Detský fond Slovenskej republiky pokračuje v kampani Aby deti nezomierali, zameranej na zníženie úrazov detí. Jej cieľom je zvýšiť bezpečnosť detí na ceste do školy a zo školy zvýšením ich informovanosti a viditeľnosti na ceste. Súčasťou je aj informačná kampaň zameraná na dospelých.
Aby sme predišli úrazu, je potrebné naučiť deti správať sa na ceste bezpečne a súčasne, vytvárať pre deti bezpečné prostredie. Jedno bez druhého nefunguje.
Takmer 30% nehôd zavinených chodcami mali na svedomí deti
V roku 2008 bolo na Slovensku 926 nehôd zavinených chodcom, z toho 267 nehôd bolo zavinených deťmi. Deti od 5 do 9 rokov predstavujú druhú najrizikovejšiu skupinu chodcov - zapríčinili 180 nehôd. V roku 2008 pri dopravných nehodách celkovo zomrelo 28 detí (PZ SR 2008).
Hrozbou pre chodcov a hlavne pre deti sú vodiči motorových vozidiel, ktorí svojou neohľaduplnosťou, slabou predvídavosťou, agresivitou a hazardným spôsobom jazdy majú na nehodách veľký podiel viny.
Dôležitým momentom, ktorý môže rozhodnúť o bezpečnosti dieťaťa na ceste je jeho viditeľnosť. Každá sekunda medzi zaregistrovaním dieťaťa na ceste a zareagovaním vodiča môže byť tou rozhodujúcou. Pestrým oblečením a používaním reflexných predmetov je možné zvýšiť bezpečnosť dieťaťa na ceste.
Aby bolo deti vidno zďaleka
Osemdesiat tisíc detí na celom Slovensku dostalo vo štvrtok reflexného smajlíka. Spolu s reflexnými predmetmi im rozdávali informačné materiály pre lepšie zvládanie rizík na ceste.
Informačný materiál zahŕňa viaceré situácie, s ktorými sa dieťa stretáva pri ceste do školy, a pri ktorých dochádza často k úrazom. Informačný materiál môžu využiť aj učitelia pri dopravnej výchove.
Smajlíkov a informačné materiály rozdávali učitelia na školách prvákom (54.500 detí) a na uliciach pri vybraných priechodoch pre chodcov policajné hliadky (20.000 detí).
Súčasťou kampane sú aj letáky pre dospelých. Leták má formu listu napísaného dieťaťom a apeluje na opatrnosť vodičov.