siete Ars a Mikona. "Internetový obchod je fenomén a nemôžeme sa mu brániť," povedal Miroslav Kostiviar z Ars.
Slovenské ceny klesajú
Rozdiely cien medzi našimi a zahraničnými e-shopmi sa postupne vyrovnávajú. Pred letnou sezónou sa dalo na 18-palcových pneumatikách kúpou cez nemeckú stránku D7-reifen ušetriť až 25 eur za kus, teraz je situácia iná.
Zimné plášte sú na slovenskom internete drahšie o päť eur, čo je vzhľadom na cenu dovozu zanedbateľné. "Za dovoz domov som platil 56 eur. Čiže kým na jar sa mi to oplatilo, teraz to nemalo zmysel," hovorí zákazník Michal Karpat.
Zákon o zásielkovom a internetovom predaji hovorí, že zákazník môže vrátiť tovar, ak ho nepoužije, do siedmych dní bez udania dôvodu. Má možnosť si tovar prezrieť a až potom ho prevziať a zaplatiť.
Ak náhodou zaplatí a potom si všimne, že nedostal správne pneumatiky, môže ich poslať naspäť a e-shop mu musí peniaze vrátiť. Môže tak urobiť aj vtedy, ak dostane objednaný tovar, ale pri objednávke sa pomýlil.
"Až v 20 percentách prípadov, keď klient pneumatiky vracia, sa pomýlil a neobjednal správny tovar," hovorí Lokšík.
Objednávajte presne
Lehotu na dodávku tovaru zákon neurčuje, všetko závisí od obchodných podmienok konkrétneho e-shopu. "Je veľmi dôležité, aby ľudia tieto veci nepodceňovali a čítali si obchodné podmienky," upozorňuje Lokšík. Píše sa tam, do koľkých dní e-shop potvrdí objednávku, a do koľko dní je schopný tovar dodať.
"Napríklad v našom obchode je napísané, že do 10 dní štandardne posielame tovar, a pokiaľ nie sme schopní lehotu dodržať, musíme o tom zákazníka informovať," povedal Lokšík. Zákazník rozhodne, či súhlasí aj s neskoršou dodávkou, alebo využije svoje právo a objednávku zruší.
Kupujúci sa nemôže sťažovať, ak obchodným podmienkam nevenoval pozornosť, a neúspešne žiada niečo, čo neplatilo pri objednávke.
Internetové obchody niekedy nedodržia podmienky predaja či akciové ceny. "Internetoví obchodníci nevedia dodržať odstúpenie od zmluvy do siedmich dní a nevracajú peniaze do 15 dní, čo kvalifikujeme ako porušenie podmienok predaja," povedala Danuša Krkošová, hovorkyňa Slovenskej obchodnej inšpekcie.
V roku 2006 podali zákazníci 41 sťažností na zlý postup a nesplnené záväzky internetových obchodov, v minulom roku 82.
Choďte k pneumatikárom
Pneumatiky či disky odporúčame kupovať výlučne od firiem, ktoré ich na internete ponúkajú celý rok, majú tradíciu, zázemie, sklady, prípadne aj sieť pneuservisov. Niektoré dodajú na internete objednané pneumatiky priamo do servisu.
Vyhýbať sa treba stránkam, ktoré ponúkajú desiatky druhov iného tovaru a pneumatiky iba sezónne. Nie je dobré platiť dopredu, a keď kuriér pneumatiky prinesie, treba si skontrolovať typ, rozmer a rok výroby.
Ušetrené peniaze je dobré investovať do kvalitných služieb pneuservisu. Internetový predaj servisy nezničí, iba sa zvýšia nároky na ich služby.
Kúpa cez internet
Výhody
nízka cena pneumatík
doprava až domov
neobmedzený čas nakupovania
široký sortiment
Nevýhody
tovar si nemožno pozrieť
problémy s reklamáciou
skladovanie pneumatík
chýba poradenstvo s odborníkom