POVAŽSKÁ BYSTRICA. Úsek diaľnice D1 Sverepec - Vrtižer cez Považskú Bystricu by mali sprejazdniť v plnom profile v máji roku 2010.
Neuralgický úsek, ktorého výstavba je doteraz najnáročnejšou časťou budovania diaľnice, stavajú dve združenia. Úsek od terajšieho konca diaľnice vo Sverepci po križovatku Centrum stavia združenie Sverepec - Vrtižer (spoločnosti Doprastav a Skanska BS). Budovať ho začali v júli minulého roka a pôvodne mal byť ukončený do novembra 2010.
Úsek diaľnice od križovatky Centrum po pripojenie vo Vrtižeri na už existujúci úsek smerom do Žiliny stavia združenie Manín (VáhostavSK, Strabag, Bogl a Krýsl). Pôvodne ho mali ukončiť v júli budúceho roka, no spojazdnia ho v plnom profile zároveň s prvou časťou koncom mája.
V zmysle záverov posledných kontrolných dní na stavbe sa spojazdnenie nášho úseku uskutoční v máji budúceho roka," informoval TASR projektový manažér spoločnosti Doprastav Rudolf Kimerling s tým, že termín spojazdnenia môže predĺžiť iba extrémne nepriaznivé počasie, vďaka ktorému by v mesiacoch marec - máj nemohli robiť záverečné technológie - izolácie a ukladanie živíc.
Estakáda v Považskej Bystrici
Najväčšou a najzložitejšou časťou celého úseku je mestská estakáda. Tá bude stáť na siedmich už dokončených pilieroch, ktoré sú od seba vzdialené 122 metrov. Estakáda sa stavia v Európe ojedinelým systémom letmej betonáže, pričom práce prebiehajú už len z pilierov v niekoľkometrovej výške.
"Letmá betonáž nie je ničím výnimočným. V európskom meradle je však atypické to, že celú 26-metrovú šírku vozovky (v oboch smeroch) betónujeme naraz a nie rozdelenú na dve časti," doplnil Kimerling pričom zdôraznil, že jednotlivé piliere spojí cesta v januári.
Pôvodný harmonogram uvažoval s tým, že jednu lamelu (4,88 metra cesty na estakáde) vybetónujú asi za 20 dní. Momentálne však práce prebiehajú takým tempom, že takmer päťmetrový úsek diaľnice na pilieroch dokážu urobiť za 12 dní.
Najvyšší pilier estakády je vysoký 36 metrov, keď sa k jeho výške pripočíta šesť metrov vysoký profil cesty a 14-metrový pylón so závesnými lanami, vychádza, že najvyšší bod unikátnej stavby bude vo výške 56 metrov. Na každom zo siedmich pilierov pracuje denne okolo 70 robotníkov a spolu s druhým úsekom (združenie Manín) je denne v čase pracovnej špičky na diaľnici takmer 900 zamestnancov.
Od prvého verejného prerokovania vplyvov na životné prostredie v októbri v roku 1996 ubehlo už 13 rokov plných hľadania variantov diaľnice cez Považskú Bystricu, protestov obyvateľov či mimovládnych organizácií, mimoriadnych zasadnutí mestského zastupiteľstva, ale i úprav projektov. Samotná výstavba sa začala v januári (združenie Manín), resp. júli (združenie Sverepec - Vrtižer) roku 2008.