Viacerých z vás trápi otázka, či vám môžu zadržať vodičský preukaz, keď spáchate priestupok v rámci jazdy na bicykli. Jedným je aj Marek, ktorý nám napísal:
Marek: "Povedzme, že človek je držiteľom vodičského preukazu. Tento dotyčný sa práve vracia po ceste na bicykli (šliape do pedálov na ceste, netlačí bicykel) z podniku, kde si dal pivečko, dve, tri. Zastaví ho bežná policajná kontrola a dá mu "fúkať".
Čo čert nechcel, dal si toho viac a policajtom je definovaný ako opitý (namerali mu napríklad nad 0,8 promile). Čo sa mu môže stať? Dostane iba pokutu? Zakážu mu viesť bicykel (pošlú ho na chodník a musí bicykel tlačiť)? Zatknú ho? Čo ma však zaujíma najviac, je to, či môže prísť aj o vodičský preukaz aj napriek tomu, že sa viezol len na bicykli?"
Policajt môže zadržať vodičský preukaz v presne definovaných situáciách. Ak spáchate dopravný priestupok, ktorý je z kategórie závažný, ak spáchate priestupok, za ktorý vám môžu na isté obdobie zakázať šoférovať vozidlo, ak nemôžete na mieste priestupku zaplatiť pokutu a ešte v niekoľkých ďalších situáciách popísaných v paragrafoch 70 a 71 zákona o cestnej premávke.
Smie to však urobiť len v prípade motorového vozidla. Na nemotorové sa totiž vodičské preukazy nevydávajú. Myslí na to aj zákon:
§ 70, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Policajt je oprávnený zadržať vodičský preukaz vydaný orgánom Slovenskej republiky alebo orgánom iného štátu, ak
a) možno uložiť trest alebo sankciu zákazu činnosti spočívajúcu v zákaze vedenia motorového vozidla,
b) má vodič súdom uložené ochranné liečenie alebo súdom alebo iným príslušným orgánom uložený zákaz viesť motorové vozidlo,
c) orgán Policajného zboru rozhodol o preskúmaní zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla (ďalej len "zdravotná spôsobilosť") alebo o preskúmaní psychickej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla (ďalej len "psychická spôsobilosť"),
d) je vodičský preukaz neplatný.
§ 71, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Policajt je oprávnený zadržať vodičský preukaz okrem dôvodov podľa § 70 ods. 1 aj vtedy, ak vodič motorového vozidla, ktorému je v blokovom konaní za priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky alebo za priestupok spáchaný nezaplatením úhrady za užívanie diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I. triedy uložená pokuta, je ochotný ju zaplatiť, ale nemôže tak urobiť na mieste.
To znamená, že ak spáchate priestupok počas jazdy na bicykli, vodičský preukaz od motorového vozidla vám nesmie zadržať. Dokonca si ho nesmie ani vypýtať. Smie však zakázať jazdu na bicykli podnapitému človeku.
§ 69, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Policajt je oprávnený
a) zakázať vodičovi jazdu na nevyhnutne potrebný čas alebo mu prikázať smer jazdy, ak to vyžaduje bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky,
c) požadovať predloženie dokladov ustanovených na vedenie a premávku vozidla a na dopravu osôb a nákladu,
d) vyzvať vodiča, aby sa podrobil vyšetreniu, či nie je ovplyvnený alkoholom alebo inou návykovou látkou, alebo liekmi, ktoré môžu znížiť jeho schopnosť bezpečne viesť vozidlo,
e) kontrolovať technický stav vozidla a úplnosť jeho výstroja a výbavy alebo vyzvať vodiča, aby sa podrobil takejto kontrole, ako aj porovnať údaje uvádzané v osvedčení o evidencii s údajmi na vozidle,
f) merať rozmery a hmotnosti vozidla,
Jedinou situáciou, kedy vám môžu zadržať vodičský preukaz bez toho, aby ste jazdou na motorovom vozidle spáchali akýkoľvek priestupok, je neplatenie výživného na dieťa.
Ďalší problém sa týka povinnej výbavy a množstva reflexných viest v aute. Radovan sa pýta:
Radovan: "Môjmu známemu asi pred dvomi týždňami dali policajti na Slovensku pokutu za to, že nemal v aute toľko reflexných viest koľko bolo pasažierov v aute. Chcem sa teda opýtať, či je naozaj v zákone o cestnej premávke uvedené, že v aute treba mať toľko reflexných viest, koľko je v ňom pasažierov. Ďakujem."
V zákone o cestnej premávke sa reflexný odev spomína najmä v súvislosti s vodičmi mimo auta, chodcami, cyklistami, vedením zvierat a pasažiermi vozidla, ktorí postávajú v tuneli.
Reflexná vesta je však zaradená medzi povinnú výbavu niektorých kategórií motorových vozidiel. Patria medzi ne osobné aj nákladné. Píše sa o tom vo vyhláške k zákonu o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách.
§ 1, vyhláška č. 578/2006 Z.z.:
(12) Povinnou výbavou motorového vozidla kategórie M, N, T, C a Psje bezpečnostný odev (bezpečnostná reflexná vesta, overal, nohavice, bunda alebo pláštenka), 4) pričom bezpečnostný odev sa umiestňuje v dosahu zo sedadla vodiča vozidla.
Keďže sa ich množstvo vo vyhláške nešpecifikuje, respektíve je bezpečnostný odev spomínaný v jednotnom čísle, stačí, keď je v aute jeden kus bezpečnostného odevu. Musí však byť v dosahu vodiča.
Pokuta zo strany polície teda bola neoprávnená.
§ 5, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(3) Vodič motorového vozidla, ktoré je povinne vybavené bezpečnostným odevom, je povinný mať bezpečnostný odev oblečený, ak sa zdržiava na vozovke mimo vozidla počas núdzového státia, najmä pri prerušení jazdy pre chybu na vozidle alebo v dôsledku dopravnej nehody; pritom nemožno použiť taký bezpečnostný odev, ktorý je zameniteľný s bezpečnostnými odevmi používanými ozbrojenými silami alebo ozbrojenými bezpečnostnými zbormi.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.