SME
Utorok, 6. december, 2022 | Meniny má Mikuláš

Kedy môžu policajti zapnúť maják a zabaviť vodičák?

Jeden z vás nás upozornil na nezvyčajné predbiehanie policajným autom a druhý je zvedavý, či možno policajta obviniť z krádeže vodičského preukazu.

Dodo nám minulý týždeň napísal o skúsenosti, ktorú zažil na ceste medzi Nitrou a Zvolenom:

Dodo: "Včera (25.10.), na obyčajnej ceste (ktorá má iba jeden jazdný pruh v každom smere) medzi Nitrou a Zvolenom, bola hustá premávka v oboch smeroch a nebolo možné predbiehať pomalšie motorové vozidlá. To však neplatilo pre policajné vozidlo, ktoré išlo zaradené v kolóne bez zvukovej alebo svetelnej signalizácie (majákov).

Zrazu sa však rozhodlo predbehnúť vozidlo idúce pred ním, vybočilo z jazdného pruhu, ohrozilo mňa a ďalších vodičov, ktorí sa museli uhnúť na pravú krajnicu vozovky, respektíve zastaviť a súčasne s vybočením zaplo majáky (bez zvuku) na aute.

Keď predbehlo vozidlo, policajti sa zaradili do kolóny a vypli majáky.

Podobný manéver, ktorým ohrozovali premávku (predbiehanie so zapnutým majákom a jeho vypnutie po zaradení) urobili viackrát, ako som videl v spätnom zrkadle.

Môžu policajné autá takto zneužívať majáky na autách? Niečo iné je jazdiť celý čas so zapnutými majákmi. A v prípade havárie, kto by zodpovedal za spôsobenú nehodu?"

Na prvú otázku môžme jednoznačne odpovedať: nie. Nie len policajné autá ale ani policajti v ňom nesmú zapínať majáky podľa toho, ako sa im zachce. Policajti totiž môžu len to, čo im zákon a iné právne predpisy dovoľujú. Preto sú aj pravidlá použitia majákov jasne definované a policajti sa nimi musia riadiť.

V zákone o cestnej premávke sa píše, že len vodič vozidla, ktorý "pri plnení špeciálnych úloh" má zapnuté zvukové znamenie doplnené svietiacim majákom, nemusí dodržiavať väčšinu povinností a zákazov vyplývajúcich z pravidiel cestnej premávky. Takýto vodič však nesmie nikoho ohroziť.

§ 40, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(1) Vodič vozidla, ktorý pri plnení špeciálnych úloh používa typické zvukové znamenie doplnené zvláštnym výstražným modrým svetlom alebo červeným svetlom, prípadne ich kombináciou (ďalej len "zvláštne výstražné znamenie"), nie je povinný dodržiavať povinnosti a zákazy ustanovené týmto zákonom okrem povinností podľa § 3 ods. 2 písm. c) a § 4 ods. 2 písm. a) až e). Vodič vozidla, ktorý pri plnení špeciálnych úloh používa zvláštne výstražné znamenia (ďalej len "vozidlo s právom prednostnej jazdy"), je povinný dbať na potrebnú opatrnosť tak, aby iných účastníkov cestnej premávky neohrozil.

Právo prednosti jazdy nemajú vozidlá, ktoré nespĺňajú definované podmienky. Ak teda vodič policajného auta nezapne "húkačku", svietiaci maják mu nezaručuje výhody, ktoré z práva prednosti jazdy vyplývajú.

Ak policajné auto použije maják len v čase, keď chce predbiehať a urobí to niekoľkokrát za sebou, je to podozrivé a nenasvedčuje to tomu, že policajti v aute plnia špeciálne úlohy. A keď pri tom ohrozujú iné autá na ceste, najlepšie spravíte, ak o tom dáte vedieť na telefónne číslo 158 alebo inšpekcii ministerstva vnútra.

§ 40, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(8) Vodič iného vozidla je povinný vozidlu s právom prednostnej jazdy a vozidlu, ktoré sprevádza, umožniť bezpečný a plynulý prejazd, a ak je to potrebné, aj zastaviť vozidlo na takom mieste, aby im neprekážalo. Do skupiny vozidiel tvorenej vozidlami s právom prednostnej jazdy a vozidlami, ktoré sprevádzajú, sa vodič iného vozidla nesmie zaraďovať.

(9) Ak hustota cestnej premávky v jednom smere jazdy vyvolá vznik kolóny stojacich vozidiel, vodič vozidla s právom prednostnej jazdy môže použiť krajnicu alebo inú časť cesty, ktorá nie je určená na jazdu vozidiel; pritom je povinný dbať na zvýšenú opatrnosť tak, aby neohrozil iných účastníkov cestnej premávky.

S policajtmi a ich právomocami súvisí aj možnosť zadržať vodičský preukaz. Jozefa pritom zaujíma, či môže obviniť policajta z krádeže, ak by mu chcel zobrať vodičský:

Jozef: "Chcel by som sa spýtať, či je možné na policajta, ktorý by ma zastavil a chcel by mi vziať vodičský preukaz bez adekvátnej príčiny (podľa mňa) zavolať inú hliadku, pri čom by som ho obvinil z "krádeže". Alebo by bolo potrebné počkať až na priestupkové konanie?"

Vodičský preukaz môže policajt zadržať len v presne určených prípadoch. Napríklad, keď prekročíte najvyššiu dovolenú rýchlosť, alebo jazdíte s alkoholom v krvi a podobne. Policajt vtedy vydá vodičovi potvrdenie o zadržaní vodičáku.

Ak neexistuje nebezpečenstvo ohrozenia bezpečnosti alebo plynulosti premávky, teda ak vodič nepil, tak mu to potvrdenie slúži ako náhradný vodičský preukaz. Platí najviac 15 dní a vodičovi umožňuje jazdiť len po Slovensku.

V iných prípadoch, ako určuje zákon, policajt nesmie zadržať vodičský preukaz. V opačnom prípade by samotnému policajtovi hrozil trest. Keďže však majú policajti v tomto smere dosť veľa možností, je málo pravdepodobné, že by sa vám podarilo policajta obviniť z toho, že vám neoprávnene zadržal vodičský preukaz.

Treba si však uvedomiť, že zadržanie vodičského preukazu nie je to isté, ako odobratie. Odobrať vám ho môžu aj na niekoľko rokov, ale len na základe dokázania toho, že ste priestupok spáchali. A to sa nedeje na mieste zastavenia policajtmi ale na správnom konaní.

Kedy môže policajt zadržať vodičský preukaz:

 • vodič jazdí pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky,
 • vodič sa odmietne podrobiť testu na alkohol alebo inú návykovú látku,
 • vodič pil alebo požil inú návykovú látku po nehode a pred skončením jej vyšetrenia tak, žeby už nebolo možné zistiť, či jazdil pod vplyvom alkoholu
 • vodič utiekol z miesta nehody,
 • vodič poruší dopravný predpis a vznikne tak dopravná nehoda,
 • vodič prekročí najvyššiu dovolenú rýchlosť,
 • vodič jazdí na preťaženom vozidle,
 • vodič jazdí pod vplyvom utlmujúcich liekov,
 • vodič prejde križovatku na červenú, alebo prejde cez železničné priecestie, keď je to zakázané,
 • vodič nerešpektuje signál Stoj,
 • vodič nedá prednosť v jazde,
 • vodič neuposlúchne pokyn, výzvu alebo príkaz policajta, ktorý riadi premávku,
 • vodič jazdí v protismere, alebo predbieha tam, kde je to zakázané,
 • vodič nedá prednosť vozidlu s právom prednosti v jazde,
 • vodič jazdí na aute, ktoré nesmie na cesty (bez evidenčného čísla, v zlom technickom stave, ...),
 • a na základe dôvodov uvedených v paragrafoch 70 a 71.

§ 70, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(1) Policajt je oprávnený zadržať vodičský preukaz vydaný orgánom Slovenskej republiky alebo orgánom iného štátu, ak

a) možno uložiť trest alebo sankciu zákazu činnosti spočívajúcu v zákaze vedenia motorového vozidla,
b) má vodič súdom uložené ochranné liečenie alebo súdom alebo iným príslušným orgánom uložený zákaz viesť motorové vozidlo,
c) orgán Policajného zboru rozhodol o preskúmaní zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla (ďalej len "zdravotná spôsobilosť") alebo o preskúmaní psychickej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla (ďalej len "psychická spôsobilosť"),
d) je vodičský preukaz neplatný.

§ 71, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(1) Policajt je oprávnený zadržať vodičský preukaz okrem dôvodov podľa § 70 ods. 1 aj vtedy, ak vodič motorového vozidla, ktorému je v blokovom konaní za priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky alebo za priestupok spáchaný nezaplatením úhrady za užívanie diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I. triedy uložená pokuta, je ochotný ju zaplatiť, ale nemôže tak urobiť na mieste.

fotak3.jpgZažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 2. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 3. Deti cestujú do exotiky zadarmo
 4. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s.
 5. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý
 6. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce?
 7. Darujte predplatné a získate poukaz v hodnote 10 € do Panta Rhei
 8. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 1. Aktivácia zasielania elektronickej faktúry
 2. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 3. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 4. Developer projektu Metropolis sa stal Lídrom roka 2022
 5. Nepotrebné telefóny pomáhajú na Vianoce deťom a rodinám v núdzi
 6. Tisíc líp aj pre včely od slovenskej prezidentky
 7. Changes to the System of Remedies
 8. How to succeed when acquiring a business in Slovakia
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 546
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 585
 3. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 5 281
 4. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 4 736
 5. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 206
 6. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 3 766
 7. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 3 077
 8. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 2 531
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

NDS podpísala kontrakt s dodávateľom, minister dopravy uvažuje o alternatíve pre vodičov.


2. dec
Ilustračná snímka.

Európske a ázijské automobilky na politické riešenie nečakajú.


1. dec
Kia Sportage je tento rok najžiadanejším SUV na Slovensku.

Jednotkou je Kia Sportage.


2. dec
Honda Civic Type R

Hot hatche sú čoraz drahšie pre vysoké emisie.


1. dec

Blogy SME

 1. Marek Mačuha: Štát a pomoc ľuďom
 2. Ján Valchár: Defekácia Putina a ruské nádielky Svätého Nikolaja
 3. Víťazoslav Würschner: „Svätá prostota“
 4. Štefan Vidlár: Skaza vojny
 5. Štefan Vidlár: Zhulíku, Zhulíku
 6. Rudolfa Vallová: Neriešený konflikt záujmov je podraz slušným obchodníkom
 7. Eva Forrai: DNES NA TÉMU: Viete ako správne pripraviť steak?
 8. Jozef Sitko: Prezidentka zamierila na "Hrad" opäť
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 123 801
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 9 545
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 5 005
 4. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 3 266
 5. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 142
 6. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 848
 7. Mária Križanová: Matematika a matikári. 2 795
 8. Jana Melišová: V závoji hmly 2 489
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
SkryťZatvoriť reklamu