Problémov s dopravným značením je na Slovensku viac než by bolo vhodné. Skúsenosť s takým mal aj Kristian. Šiel po Kopčianskej ulici v Bratislave v smere do Rakúska, až sa dostal do "zovretia" zákazov v jazde.
Kristian: "Kedysi bol zákaz vjazdu umiestnený niekoľko sto metrov pred štátnou hranicou. Pri nedávnej ceste autom som zistil, že zákaz vjazdu je umiestnený až tesne pred štátnou hranicou. Presun je zrejme kvôli umožneniu prístupu k starému zrekonštruovanému vojenskému cintorínu.
Zaparkoval som teda tesne pred značkou zákazu. Ale keď som sa otočil, zistil som, že som v pasci. Smerom do Bratislavy, pár desiatok metrov za mnou, bol totiž tiež zákaz vjazdu.
Ak som tam nechcel zostať stáť naveky, mal som iba jednu možnosť - porušiť zákaz vjazdu. Preferoval som ten do Bratislavy, lebo smerom do Rakúska je na rakúskej strane pre istotu ešte jeden zákaz vjazdu.
Motivácia pre umiestnenie zákazov je zrejmá - slovenská a aj rakúska strana zjavne nechcú, aby sa autom jazdilo po Kopčianskej do Kittsee, respektíve opačne. Riešenie na slovenskej strane je však dosť podivné."
Kristian pripojil aj fotografiu z miesta, odkiaľ sa nemohol dostať. Fotil od účelovej komunikácie v smere na trasu, ktorá ho zablokovala. Mimochodom, podľa Kristiana je aj cesta, z ktorej fotil, označená zákazom vjazdu.
Zväčšiť mapu
Na základe popísanej situácie to vyzerá tak, že kompetentní síce presunuli jednu dopravnú značku, na inú však zabudli. A tak sa auto, ktoré tam vojde zo slovenskej strany ocitne v pasci, z ktorej sa dostane len na úkor porušenia dopravných predpisov.
Nepríjemné situácie vie vytvoriť aj vodorovné dopravné značenie. Najmä keď sa oranžové vodorovné dopravné značenie miestami tak zošúcha, že ho niet a do toho stále svietia pôvodné biele čiary. Ktorými čiarami vyznačené jazdné pruhy by ste si vybrali vy? A dovoľte ešte jednu otázku: ako dlho tam ešte vydržia tieto zvyšky oranžového vodorovného značenia?
Ešte spomeňme, že natočené miesto je na vjazde do Ladomerskej Viesky od Zvolena. Cestári tam oranžové pásky umiestnili pre zvýšenie plynulosti premávky na križovatke do Žiaru nad Hronom a pred ňou.
Premávka je však na mieste pravidelne taká hustá, že to oranžové pásky na ceste nevydržali.
Problém môže nastať, keď motoristi zo smeru od Nitry nebudú akceptovať zvyšky oranžového vodorovného značenia a budú sa držať jazdných pruhov vyznačených bielymi čiarami. V jednom úseku medzi čerpacou stanicou a križovatkou do Žiaru nad Hronom tak môžu vzniknúť kolízne situácie.
§ 8, vyhláška č 9/2009 Z.z.:
(8) Použité zvislé dopravné značky, dopravné zariadenia a vodorovné dopravné značky v cestnej premávke musia byť včas viditeľné z dostatočnej vzdialenosti a počas celej doby použitia musia poskytovať úplný a jednoznačný výklad.
Zväčšiť mapu
§ 6, vyhláška č. 9/2009 Z.z.:
(4) Dočasná zmena úpravy cestnej premávky sa vyznačuje vodorovnými dopravnými značkami (č. V 1a až V 17) v oranžovej farbe v retroreflexnej úprave.
(5) Dočasná vodorovná dopravná značka je retroreflexná vodorovná dopravná značka oranžovej farby aplikovaná na účely prechodného vedenia dopravy pri dočasnej zmene organizácie miestnej úpravy cestnej premávky; je nadradená trvalej vodorovnej dopravnej značke.
Zažili ste niečo zaujímavé? Hlavolam na cestách, nehodu? Videli ste niečo, čo sa oplatí zverejniť? Totemy s cenami pohonných látok, nebezpečné cesty? Je niečo, čo vás zaujíma z dopravy, ciest, premávky, pohonných látok, no nemáte sa koho spýtať?
Otázky, informácie, fotografie alebo videá posielajte na magazin@natankuj.sk.