Na úvod si však pozrite to, čo sa podarilo natočiť Marekovi, ktorý čakal v rade áut pred železničným priecestím.
Marek: "Posielam Vám zaujimávé video, ktoré sa mi podarilo natočiť 29.10.2009 o 13:41 na Vrakuňskej ceste medzi Ružinovom a Vrakuňou. Z času ktorý som natáčal prešlo 12 áut cez železničné priecestie, na ktorom sa dávala výstraha dvomi červenými striedavo prerušovanými svetlami a zvončeka. Tento úkaz začal dve minúty pred tým ako som začal natáčať a ďalších 30 sekúnd po skončení natáčania. Po tomto čase som už chcel zavolať na políciu, ale svetlá prestali blikať. Nemyslím, že by ľudia mali takto riskovať. Radšej prísť o 5 minút neskôr ako nikdy."
§ 28, zákon č. 8/2009 Z.z.:
Vodič nesmie vchádzať na železničné priecestie, ak
a) sa dáva výstraha dvoma červenými striedavo prerušovanými svetlami priecestného zabezpečovacieho zariadenia,
b) sa dáva výstraha prerušovaným zvukom húkačky alebo zvončeka priecestného zabezpečovacieho zariadenia,
V zákone cestnej premávky sa píše, že jej účastník je povinný dodržiavať pravidlá ustanovené v zákone. Mnohí to však zabudli alebo im je to jedno. Keby to tak nebolo, tak by ste nevideli nie len predchádzajúce video, ale ani nám by sa nepodarilo natočiť toľko úmyselného ignorovania vodorovného dopravného značenia.
Hneď na prvom zábere uvidíte Mercedes, ktorého vodič si nevšimol, že možnosť odbočiť doľava v danom jazdnom pruhu je určená autobusom, aby bola zvýšená priepustnosť odbočovacieho jazdného pruhu. Iné vozidlá smú ísť len rovno. Mimochodom, Mercedes smeroval rovno na zastávku.
Podobné ignorovanie prikázaného smeru jazdy určeného vodorovným značením predviedol vodič Passatu na treťom zábere.
Uvidíte aj vozidlo patriace diplomatického zboru. Jeho vodič v tomto prípade zneužil imunitu vozidla na zastavenie na priechode pre chodcov, čo smerovalo k zaparkovaniu na vyšrafovanom mieste označenom aj zábranami. Nehovoriac o tom, že auto parkovalo vo vzdialenosti menšej ako 5 metrov od priechodu pre chodcov a od hranice križovatky.
Vôbec, šikmé rovnobežné čiary (šrafovanie) a pozdĺžne súvislé čiary málokto na cestách spoznáva. A keďže biela čiara po prejazde autom "nepukne", električková trať sa mení na skratku.
Odfotili ste zle parkujúce auto? Alebo máte odfotený iný dopravný priestupok? Pošlite nám ho.
Ani parkovanie v protismere nie je na Slovensku výnimkou. Najhoršie je, keď sa to spojí s úplným zablokovaním chodníka. No a chodci potom musia prejsť buď na druhú stranu cesty alebo obísť auto po ceste.
V lokalitách, kde je voľných parkovacích miest relatívne málo, sa nájdu aj takí, ktorí svoje auto považujú za autobus a parkujú ho na zastávke MHD.
No a čo poviete na vozidlo, ktorému zozadu trčia neoznačené oceľové rúry. Nie sú pritom veľmi nápadné. No a pre istotu vyčnievajú tak, že koniec smeruje rovno na vodičov vozidiel s vyššie položenou kabínou.
§ 3, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Účastník cestnej premávky je povinný dodržiavať pravidlá cestnej premávky ustanovené v tomto zákone.
Značka Pozdĺžna súvislá čiara (č. V 1a) sa používa na oddelenie jazdných pruhov s protismernou premávkou, na oddelenie radiacich pruhov pred križovatkou. Vodič musí ísť vpravo od tejto značky. Značku je zakázané prechádzať alebo nákladom presahovať, ak to nie je potrebné na obchádzanie alebo odbočovanie na miesto mimo cesty alebo na vchádzanie z miesta mimo cesty na cestu.
Značka Smerové šípky (č. V 9a) vyznačuje spôsob radenia do jazdných pruhov, určený smer jazdy križovatkou a zodpovedá skutočnej dopravnej situácii na ceste; značkou č. V 9a možno vyznačiť, kde platí značkou č. C 25 povolené otáčanie vozidiel v priestore riadenej križovatky.
Značka Šikmé rovnobežné čiary (č. V 13) vyznačuje priestor, do ktorého je zakázané vchádzať alebo doň nákladom presahovať, ak to nie je potrebné na obchádzanie, odbočovanie na miesto mimo cesty alebo na poľnú cestu, lesnú cestu, cestičku pre cyklistov alebo do obytnej zóny alebo do pešej zóny; pričom nesmú byť ohrození ostatní účastníci cestnej premávky.
§ 11, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Na električkový koľajový pás v úrovni vozovky sa smie vojsť len pri obchádzaní, predchádzaní, odbočovaní, otáčaní, vchádzaní na cestu, alebo ak to dovoľuje dopravná značka alebo ak to vyžadujú mimoriadne okolnosti, najmä ak nie je medzi električkovým koľajovým pásom a okrajom vozovky dostatok miesta. Električkový koľajový pás zvýšený nad úroveň vozovky alebo znížený pod jej úroveň, alebo ktorý je od vozovky inak oddelený, najmä obrubníkom, smie sa prechádzať len priečne, a to na mieste prispôsobenom na to. Pritom vodič nesmie ohroziť ani obmedziť električku v jazde.
§ 22, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(4) Vodič sa nesmie otáčať a nesmie cúvať
c) na priechode pre chodcov alebo na priechode pre cyklistov,
§ 23, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Vodič smie zastaviť a stáť len vpravo v smere jazdy v jednom rade a rovnobežne s okrajom cesty, čo najbližšie k okraju cesty a na jednosmernej ceste vpravo i vľavo. Ak nie je ohrozená bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, vodič smie v obci zastaviť a stáť kolmo, prípadne šikmo na okraj cesty alebo zastaviť v druhom rade. Pri státí musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre každý smer jazdy. Pri zastavení musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre oba smery jazdy. Pri státí vodič vozidla nesmie obmedziť pohyb chodcov ani cyklistov.
§ 25, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Vodič nesmie zastaviť a stáť
c) na priechode pre chodcov alebo na priechode pre cyklistov a vo vzdialenosti kratšej ako 5 m pred nimi,
d) na križovatke a vo vzdialenosti kratšej ako 5 m pred hranicou križovatky a 5 m za ňou; tento zákaz neplatí v obci na križovatke tvaru "T" na náprotivnej strane vyúsťujúcej cesty,
§ 52, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(2) Iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať; to neplatí, ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením je určené inak alebo ak ide o zastavenie alebo státie vozidla, pri ktorom ostane voľná šírka chodníka najmenej 1, 5 m.
§ 3, vyhláška č. 9/2009 Z.z.:
Ak náklad prečnieva vozidlo vpredu alebo vzadu viac ako o 40 cm alebo ak náklad na vozidle alebo na jazdnej súprave prečnieva do strany, prečnievajúci koniec nákladu musí byť označený reflexným označením s červenými a bielymi pruhmi širokými 70 mm až 100 mm a smerujúcimi od pozdĺžnej strednej roviny vozidla pod uhlom 45o nadol. Najmenšia plocha tohto označenia musí byť 0, 20 m2, pričom táto plocha musí mať tvar pravouholníka s dĺžkou jednej strany najmenej 400 mm. Za prečnievajúci náklad sa považuje aj bicykel alebo iný predmet prepravovaný na nosiči namontovanom vzadu na vozidle.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.