Tretí týždeň bez prestania ceny ropy doslova lietajú. Od 76 do 81 dolárov za barel. Tento, doslova, nepokoj je spôsobený objavovaním sa informácií, ktoré na jednej strane naznačujú koniec krízy, na druhej jej koniec posúvajú ďalej do budúcnosti.
Svoju úlohu tu zohrávajú aj informácie, ktoré mali v minulosti hlavné slovo pre vývoj cien ropy a ropných produktov. Ich sila je však výrazne nižšia. A to aj napriek tomu, že odzrkadľujú reálny stav skutočnosti obchodu s čiernym zlatom a produktami z neho vyrobených, zatiaľ čo tie druhé sú len predpokladmi budúceho stavu obchodovania s nimi.
Stav zásob ropy a palív v USA
Komerčné zásoby ropy v Spojených štátoch sa zvýšili o 1,8 milióna barelov. Pravdepodobne sa za tým skrýva pokračujúci pokles výkonnosti rafinérií, ktorá sa znížila pod 80%. Tie za posledný týždeň prijali v priemere o 145 tisíc barelov ropy denne menej, ako pred týždňom.
Import ropy do USA tentoraz narástol v priemere o úctyhodných 530 miliónov barelov ropy denne, čo sa s veľkou pravdepodobnosťou odzrkadlilo na zvýšením zásob ropy.
Ropa na tieto informácie zareagovala zlacnením k 76 dolárom za barel.
Zásoby benzínov narástli o 2,5 milióna barelov. Je to prejavom minulosti motoristickej sezóny, kedy je spotreba benzínov vyššia. Keďže však v tomto období spotreba tohto paliva klesá, rastú aj jeho zásoby. Tento fakt podporuje aj pokles výroby benzínov.
Narástli aj zásoby destilátov (patrí medzi ne aj nafta), konkrétne za týždeň o 300 tisíc barelov. A to aj napriek vykurovacej sezóne, kedy je spotreba týchto ropných produktov vyššia. Možno za tým stojí kombinácia zvýšenej produkcie destilátov v rafinériách a vplyv ekonomickej krízy v priemysle, ktorý je hlavným spotrebiteľom týchto produktov.
Benzíny a nafta v Rotterdame
Napriek relatívne veľkým výkyvom cien ropy sa ceny pohonných látok na burze v Rotterdame správajú celkom stabilne. Sú síce na úrovniach blízko tohtoročných maxím, no nedokázali ich prekonať.
Benzíny v Rotterdame dokonca veľmi mierne zlacneli. Za týždeň ich cena klesla o 5 dolárov za tonu, čo po prepočítaní na nami používané jednotky a po zohľadnení oslabenia dolára, znamená zlacnenie o 1 cent za liter.
Nafta sa správala podobne ako benzíny, akurát do polovice týždňa jej ceny rástli a až potom sa pustili mierne nadol. Aj v tomto prípade však ide o jednocentový pokles cien za posledných 7 dní.
Predpokladaný vývoj cien pohonných látok na Slovensku
Napriek tomu, že sme zaznamenali na medzinárodných trhoch pokles cien pohonných látok, na Slovensku sa to zlacnením s veľkou pravdepodobnosťou neprejaví. Pokles cien v Rotterdame bol totiž taký mierny, že nedokázal vytvoriť dostatočný rozdiel v cenách na burze a na Slovensku v prospech zlacnenia.
Stále tiež nevieme, ako sa "rozhodne ropa" a následne aj pohonné látky. Ak sa ropa vyberie nahor nad 80 dolárov za barel, môžeme očakávať zdražovanie na Slovensku. Ak sa vyberie nadol pod 75 dolárov za barel, čaká nás zlacňovanie.
Najpravdepodobnejší scenár je však ten, že sa ceny pohonných látok na Slovensku nebudú počas budúceho týždňa meniť.
Rozdiely týždňových priemerov oproti predchádzajúcemu týždňu - BENZÍN:
týždeň | Benzín - Rotterdam (za liter) | ohlásené zmeny cien benzínu na Slovensku (za liter) | Benzín - Slovensko (za liter) |
---|---|---|---|
39. | -0,013 € | 0,000 € | 0,000 € |
40. | -0,014 € | -0,015 € | -0,007 € |
41. | +0,010 € | -0,015 € | -0,016 € |
42. | +0,017 € | 0,000 € | -0,005 € |
43. | +0,023 € | 0,000 € | 0,000 € |
44. | +0,006 € | +0,015 € | +0,011 € |
minulý | -0,001 € | 0,000 € | +0,006 € |
tento (do stredy) | -0,007 € | +0,015 € | +0,003 € |
Rozdiely týždňových priemerov oproti predchádzajúcemu týždňu - NAFTA:
týždeň | Nafta - Rotterdam (za liter) | ohlásené zmeny cien nafty na Slovensku (za liter) | Nafta - Slovensko (za liter) |
---|---|---|---|
39. | -0,013 € | 0,000 € | 0,000 € |
40. | +0,006 € | 0,000 € | 0,000 € |
41. | +0,006 € | 0,000 € | 0,000 € |
42. | +0,020 € | 0,000 € | 0,000 € |
43. | +0,016 € | +0,010 € | +0,006 € |
44. | -0,003 € | +0,010 € | +0,011 € |
minulý | +0,001 € | 0,000 € | +0,004 € |
tento (do stredy) | -0,003 € | 0,000 € | 0,000 € |
Prvé dva grafy ukazujú, ako sa vyvíjali týždňové priemery cien palív od začiatku roka: červená línia znázorňuje vývoj týždňových priemerných cien palív vytvorených zo zdrojov Natankuj.sk. Žltá čiara zobrazuje vývoj týždňových cien palív na burze v Rotterdame v amerických dolároch za tonu (zo zdrojov Energy Information Administration; 1 tona = cca 1300 litrov) a modrá podobne ako žltá, lenže v korunách za liter, pričom prepočet z americkej meny do našej bol zrealizovaný vždy s týždňovým priemerom kurzov $/€ zo zdrojov ECB z toho istého týždňa, z ktorého pochádzajú týždňové priemerné ceny PHM. Len pre ilustráciu, aj keď tento týždeň ešte neskončil, vložili sme týždňový priemer cien PHM aj za prvé dva dni tohto týždňa, aby ste si mohli pozrieť, ako to na konci týždňa môže skončiť ...
Tieto grafy znázorňujú priemerné ceny benzínov, respektíve nafty z troch zdrojov: denné priemerné ceny na Slovensku 95-oktánového bezolovnatého benzínu (respektíve nafty) zo zdrojov Natankuj.sk a Štatistického úradu Slovenskej republiky a denné ceny benzínu „Conventional Regular Gasoline" (respektíve "Gasoil" - jeden z medzinárodných výrazov pre skupinu látok, medzi ktoré patrí aj nafta) na burze v Rotterdame zo zdrojov Energy Information Administration. Grafy zachytávajú štvrťročné obdobie.
Posledné dva grafy zobrazujú rozdiel priemerných cien 95-ky (respektíve nafty) zo zdrojov Natankuj.sk očistených od daní a denných cien benzínu "Conventional Regular Gasoline" (respektíve "Gasoil") na burze v Rotterdame zo zdrojov Energy Information Administration prepočítaných na koruny za liter. Rozdiel ukazuje približný trend navýšenia cien benzínu a nafty na Slovensku oproti cenám na svetových burzách. Ľudovo, grafy ukazujú, koľko korún z jedného litra paliva, po odpočítaní daní a ceny pohonných hmôt na burze, ostane predajcom paliva (veľkoobchod + maloobchod).